Kosova

Serbia fsheh platformėn pėr Kosovėn

Bota Sot | 26.10.2012 14:58
Serbia fsheh platformën për Kosovën

Presidenti i Serbisė, Tomisllav Nikolliq, ka mbledhur zyrtarėt e koalicionit qeverisės pėr tė diskutuar pėr platformėn e bisedimeve me Kosovėn, pėrmbajtja e sė cilės mbetet ende e fshehtė pėr publikun.

Para se tė paraqitet pėr shqyrtim, dhe nė procedurė parlamentare, janė shtuar spekulimet, nėse koalicioni qeverisės, i pėrparimtarėve tė socialistėve, do tė mbetet sipas koncepteve tė vjetra duke insistuar nė ndarjen e Kosovės, apo do tė fillojė shqyrtimin e ndonjė lloj autonomie pėr veriun e banuar me shumicė serbe.

Nėn shpjegimin se ėshtė ende “herėt tė flitet”, shefi i ekipit negociator serb nė dialogun teknik me Prishtinėn, Dejan Paviēeviq pret qė bisedimet pėr ēėshtje teknike tė vazhdojnė.

“Dialogu teknik gjithsesi se do tė vazhdojė. Tė paktėn nė zbatimin e atyre qė janė arritur deri mė tash. Unė shpresoj se miratimi i platformės do tė shpejtojė dialogun teknik. Andaj, ėshtė me rėndėsi qė disa gjėra qė mund tė jetė mė vėshtirė tė zgjidhen, tė dėrgohen nė nivelin politik dhe nė kėtė mėnyrė vjen mė lehtė te zgjidhja”, thotė Paviēeviq.

Nė takimin me Nikolliqin nuk ka marrė pjesė Paviēeviq, por kryeministri Ivica Daēiq, zv/kryeministrat Aleksandėr Vuēiq dhe Suzana Grubjeshiq, shefi i diplomacisė Ivan Mėrkiq dhe shefi i Zyrės pėr Kosovėn, Aleksandėr Vulin.

Siē zbulon Aleksandėr Vuēiq, dokumentet janė parė nga tė gjithė.

Nė to kanė qenė versionet, qė duhet tė hartohen mė tej, nė bazė tė propozimeve qė merren nga partitė nė pushtet.

“Bėhet fjalė pėr shumė skica konkrete, shumė mė shumė se qė ka pasur deri mė tash”, ka thėnė Aleksandėr Vuēiq.

Ai iu referohej tė pesė dokumenteve, qė kanė kaluar nėpėr parlamentin serb, e nė bazė tė tė cilave ėshtė drejtuar politika serbe karshi Kosovės. Rezoluta e fundit, e shtatorit tė 2010, ėshtė bėrė me njė kompromis ndėrmjet Beogradit dhe Brukselit.

Kėsaj here Beogradi e pėrgatit dokumentin vetė, pėr ē’gjė Jelena Miliq nga Qendra pėr Studime Euro-Atlantike thekson:

“Ajo nga ēka kam frikė ėshtė se krerėt shtetėrorė do tė dalin nė publik dhe do tė thonė vetėm ato pjesė tė asaj qė do tė mbetet e fshehtė dhe ato pjesė do tė jenė kushtėzime mbi bisedimet”, thotė Miliq.

Duket se teksti i platformės sė pari do t’i paraqitet sekretares amerikane tė shtetit, Hillary Clinton, e cila tė martėn viziton Beogradin.

Gazeta “Blic”, duke cituar burimet e veta thotė se vetėm pas takimit tė Clintonit me Nikolliqin dhe Tadiqin, dokumenti do tė precizohet.

Pėrfshirja e autoriteteve ndėrkombėtare mund tė ndikojė nė zvogėlimin e frikės nga mundėsia qė platforma e re tė nėnkuptojė dėmtim tė pozicionit tė serbėve nė Kosovė, qė sipas politikanit serb nga Kosova, Rangjel Nojkiq, mund tė ndodhė, po qė se dokumenti pėrfshin trajtim tė ndryshėm tė serbėve nė veri dhe atyre nė jug.

“Ideja mbi ndarjen nė tė vėrtetė ėshtė e vdekur. Ajo nuk do tė kalojė as te bashkėsia ndėrkombėtare. Por, pėrpjekja pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr serbėt nė veri qė ata tė jenė tė privilegjuar, do t’i shndėrrojė serbėt qė jetojnė nė jug nė njė dėm kolateral", thotė Nojkiq, duke potencuar se Beogradi nuk do tė sjellė ndonjė vendim qė do tė nėnkuptonte funksionimin e veriut jashtė institucioneve tė Prishtinės.

Jelena Miliq tėrheq vėrejtjen se statusi i komunitetit serb nė Kosovė mund ta shtyjė Beogradin ka njė politikė e paqartė.

“Publiku i Serbisė duhet ta dijė se nuk kemi shumė hapėsirė pėr marifete dhe shpikje tė formave tė reja tė bisedimeve dhe tė temave tė reja. Ne mund ta bėjmė kėtė, por rrezikojmė integrimin evropian tė Serbisė”.

“Po qe se rrezikojmė integrimin evropian, mendoj se do tė provokojmė vullnetin e mirė tė bashkėsisė ndėrkombėtare, qė ēėshtja e komunitetit serb nė Kosovė tė zgjidhet nė mėnyrėn mė tė mire, pra, edhe ēėshtja e statusit tė veriut, nė kuadėr tė integritetit territorial tė Kosovės. Andaj, mendoj qė ėshtė me rėndėsi qė publiku ta kuptojė se platforma duhet tė respektojė kornizėn qė e ka paraqitur BE-ja pėr bisedime, dhe jo tash tė dalim me kushtet tona. Por, e pranoj se jam skeptike se do tė ndodhė njė gjė e tillė”, shprehet Miliq.

Se a do tė largohet edhe mė tej ”jugu” nga “veriu” nė masė tė madhe varet nga angazhimi i kryeministrit Ivica Daēiq pėr ndarjen e Kosovės.

Synimet e tij janė tė njohura pėr publikun, dhe as tash nuk po i pėrjashton.

Florian Bieber nga Universiteti i Gracit ka kėtė mendim:

“Tani shtrohet pyetja nėse Daēiqi ėshtė i gatshėm qė tė lėshohet nė diēka qė ėshtė mė pak se ndarja. Pres qė sinjalet ndėrkombėtare nė kėtė rast tė jenė plotėsisht tė qarta se ndarja ėshtė e papranueshme si zgjidhje. Por, njėjtė mendoj, se do tė ketė sinjale se mund tė flitet pėr tė gjitha ēėshtjet”.

“Andaj, disa institucione paralele mund tė kthehen nė legale, si pėr shembull arsimi, por jo edhe MUP-i(Ministria e Brendshme e Serbisė). Domethėnė ėshtė e rėndė pėr Kosovėn, qė tė pranojė policinė serbe apo institucione tė tilla nė territorin e Kosovės. Pėr tė gjitha institucionet tjera mendoj se ka mjaft hapėsirė qė pala kosovare t’i legalizojė”, thotė Biber.

Serbia i financon strukturat paralele tė fushave tė ndryshme, qė janė mė tė pėrqendruara nė veri. Heqja e tyre, ėshtė vėnė si kusht disa herė nga SHBA dhe disa vende tė BE-sė, por nuk ka sinjale nga Beogradi zyrtar pėr zhbėrjen e tyre, pėrkundrazi, ka pohime se institucionet serbe do tė mbesin gjallė nė Kosovė.

Ndėrkohė, ka zėra qė nė dialogun e ardhshėm do tė shtrohet pėr diskutim veriu i Kosovės, popullata e tė cilit vazhdon tė mos e njohė autoritetin e Prishtinės.

Institucionet qendrore tė Prishtinės zotohen se nuk do tė ketė ndarje tė asaj pjese, ndėrsa zgjidhjen e shohin te Pakoja e Ahtisaarit, e cila ofron tė drejta dhe pėrgjegjėsi tė avancuara pėr komunat serbe tė veriut.(a.i./rel)comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova