Kosova

Kanė filluar tė lirohen aktivistėt e Vetėvendosjes

Bota Sot | 23.10.2012 23:57
Kanë filluar të lirohen aktivistët e Vetëvendosjes

Ka filluar lirimi nga paraburgimi i aktivistėve tė Vetėvendosjes tė cilėt ishin arrestuar ditėn e djeshme gjatė protestės. Tė arrestuarit janė sjellė nga qytetet nė tė cilat ishin mbajtur, nė Prishtinė nga ku edhe ka filluar lirimi i tyre.
Lajmin pėr fillimin e lirimit tė aktivistėve tė VV- sė e ka konfirmuar anėtari i kėsaj lėvizje Erzen Vraniqi.
Aktivistė tė Lėvizjes Vetėvendosje tė cilėt tashmė janė liruar por qė janė mbajtur nė qendrėn e paraburgimit nė Drenas kanė treguar se janė maltretuar nga policia.
Ahmetit dhe rreth 60 aktivistėvet tė tjerė tė Lėvizjes Vetėvendosje ditėn e djeshme Polica e Kosovės u kishte shqiptuar masėn e paraburgimit prej 48 orėsh.
Nė mesin e tė liruarve ėshtė edhe nėnkryetari i Vetėvendosjes Shpend Ahmeti.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova