Kosova

Tė protestojmė apo tė heshtim pėr atdhe!?

Bota Sot | 23.10.2012 18:45
Të protestojmë apo të heshtim për atdhe!?

Tė protestojmė apo thjeshtė tė shijojmė qetėsinė e bisedimeve tė qeverisė dhe tė partive qė e pėrkrahėn hyrjen e Kosovės nė bisedime? Protestimi duket se mė nuk ėshtė mjeti i qėlluar politik nė Kosovė, mbase tė lodhur nga protestimet e gjata, vuajtjet e pafundme qė u sollėn protestuesve dhe familjeve tė tyre, pėr shkak tė represivitetit tė Serbisė. Ndoshta ende jemi nė dalldinė e lirisė, duke menduar se me ēlirimin dhe bėrjen e shtetit, ka kush i rregullon ēėshtjet, pa llogaritur se shumė herė vetė shteti ėshtė gjenerator i problemeve. Ndoshta indiferenca edhe mund tė jetė pasojė e ndarjeve tė shumta nė parti, dhe nė ojq, qė viteve tė fundit janė pėrpjekur tė marrin shumė situata nė dorė pėr shprehjen e pakėnaqėsive. Ky fragmentarizim dhe kjo ndjenjė lirie, mund tė jenė dy faktorėt kyē nė krijimin e indiferentizmit tė kėtij brezi tė ri. Veēmas tė studentėve, tė cilėt as nuk pipėtijnė pėr asnjė lloj procesi, edhe kur ėshtė nė pyetje fati i veriut.
Por, ka edhe njė problem, qė lidhet me liderin, pėrkatėsisht mungesėn e tij. Shqiptarėt pėr 15 vjet patėn njė lider tė fuqishėm, Ibrahim Rugovėn, tė cilit i besuan nė tė gjitha rrethanat, ndėrsa tė tjerėt qė provuan, veēmas ata jashtė LDK-sė qė tė merrnin rolin e liderit, nuk ia arritėn. Kjo si duket ėshtė njė ndėshkim nga shqiptarėt, tė cilėt i dėnuan me refuzim bllasfemuesit e Rugovės. Si duket kėtė po e vuan edhe Albini.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (22) | Kthehu

Me bere per te qeshur i nderuari Zogu. Po deri me tash kush po e udheheqe Kosoven, a nuk je kesajd apo cfar?Si nuk mund te shihni se z. Thaci eshte vetem nje argat amerikan i cili asgje nuk ben pa bekimin e SHBA-s. A kaq nuk mund te vreni? E pa besueshme!

Prekazi i mėrguar @ 24/10/2012 22:11

PERSHENDETJE JUVE Z ALBIN KURTI JU LUMT POR ELEKTORATIT TE VETVENDOSJES JO NE PROTESTAT E ARDHSHME JU KISHE SUGJERU TE DILNI ME TRI KERKESA NEN 1 SHKARKIMIN E THAQIT DHE QEVERIS HAJDUTE E TRADHTARE TE GJITHA MARRVESHJET ME SHKININ TE BIJEN .O. TE GJITHA PRIVATIZIMET TE SHPALLEN TE PAVLEVSHME QEVERIN DERI NE ZGJIDHJE TA UDHHEQ AMBASADA AMERIKANE NE KTE PROTEST BESOJ QE MBI 90/ PERQINT TE SHQIPTARVE TE KOSOVES SE DO JU BASHKANGJITEMI MBES ME SHPRES Z ALBIN KURTI. PER KTO KERKESA TE POPULLIT SHQIPTAR DUAM BASHKIM ME TE GJITH PA MARR PARASYSH PARTIT POLITIKE. TE GJITH NE PROTEST PAQSORE DHE BLLOKIM TE QEVERIS.DHE TE GJITHA INSTITUCJONEVE TE VJEDHURA.DUAM ZGJIDHJE TE PASTRA.

ZOGU @ 24/10/2012 21:44

shkau se te vegjel=shkaku se te vegjel, me falni per gabimin.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 16:24

Adem Grabovci tha 150 vet?!?! Ketu ne kete foto i numrova me kompjuter diku 750 veta. Kam programin qe i dallon kokat e nerezve (i markon ngjajeshem si facebook) por ka me shume se disa si ka markuar, shkau se te vegjel per ti dalluar. Pak jane, por Grabovci qarte po genjen, ai kriminel (qe perpak gruan e vet nuk e vrau). KLM.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 16:05

Zgjedhjet e lira dhe te drejta jane esenciale per nje Demokraci. Pa ato, nuk mund te quhet Demokraci. Ne Kosove nuk kemi zgjedhje te lira dhe te drejta, PRA = NUK JEMI DEMOKRACI. ---------- Une jetoj ne Shtutgart te Gjermanise: Ne vitin e fundit u mbledhen me shume se 200.000 njerz ketu per te protestuar kunder nje stacion te trenit te rri. KJO QUHET DEMOKRACI ! ----------- Ne Kosove nuk kemi as zgjedhje te drejta dhe te lira, e populli nuk del ne protesta (apo shume pak njerz dalin ne protesta), dhe rrine duarkryq te shpija. KY ESHTE DALLIMI mes nje Demokracije dhe Kosoves.

Saranda (Shtutgart) @ 24/10/2012 15:27

@SHABAN ARUSHA, po jo bre burre se nuk jane VV duke luftuar per pushtetin ta marrin me dhune, jane duke protestuar kunder pazareve qe Thaēi po i ben me Serbine, pa e pyet aske, as Ramushin, as ty e as mu (popullin po mendoj) Se ēka kane nenshkruar askush akoma nuk e di, se ēka do te nenshkruajne, askush nuk mund ta poaramendoje. Nga bisedat teknike na futen Fusnoten, po nga keto politike athua ēka kane nder mend te na fusin? Komune? Shaban ta presim Ramushin, se di sa do te zgjase. E di qe Thaēi me Rexhen e ka merzi te hyj, me Albinin s“mund ta shtyje me inteligjence. Ketu ka mbetur shpresa. Kur te dale Ramushi se di si do behet, tash per tash vetem VV po jep shpresa per Kosoven sovrane. SHABAN, nganjehere nuk pajtohem me ty (ndoshta vetem per VV), por mendoj se je burre i ndershem malesie. KLM.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 15:04

Te protestohet me vota ejo me gor shteti jyt nuk eshte armik ta luftosh, kto pamje te shfaqura ne Prishtine bashksia ndrkomrae ika pritur nga Beogradi VV-ja.duhet ta kuptoj se shumica epopllit kosovar eshte per dialog ne demokraci vendos shumica ejo pakica ne asnje shtet te botes nuka deputet qe lshojn kuvendin dali rrugve e prleshen me polici siq pa ter bota Albin Kurtin me shok tije,jam simpantizat VV -. dhe dote mbes por jam kunder ktyre gabimeve qe pobejn.

Musa @ 24/10/2012 14:57

GYRBETI plotsisht pajtohem me komentin tuaj...FATI VJENES AUSTRIS njiher per njiher luften me shka e kem kry e nese prap serrbija ban turr ne Kosov me ushtri e polici ateher edhe une pajtohem se do futemi ne luft.Luft nemes shqiptarve te kosoves nuk do ken kjo esht nji lloj lufte qe ban V.V per ta marr pushtetin me dhun po sdo ken shans.Shaban Arusha ne Hoq te qytetit Prizrenit e ma von dikur ne f.Hatmagje.

SHABAN ARUSHA @ 24/10/2012 14:40

@dani a e ke kuptuar ti @banullen Lipjan apo nuk ta rroke fare rradaka, ndoshta edhe nuk di te lexosh apo jo?! Kaq.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 14:36

@Edmond, kam qene edhe ate 15 muaj, po mos u merr o zotri me mua, se ndoshta ke pune me te rendesishme se nje komentues ketu. Deshe apo nuk deshe ti e une, kur ta kthejne Ushtrine e Serbise sipas Marreveshjes se Kumanoves (1244 vete Hasha ia vu Kosoves bisht) ne kufinjte e Kosoves, do te detyrohesh te besh lufte, mos paē bomba e aeroplane edhe me gur do te luftosh, nuk durohet shkau mbi koke, e kemi duruar 100 vjet, nuk shkon me. Por prape ne qe ishim, jemi prape ata, qe e kapim grykehollen e dalim ne balle te shkaut. Une nuk pres qe ti e ēifti i Hashimit te luftoni, sepse per lufte duhet te kesh tradite 200 e kusur vjeēare e jo te jesh djale i Polakut te fushes, sepse si i tille vetem mund te fshihesh neper kaēubat e fushes e malit siē ka bere Hashimi me kliken e tij tradhtare. KLM.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 14:34