Kosova

Dilema rreth pėrfshirjes sė veriut nė dialog

Bota Sot | 21.10.2012 21:02
Dilema rreth përfshirjes së veriut në dialog

I ndarė nė dy pjesė, si etnikisht ashtu edhe politikisht, veriu tė Kosovės vėshtirė t’i gjendet zgjidhja. Tashmė i shndėrruar nė “geto”, veriu mbetet gjenerues i krimit dhe kontrabandės, qė assesi nuk po mund t’i ndalin institucionet kosovare.

Prej vitit 2008 nė kėtė pjesė tė vendit nuk funksionon asnjė institucion si policia, gjykatat e as ato komunale, raporton KTV-ja.

Madje, Prishtina nuk ka arritur asnjėherė t’i zgjidhte as pėrfaqėsuesit e saj legjitimė.

Pėr mė shumė, qė nga korriku i vitit tė kaluar nė pothuajse tė gjitha rrugėt kryesore tė kėsaj pjese vazhdojė tė jenė tė pranishme barrikadat e vendosura nga njė pjesė e qytetarėve serbė, tė mbėshtetur edhe nga strukturat paralele.

Derisa qytetarėt shqiptarė, vazhdojnė tė pėrshkojnė kėtė urė nėn ethe, ndėrkombėtarėt si zgjidhje tė vetme e shohin pėrfshirjen e ēėshtjes sė veriut nė procesin e dialogut.

Por, ata qė pėrballen ēdo ditė mė kėtė situatė e shohin dialogun si mundėsi tė mirė, megjithėse nuk presin shumė prej tij.

Korrespodenti i “Kohės ditore”, Musa Mustafa, i cili qė nga paralufta raporton pėr Mitrovicėn, nė kėtė kohė e sheh krejt tė kotė dialogun. Sipas tij, ēėshtje urgjente ėshtė largimi i strukturave paralele.

Nga ana tjetėr ajo qė tashmė njė kohė ka marrė njė rol tė rėndėsishėm nė tendencėn pėr tė krijuar lidhje ndėrmjet jugut e veriut, shefja e Zyrės administrative, Adriana Hoxhiq e sheh tė domosdoshėm dialogun.

“Situata nė veri ėshtė shumė e komplikuar dhe dialogu ėshtė i domosdoshėm. Por ne nuk kemi kurrfarė ndikimi nė vetė dialogun, nuk kemi fare dialog nė ndonjė gjė tė madhe, sepse detyra ime ėshtė tė pėrcjellė atė ēfarė thonė qytetarėt e nė bisedat tona tė pėrditshme me qytetarėt, qofshin ata tregtarė tė rėndomtė, ose profesorė ose shkencėtarė, ose biznesmenė, tė gjithė ata janė deklaruar qė politika nuk u intereson dhe nuk i besojnė. Kėshtu qė ne nuk do tė lėshohemi nė tregime tė tilla dhe duhen zgjidhje konkrete qė do tė ndikojnė nė zhvillimin e veriut”, tha ajo.

Hoxhiq shprehet se qytetarėt e veriut, tė cilėt i takon, e kanė humbur besimin te politika.

Ndonėse kėrkon mospolitizim tė Zyrės qė drejton, ajo pret dialog tė sinqertė midis Prishtinės e Beogradit.

“Ne e kemi krijuar njė komunikim tė tillė me qytetarėt dhe ne flasim pėr problemet e pėrditshme pėr nevojat e pėrditshme dhe pėr ato qė mė tė vėrtetė kanė ndikim nė jetėn e pėrditshme tė qytetarėve, kėshtu qė ne s'mund tė ndihmojmė shumė sa i pėrket dialogut dhe nė asnjė mėnyrė s'mund tė ndikojmė nė dialogun mes Prishtinės dhe Beogradit, por ėshtė e domosdoshme qė dialogu midis dy vendeve tė ekzistojė. Andaj duhen biseda tė sinqerta qė do tė japin si rezultat pėrmirėsimin e kushteve tė jetės tė atyre qė jetojnė kėtu.”

E derisa barrikadat vazhdojnė tė mbajnė tė bllokuar kėtė pjesė, pjesėtarėt e KFOR-it, mė shumė pėlqejnė kafenetė buzė urės sesa aksione tė vėrteta pėr zhbllokimin e rrugėve.

Komentet

Komente (2) | Kthehu

Ecja e Thaēit nė tehun e shpatės, tradhtarė apo hero ? Ecja nė tehun e shpatės ka filluar menjiher pas pėrfundimit tė luftės 1999 kur Rusija dhe Serbija insistonin nė negociata politike ndėrmjet Kosoves dhe Serbijes dhe ato insistime kan rifillue edhe pas shpalljes tė pavarsisė. Rusija gjithmon ka deklarue se statusi pėrfundimtarė i Kosovės do tė pėrfundon vetėm me negoociata politike ndermjet Kosoves dhe Serbjes . Tani nuk po argumentohet nga politikanėt e Kosovės kemi hyer nė negociata politike me Serbijen pėr statusin pėrfundimtarė tė Kosovės , pėr autonomin e veriut tė Kosovės apo pėr ndarjen e Kosovės ? Apo kemi shkue njė hapė te para nė njė rrugė pa dalje ?

ken30 @ 21/10/2012 22:06

keto jan vetem filozofina se nese serbet nuk i respektojne kufit e kosoves ateher lete kthehen ne serbi. shume e banesat jan te shqiptarve edhe ato duhet ti kthehen pronarve te vertet e ata qe i kan shit banest e veta ne prishtin le te shkojne ku te dojn.

drenicaku uck @ 21/10/2012 21:35