Kosova

Thaēi, takimi me Daēiqin - i frytshėm, tejkalova emocionet

Bota Sot | 20.10.2012 00:28
Thaçi, takimi me Daçiqin - i frytshëm, tejkalova emocionet

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi e ka vlerėsuar si mjaft konstruktiv takimin e sotėm me kryeministrin e Serbisė, Ivica Daēiq. Ai ka thėnė se ky ka qenė takimi i parė zyrtar qė shėnon fillimin e njė procesi tė normalizimit tė marrėdhėnieve qė ėshtė nė interes tė dy shteteve tė pavarura dhe sovrane dhe qė hap progresin drejt BE-sė dhe NATO-s.

Ai ka thėnė se takimi me Daēiqin pėr tė nuk ka qenė i lehtė. “Kam obligim qė nė raport me emocionet personale apo partiake, t’i respektoj interesat e Kosovės. Mbi emocionet e mia personale janė interesat e Kosovės, e interesat tona janė anėtarėsimi nė NATO dhe BE. Ky proces mund tė lėvizė shpejt pėrmes proceseve tė fqinjėsisė sė mirė dhe proceseve integruese”, ka theksuar kreu i Qeverisė sė Kosovės.

Thaēi ka deklaruar se gjatė takimit ka pasur shtrėngim duarsh me Daēiqin, teksa ka theksuar se liderėt e Kosovės edhe mė herėt kanė pasur takime me liderėt e Serbisė, duke nisur qė para vitit 1998, pastaj nė Vjenė e nė takime tė tjerė.

Kreu i ekzekutivit tė Kosovės ka theksuar se gjatė takimit ėshtė respektuar e gjithė agjenda, standardet dhe protokollet evropiane. “Dorėshtrėngim mes kosovarėve me njerėzit qė e kanė udhėhequr Serbinė ka pasur gjithnjė, edhe para vitit 98, edhe nė Vjenė edhe mė vonė, por ky ėshtė njėtakim i organizuar nga baronesha Ashton, qė tejkalon konfliktet”, u shpreh Thaēi.

“Asnjė etje pėr t’u takuar me liderėt e Beogradit nuk kam pasur, nuk kam dhe nuk do tė kem, por ky ėshtė realiteti i raporteve tona tė ndera. Ne duhet t’i tejkalojmė ēėshtjet e sė kaluarės, gjithmonė duke kujtuar luftėn historike pėr ta larguar Serbinė nga Kosova dhe tė marrim pėrgjegjėsi pėr tė ardhmen”, ka thėnė Thaēi, nė njė intervistė nė Interaktiv tė KTV-sė.

Ai ka thėnė mė tej se qėllimi kryesor i kėtij takimi ėshtė normalizimi i marrėdhėnieve mes Kosovės dhe Serbisė, gjithmonė duke respektuar Rezolutėn e Kuvendit dhe Kushtetutėn e Kosovės. “Qėllimi ėshtė qė tė normalizojmė marrėdhėniet, duke ndėrtuar njė fqinjėsi tė mirė. Ne duhet tė shikojmė kah e ardhmja duke kujtuar gjithmonė tė kaluarėn, gjenocidin serb nė Kosovė. Por tani ėshtė kapitull i ri i Kosovės evropiane. Kemi hapur kėtė kapitull jo tė lehtė”, ka thėnė ai.

Nė kėtė takim, Thaēi tha se e ka ngritur edhe ēėshtjen e tė pagjeturve, si dhe ka kėrkuar qė tė vazhdohet qė tė punohet pėr implementimin e tė gjitha marrėveshjeve tė arritura gjatė dialogut tė deritashėm.

“Ky proces i normalizimit tė marrėdhėnieve mes Kosovės dhe Serbisė ėshtė njė proces i ri, i cili do tė ketė reflektime nė unitetin e BE-sė nė relacion me Kosovėn qė do tė rezultojė me njohjen nga pesė vendet e BE-sė, por edhe nė integrimin e Kosovės”, tha ai, duke shprehur po ashtu besimin e thellė se rezultat i kėtij procesi do tė jetė edhe shpėrbėrja e strukturave paralele serbe nė veri tė Kosovės.

I pyetur pėr deklaratat e Vetėvendosjes lidhur me kėtė takim, kryeministri i Kosovės ka deklaruar se ai ėshtė njė fjalor i tė kaluarės, qė nuk pėrkon me realitetin, ndėrsa ka shtuar se Kuvendi i Kosovės ėshtė ai i cili ka folur, kėshtu qė secili duhet tė mėsohet t’i respektojė institucionet legjitime kur ato e thonė fjalėn e tyre.

Komentet

Komente (8) | Kthehu

Per hajer te qoft pashalleku pasha i Kosoves Hashim Thaqi.Autokracin qe ke ndertuar se pari ne PDK e zgjerove ne tere Kosoven,tani ose perfundimisht te ndare ne copa dhe thermija ose si pjese te Serbise. Tani u liroheve tersisht nga emocionet fallco nacionale. Defakto doli ashtu siq kishte paralajmeruar Hyjnri yne Ibrahim Rugova,per rrezikshmerin nga ti si Feud dhe klani yte feudal. O Zot sikur te jetonete Hyjnori yne vetem edhe kater vite PDK besoj qe do te reformohej nga ato qfar po shihet qe eshte duke i shpreh Jakupi dhe ca,e ty nuk do te mbetej tjeter perpos te konkuroje ne Seknderaj si kryetar komune,ose do perfundoje atje ku e meriton qe moti,po varri qe po i ngre Kosoves,ku ta dim per kend mund te jete ai.

Mustafe-Shabani @ 20/10/2012 23:47

@geni ,dani.. THAQI esht shume gjake ftoft, ja atyre qe kan simpati per... e sidomos atyre qe lidhin miqasi me shkaun

gjilan @ 20/10/2012 15:12

kosova do ta peson keq nga keto bisedime politike qe do ti udheheq thaēi.Fati i fusnotes do ta gjeje kosoven.Une nuk e urrej thaēin po shkruaj nga realiteti

dani @ 20/10/2012 10:57

Kushti i pare i bisedimeve te jete ,,Te zhdukurit" mos te ket ndarje te Kosoves,mos te ket struktura paralele ne veri,te ket reciprocitet ne tregeti,arsim,dhe trajtim njerezor,mos te hyhet ne Europe bashke me serbin,nese hyhet bashke me serbin ne Europe ateher serbija do te thot se ata kan hyj ne Europe bashke me krahinen e tyre jugore siq e quajn ata Kosoven.ne nuk guxojm te pranojm me hyj ne Europ bashke me ata(serbet)ky do te ishte gabimi fatal sepse ateher nuk do te ka me kufij dhe serbija e tera do te koncentrohet ne Kosove.tung klm

Nipi Nipit,Salzburg @ 20/10/2012 10:32

Emocione! Hehe nuk besoj te kesh emocione ti,ti je shume gjakftohte gjarper!

geni @ 20/10/2012 10:31

Pse more po kini marak veq me i fy njerzit,oshoq koha e luftes ka perfundu,kqyri do rrethana tjera qysh osht ardh deri te ky takim,kallaj veq me fol,por fundi fundit ky osht ni takim i barabart mes dy kyem.te dy shteteve,dohet me kan te knaqun qe ka ardh kjo dit,e bota po te trajton barabar si tgjitha shtetet tjera

noli @ 20/10/2012 10:15

une nuke besoj qe ky person ka emocione nje njeri qe e vjedhe shpine e vete nuk ka emocione aj eshte hajne profesionale pa emocione po te jen emocionet ne loje ky nuk mundet te vjedhe ose ti sjelle kosoves shume te kcija

hashim fusnota @ 20/10/2012 09:03

po i frytshem per ty ore i paftyr ,a e shiqove qka te tha shkau kosova sa e jotja q e imja , ,more thaq ti me mir te bie te zhdukesh ma ,fije burrmie stka mbet ma

mozo ma keq @ 20/10/2012 08:54