Kosova

“Bashkėpunimi Kosovė-Serbi, si dikur dy Gjermanitė”

Bota Sot | 19.10.2012 21:45
“Bashkëpunimi Kosovë-Serbi, si dikur dy Gjermanitë”

Numri dy i ambasadės gjermane nė Beograd, Michael Hasenau, ka propozuar modelin e dy Gjermanive pėr bashkėpunimin mes Serbisė dhe Kosovės.
Nė njė takim me gazetarėt, Hasenau ka vlerėsuar se nuk ėshtė e domosdoshme qė Serbia tė njohė pavarėsinė e Kosovės si parakusht pėr normalizimin e raporteve mes dy vendeve.

“Dy Gjermanitė nuk e kanė njohur pėr 20 vjet rresht njėra-tjetrėn, por megjithatė ato janė ulur pranė njėra-tjetrės nė OKB. Prandaj, edhe Kosova me Serbinė mund tė ulen pėr tė diskutuar raportet mes tyre, duke anashkaluar fillimisht ēėshtjen e njohjes sė pavarėsisė”, ka thėnė Hasenau.

Diplomati ėshtė shprehur se do tė ishte mirė nėse dy vendet do tė hapnin zyra nė kryeqytetet pėrkatėse, tė cilat nuk do tė ishin nė nivelin e ambasadave, por do tė shėrbenin si ura komunikimi.

Komentet

Komente (6) | Kthehu

Dy shtetet gjermane tė asaj kohe dhe Kosova e Serbia sot nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt.Ky krahasim nuk ka lidhje me realitetin nė teren,gjermanėt janė njė popull pra janė gjerman,kurse shqiptarėt dhe serbėt asgjė tė pėrbashkėt nuk kanė,bile kanė armiqėsi qindra vjeēare qė krahasimin me gjermanėt e bėnė qesharak.Kosova dhe Serbia mund tė jetojnė vetėm si dy shtete tė lira dhe demokratike dhe me nje fqinjėsi relativisht tė mirė !Respekt ēdo kujt ,por pėr Kosovėn duhet tė vendosin NE vet !Klm

IKRASNIQI @ 21/10/2012 11:10

M I R E M R A M A -- Po me duket qe ky diplomat eshte vestem gjermano-folese. Apo eshte pague mire pore ndoshta edhe ka frig. Spo dika se qfare dallimi ka ne mese Shqipetareve dhe Serbeve. Min. e Puneve te Jash. Zotri E.Hoxhaji mose rru dure kryqe apo i shurdhere , demantoe kete PROPOZIM . Tashe ke pervoji me DIPLOMACI -- e cila e hedhe nga nji DEKLARAT pere te provue si po reagon pala tjetere. Gjate pergaditjese e ke mesue edhe kete trik-diplomatik si shume tjere. Tung.

Rustem Gashi @ 20/10/2012 22:40

po me shqipnin po si dy gjermanija por jo me serbin se dmth mbas sa viteve me u bashkue me serbin

gzimi @ 20/10/2012 11:46

Aty ku permenden dy Gjermanit apo Tiroll e tj i vjen era beograd andaj ambasador i nderuar Kosova mund te kete mardhanje te mira fqinjesore me serbin siq kemi me Malin e zi apo Maqedonin sepse ne nuk na lidh as gje me ta sepse kemi jetuar me nje shtet jo me deshiren ton por me dhun

florini @ 20/10/2012 10:45

Kėta ndėrkombtaret ose po dojn me nae shperla trunun dhe tė na bindin per njė gjė nuk mund tė krahazohet.Ne nuk jemi njė popull me serbet. Jepni fund kėtyre krahazimeve se ne shqiptaret nuk ham bar.

hajrija @ 20/10/2012 09:52

Po Zotri,por mos te harrojme se Gjermanit qe te dyja kan qen dhe jan nje Popull,kurse ne nuk jemi nje popull as me gjuhe as me kulture . ,

daja @ 20/10/2012 08:38