Kosova

Nė LDK nuk ka vrasės, kriminelė, banditė e reketues

Bota Sot | 19.10.2012 19:51
Në LDK nuk ka vrasës, kriminelë, banditë e reketues

Pasojat e “Zanzibarit” ngjarjeje jo tė zakonshme pėr demokracitė normale, do ti vuajė LDK-ja edhe nė prag tė zgjedhjeve, si rezultat i atyre zgjedhjeve tė jashtėzakonshme qė i inicio dhe i inspiroi Hashim Thaēi me degradimin e Presidentit, dhe nė kėtė rast duhet tė themi dhe tė jemi tė sinqertė se fajin kryesor nuk e kishte kryetari i njė partie rivale, por e kishte kryetari i LDK-sė, ngase me njė shpejtėsi u desh tė organizohen zgjedhjet brenda LDK-sė, dhe pėr 3 ditė LDK-ja u desh tė bėhej gati pėr zgjedhjet parlamentare, ēka kjo do e dobėsoi shumė sepse edhe pėrzgjedhja e emrave pėr delegat duhej tė bėhej shkel e shko, pasi qė koha nuk priste, pra edhe kėtu LDK-ja pėsoi njė goditje tė madhe, megjithatė, fatmirėsisht nė Kuvendin e LDK-sė u zgjodh njė Kryesi e re, dhe njė Kryetari ri qė jepnin mesazhe se LDK-ja do tė reformohej me kohė, dhe rigjenerohej e profesionalizohej. Nė zgjedhjet e asokohshme, LDK-ja mbeti pėrsėri partia e dytė, por me njė rritje numrash nė Parlament, pasqyrė kjo se megjithatė ishte ndalur trendi i humbjes sė mė shumė mandateve pėr deputetė. Pas zgjedhjeve tė fundit LDK-ja tentoi qė tė bėj disa ndryshime edhe kadrovike, por edhe programore e statutore, gjė qė duhet tė pėrshėndetet shumė ngase ishte njė risi qė prej vitit 2006.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (10) | Kthehu

LDK mbetet partija mė e pastėr nė Kosovė. Nė ldk ska afera, hajni, krime, shantazhe, korrupcion, nė ldk ka punė drejtėsi, demokraci, atdhetari dhe liri! Partia e parė nė Evropėn juglindore meriton mė shumė se sa ka sot. Pa ldk-n nuk ka shtet as demokraci nė Kosovė. Filozofia rugoviane ėshtė platforma e sigurt e ecjės para dhe do tė mbetet partija nr 1 nė vend! Klm

IKRASNIQI @ 21/10/2012 21:32

Tadhetia perkufizohet me pune te mbrapshta dhe me vrasje pas shpine. Sa shqiptar u vran pas lufte?? Kush i vrau?Sa shqiptar u tentua te vriten?Kush deshi ti atentoj ata? Ne emer te trdhetise i vran njerzit me te mire te kombit,ata qe vete kembe dhe krye ishin dhe jan diku tjeter.Ka kohe qe kan ra maskat dhe te tillet tani po dihen.Ata u takuan mshehtas e tani takohen haptas me ate regjim qe deshi te shkaterroj tersisht substancen tone nacionale.Nese ndonjeri nga ju ka pas rast te ndegjoj Jakup Krasniqinne vazhdimesi e sidomos mbreme ne intervistene tije ne RTK gjerat kan dal per sheshi.PDK qe nga themelimi i saje u krijua si nje parti antidemokratike,kreu i saje akuzohet po per qfar nuk akuzohet.Ata tanime jan turpi i kombit.Sa do te duroj ky poull kete turp dhe mashtirm e tradheti.Ata qe jan ne qeveri jan pakica,dhe qeverine kan te krijuar me numerat e rezervuar te pakices,shumica eshte ne opozite, dhe kjo do te thot pakica shtyp shumicen.Deri kur do te jete keshtu??

Mustafe-Shabani @ 20/10/2012 13:21

Se LDK ishte partija e cila rrespektonete dhe rrespekton jeten si gjen me te shtrenjet kete gje e din tanime dhe femija ne djep. Po te mos ishte LDK ata nuk ishin ne djep,po prinderit e tyre do i hanin krimbat qe moti.Kete gje e din dhe tere bota,e sidomos ajo demokratike,qe ne rend te pare ka njeriun e kriminelin. Sot per sot ne hapesirat tona fjalen kryesore e kan kriminelet.ka te hapur dhe te mshehur.PO te gjitheve po u bien maskat.hashim Thaqi tani se fundi ne parlament deshmoj per takime te shpeshtuara me Isa Mustafen te cilat per Sabri Hamitin duhet t ejen takime te mshehta.Ata qe punuan dhe punojne haptas kunder ketij populli po dihen,po ata qe punuan dhe punojne mshehtas jan ehde me te rrezikshem.Te tillet nuk kan emer tjeter perpos tradhetar dinak.LDK duhet ti identifikoj ata,dhe te unifikohet me te gjithe potencialin intelektual dhe njerzor qe ka,me elektoratin Rugovian i cili perben diku 60%-70%.Duhet te kapet ky elektorat po ai mund te kapet vetem duke bere reforma.

Mustafe-Shabani @ 20/10/2012 12:51

per LDK edhe une jam optimist, se vrases nuk do te ket, vrasesa jan pdkurca ,se te gjithe i kan vra keta ,por ne e dim te gjithe ,se si erdhen ne qeveri ,duke vra njerez te LDK-se,edhe ate vetem intelektual,kshilltare te dr. rugoves, kryetare te komunav, oficera si kol. ahmet krasniqi, kom. DRINI e shum, shum te tjere.

nebi coli @ 20/10/2012 12:07

Nuk ka vend pa thi e pa shki...Edhe ne LDK ka dhe kan me dal njerz qe jan te perzir ne krimin e organizuar mos e bani krejt bardh LDK.Pas vdekjes se Ibrahim Rugoves kjo parti esht ber drith e mill bashk...

SHABAN ARUSHA @ 20/10/2012 11:33

edhe une ju besoj se vrases nuk jeni po hajna te shkollum jeni krejt prej ises e bukoshit e sejdiut qe hini fukara e u ben miljoner.hajna jeni hajna jeni .

prishtinasi @ 20/10/2012 11:04

Ne Ldk nuk ka vrases!? Platforma e paraqitur ne gjykaten kushtetuese federative te jugosllavis per regjistrimin e lidhjes demokratike te Kosoves, nuk parashihet vrasje po as zenka te thjeshta. Cdo gje lidhet me Shkronjen " D ". Shkijet do te na rrahin me Dru Ne do ti kthehemi me Demokraci, Kur shkijet te na hypin Dajak, Ne do te kerkojm Dialog. Hysen (Cen) Zherka Duart deri ne brryl te lyera me gjakun e Shqiptareve dhe dora e djatht e Cedo Topalloviq. Pergjysmoi Familjen Time,Horrorr ne qender te Prishtines. Cetniku Cedo Topallovic nuk beri me zi ne popullaten Shqiptare se sa Hysen( Cen ) Zherka. ( nga Gjakova ) antar i keshillit nisemtar per formimin e Lidhjes Demokratike te Kosoves. Mbajtja e kuvendit ne lokalin ( Dora )e Vukashin Jokanovic Ku Rexhep Osmani deshti ti vras nja 5-6 shqiptar..por Raif Rexhepi kryepuntor ia beri me dije se ne cilin lokal gjindet,

Atdheu @ 20/10/2012 04:13

LDK-ja nuk ka bandit.Po a eshte ky beqiri qe me sekiraqen kan ber ...se dyti kane pasur edhe shume nenshtrus se politikes serbe...gjdo medalje kah dy ane..a mendoni qe populli hane bare e nuk i dine keto pune, qka eshte puna e 3%,pse nuk jep shpjegim mustafa,,kemi edhe tradhtar e sikur mustafa qe vijn ne krye te partis pa pelqimin e votuseve te LDK-se..

gjilan @ 20/10/2012 00:41

mus u gzoni para vaktit ni fjal popullore thot mali madh ka gjithqka mej than vetes i menqur asht shum kollaj, por me punu nat drejtim duhet shum pun

fazi @ 19/10/2012 23:22

ldk me te vertete ka qene dhe eshte parti demokratike e stilit europian.Populli ruan nje kujtim te madh per ldk e Ibrahim Rugoves

dani @ 19/10/2012 22:10