Kosova

"Dokumentohet" me foto takimi ndėrmjet Thaēit dhe Daēiqit

Bota Sot | 19.10.2012 16:05
"Dokumentohet" me foto takimi ndërmjet Thaçit dhe Daçiqit

Kryeministri i Kosovės flet pas takimit me Ashton dhe Daēiē

(I plotėsuar) - Ėshtė publikuar fotografia e takimit tė kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēi dhe atij serb Ivica Daēiq, qė u zhvillua dje nė Bruksel.
Edhe pse zakonisht Bashkimi Evropian dėrgon komunikata dhe foto pas ēdo pėrfundimi tė takimeve, kėtė herė ishte shkruar vetėm njė komunikatė e shkurtėr ku thuhet se nė takim u bisedua pėr dialogun.
Thaēi: Pritet shpėrbėrja e strukturave paralele

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se takimi me homologun e tij Ivica Daēiq shėnon njė kapitull tė ri pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet dy shteteve. “Ėshtė kėrkuar qė tė punohet mė intensivisht pėr implementimin e marrėveshjeve teknike tė arritura me ndėrmjetėsimin e BE-sė”, ka thėnė Thaēi. Ai ka theksuar se nuk ėshtė e lehtė pėr askėnd tė ketė takime me pėrfaqėsues tė shtetit serb pėr shkak tė sė kaluarės sė hidhur. “Nė raport me Serbin, e kujtojmė tė kaluarėn e hidhur, gjenocidin dhe ardhjen e tyre me dhunė. Por gjithashtu nuk duhet harruar se nė fund Kosova ka fituar, ėshtė shtet i pavarur dhe sovran, por kjo nuk mjafton pasi Kosova synon integrimin nė BE dhe nė NATO. Prandaj ne nuk mund tė jetojmė me tė kaluarėn por duhet tė jetojmė pėr njė jetė mė tė mirė pėr fėmijėt tanė”, ėshtė shprehur Thaēi. Thaēi ka pohuar se nė takim me Daēiqin kanė pasur njė shtrėngim duarsh, ashtu siē e sheh protokolli dhe rregullat e takimeve. Ndėrsa kryeministri serb dje ka thėnė pėr mediat e vendit tė tij se nuk ka pasur shtrėngim duarsh me Thaēin. Kryeministri i Kosovės ka thėnė se nė takimin e sė premtes ėshtė hapur edhe tema e tė zhukurve. Ndėr tė tjera, sipas kryeministrit, kėto takime do tė rezultojnė edhe me shpėrbėrjen, siē ka thėnė ai, definitive tė strukturave paralele nė pjesėn veriore tė Kosovės. I pyetur nėse nė kėto takime do tė diskutohet pėr veriun e vendit, shefi i qeverisė kosovare edhe njė herė ka pėrsėritur se pėr ēėshtjet e brendshme tė Republikės sė Kosovės nuk do tė bisedohet me askėnd. Thaēi nė takim i ėshtė pėrgjigjur me humor homologut tė tij serb, Daēiq, kur ky i fundit i ka thėnė se Kosova ėshtė e tij po aq sa ėshtė edhe e Thaēit. “Me ligjet nė fuqi dhe Kushtetutėn e Kosovės mund t’i keni dy shtetėsi, dhe Kosova po ashtu garanton dhe respekton tė drejtat e tė gjitha komuniteteve”, i ka thėnė Thaēi Daēiēit.

Daēiq - Thaēit: Kosova, sa jotja aq edhe imja

Sipas mediumeve serbe, takimi mes Thaēit dhe Daēiqit nė kabinetin e baroneshės Ashton ka zgjatur mbi 1 orė e gjysmė.Pas kėtij takimi, kryeministri i Serbisė tha se temė e bisedės ishte “arritja e ujdisė pėr dialogun” dhe paralajmėroi se nė muajin nėntor do tė mbahet takimi i ardhshėm, kurse deri atėherė udhėheqja serbe do ta ketė gati edhe platformėn pėr administrimin e dialogut.

Sipas tij, udhėheqja serbe do tė miratojė platformėn pėr dialog, ku do tė jenė ta hapura tė gjitha temat – nga zbatimi i marrėveshjeve tė arritura deri tash, telekomi, energjetika e deri te ēėshtjet politike.

“Unė i kam thėnė (Thaēit) qė Kosova ėshtė e imja aq sa ėshtė edhe e tij. Unė kam lindur nė Kosovė”, i tha Daēiq televizionit publik serb, dhe shtoi se Thaēi ka marrė pjesė edhe nė bisedimet nė Rambouillet dhe nė Vjenė, duke i bėrė njė vėshtrim kėtij takimi “me njė person qė nė njė raport tė Kėshillit tė Evropės ėshtė i dyshuar pėr trafikim tė organeve njerėzore.

“Takimi ishte profesional. I kanė dhėnė dorėn njėri-tjetrit sepse ashtu pėrcakton protokolli”, tha pėr gazetėn Blic njė burim i afėrt me Ashton.

Thaēi dhe Daēiq takohen nė Bruksel

Nė Bruksel ėshtė zhvilluar tė premten takimi i parė ndėrmjet kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, homologut tė tij serb, Ivica Daēiq, dhe shefes pėr Politikė tė Jashtme tė Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.

Shefja e diplomacisė evropiane, Catherine Ashton, e cilėsoi tė mirė dhe konstruktiv takimin qė ka zhvilluar me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi, dhe atė serb, Ivica Daēiq.

Nė njė komunikatė pėr media qė dėrgoi zyra pėr informim e baroneshės Ashton, diplomatja britanike paralajmėroi takimin e radhės me krerėt e qeverive tė tė dyja palėve qė, sipas saj, do tė ndodhė sė shpejti.

“Kam takuar sot nė Bruksel kryeministrin, Ivica Daēiq dhe kryeministrin, Hashim Thaēi, me qėllim vazhdimin e dialogut tė ndėrmjetėsuar nga BE-ja".

"Takimi i sotėm vjen pas takimeve qė zhvillova nė New York me presidentin Nikolliq dhe kryeministrin Thaēi. Pas takimeve tė ndara me ta, udhėhoqa njė takim tė pėrbashkėt nė zyrėn time, i cili u mbajt nė njė atmosferė tė mirė dhe konstruktive".

"Ne u pajtuam qė ta vazhdojmė dialogun pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet tė dyja palėve, ndėrsa tė dytė u zotuan pėr bashkėpunim. Do tė takohemi prapė sė shpejti".

"Besoj se dialogu ėshtė nė interesin e tė dyja palėve. Qėllimi i tij ėshtė tė pėrmirėsohet jeta e njerėzve dhe tė ndihmojė nė zgjidhjen e problemeve e, duke e bėrė kėtė, ta sjell Serbinė e Kosovėn mė afėr Bashkimit Evropian”, thuhet nė deklaratėn e lėshuar nė emėr tė zonjės Ashton.

Takimi i sotėm pason miratimin e njė dite mė parė tė rezolutės nga ana e Kuvendit tė Kosovės pėr normalizimin e marrėdhėnieve me Serbinė. Nė tė njejtėn ditė, edhe Qeveria nė Beograd ka marrė vendim zyrtar tė vazhdojė bisedimet me Prishtinėn, pa e njohur "pavarėsinė e Kosovės”.

Presidenca e Kosovės mirėpret takimin

Reagimi i parė pėr takimin e sė premtes erdhi nga Presidenca e Republikės sė Kosovės.

​​Arbėr Vllahiu, zėdhėnės i presidentes sė Republikės, Atifete Jahjaga, ka thėnė se "ėshtė shumė mirė qė janė takuar kryeministrat e Republikės sė Kosovės dhe tė Republikės sė Serbisė nė nivel tė barabartė”.

“Ky shėnon njė hap pėrpara drejt normalizimit tė marrėdhėnieve ndėrmjet dy vendeve tona dhe njė rrugė pėrpara nė arritjen e marrėveshjeve pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr vendet tona, qė kanė pasur njė tė kaluar tė vėshtirė”, ka thėnė Vllahiu.

Ai po ashtu e ka cilėsuar takimin si “njė hap para nė vendosjen e paqes dhe tė stabilitetit nė rajon".

"Fqinjėsia e mirė ėshtė njė prej kritereve nė rrugėn e integrimeve evropiane”, ka thėnė Vllahiu.

Komentet

Komente (105) | Kthehu

Eh bre bashkatdhetar si nuk po e kuptoni .Hashimoviqi eshte taku me Daqiqin vetem me u interesu se ku i ka dajte ,njeriu po interesohet per prejardhjen e tij..Me kujtohen vitet e 80-90 bejshim hajgare me vica ndernacional.I ankohet srbi bugarit si te behem i juaji se Shqiptaret e kan ndermet te na mbysin per te gjitha te keqijat qe ju kemi ber.Bugari i thote lehte vetem jepi not moraves behesh i njoni.E mer srbi te gjithefamiljen e i jep not disi vet kalon por familja i mbytet ne lum ,Ibertet bugari Hej tu mbyt familja ,srbi ja kthen Ma kush po a ju ...... srbe kryesorja un jam ber i juaji.Edhe hashimoviqi i uqk-pdk e kryti amanetin e dajes milosheviq e neve kush po na kan loken,Ju faleminderit drenicak dhe hallall ju kofshin te gjitha ato viktima te luftes, Po burra te beses ishit kan .Pershendetje nga Ana Drinit

Afrimi @ 19/10/2012 20:51

Nihilizmi kronik si epidemi patologjike, kujt I shėrben ky? Cfar synohet tė arrihet me kėtė? Pėrse trillohet pėr tė ardhur tek nihilizmi. Eshtė lloj droge, nikotin apo cfar? Unė nuk dij sa kam tė drejtė por, e shoh si vetvarrmihje. Derisa, nė shtetet arabe bėhet terror nė adres tė armikut, tek ne, shkohet mė larg, terrori i ėshtė kthyer qeniės sonė pra, vetvehtės. Unė kam njė pyetje pėr ju z....Cka thoni ju, kur ju do tė hyni nė njė shitore dhe njė qytetar thrret policinė, ju akuzon se, u zutė nė hajni, dhe polici u kap u dėrgon nė burg? Tradhėti nuk bėn ai, i cili i shėrben atij (asaj) qė na e hjeku shpatėn e shkaut nga qafa por, tradhėti bėn ai, i cili del kundra sygjerimeve e kėshillave tė mikės sonė tė madhe. A ka incan tė sojit shqiptar, i cili nuk e din se, pa ndihmėn e SHBA-sė, nuk do lirohemi kurrė? Nėse ka tė tillė mjer ai pėr shkallėn e dijės nė tė cilėn paska rėnė. Aferi Z. Doda. Talava e shkuar Tallavas, bravo. Po nuk e di e kendove me def , me surl apo me gajde?

Prekazi i mėrguar @ 19/10/2012 20:20

thaēi po na kthen vitet e regjimit te shqiptarit te ndershem 1987_1989 atehere kur garnitura vllasi po perpelitej te shpetoj nga fundosja politke permes mbrojtjes se vetvetes,duke e lene kosoven ne meshiren e popullit.Bisedimet politike do te perserisin keto vite tragji-komike per kosoven.Tash kosova eshte para nji ddileme hamletiane te kundershtoj kete qeveri thaēi te viteve te dikurshme te azem vllasit apo te heshte dhe te pranoje perseritjen e atyre viteve?

profiuniverzitar @ 19/10/2012 20:19

pasha bacen prap ne dore te shkaut dojna me met. BE ka ba plan para 13 vjete se qka ka me ndodh me Kosoven. se apo mendoni qe na do evropa neve a kjo eshte poltik evropiane. qe i ka ba milionera tradhtart e tahs kan vakt me shit mend se njerzt e luftes kan dek ata shkun. meten veq keta tradhtart. ska stabilitet ne kosove. veq RAMUSHI QE I DEL ZOT KOSOVES. EJVALLAH. BRE DJEM E VASHA.

baca_zeq @ 19/10/2012 20:05

Athua qfar i eshte pergjegjur Kryeministri Thaqi, Daqiqit ne thenjen"...sa eshte e jotja aq eshte edhe e imja Kosova..."! Por nuk e ka cilesuar Daqiqi cila Kosove, Kosova me shqiptare apo pa shqiptar. Me shqiptar kurrsesi jo! Migjathate, ky takim, per Serbin ka vleren e madhe. I eshte hapur rruga per anetaresim ne BE. Ndersa, Republika e Kosoves do te mbetet edhe me tutje ne geto...Sa ka qene veprim i qelluar ky takim i Thaqit me Daqiqit-Milosheviqin e vogel, le ta vleresojne qytetaret...! Por shpresat per te mire jane te vogla!

Mergimtari,BW, @ 19/10/2012 19:42

Thaēi ti je bomba atomike per serb

Atomi @ 19/10/2012 19:27

hahhaahah kokan taku dy shkije, njani asht daqiqi e tjetri thaqiqi, te dyte e kan te njejtin qellim ,kosoven me lidhe me serrbi, sa do te mujne me arrite ket nuk e di ama keta jan te dyte pushtetar te serrbise,kur i ka than daqiqi hashes qe kosova asht sa e tij sa e thaqit e ka pase me ven se as njani nuk jan perfaqsues te kosoves, dhe se kosova nuk asht e asnjanit por veq e shqiptarve qe kan linde mijra vjete para cergashve te serrbise dhe hashim thaqit, daqiqi edhe klyshi i tij thaqi e dine qe edhe zoti flet shqip dhe se sdo ta nenshtrojne kurre kombin shqiptar pa marr parasyshe qe ata i neshkrujne miqesine midis tyre, kombi shqiptar do tua tregoj vendin ketyre zorreve te trasha se kosova asht ,ka qene dhe do te jete shqiptare

urimi @ 19/10/2012 19:15

Pasha tokė e Qiell e Hanė.Ka shum kohė qė e kam thanė.Se kta krah kanė me ju dhanė.Nė BE me shkue serbia.Se n,Kosov udhėheqė mafia.N,bashkpunim janė qeveria.Pėr me hy serbi n,BE.E na jesim hiq mbi dhe.Krejt Evropa i ndihmon.E per ne s,ka kush t,lufton.Se kurr nryshe s,na pranojn.Veq me shkije na shtėrngojnė.Fukare deri n,mjerim.Se kėshtu e kanė qėllim.Me i varfnue grimė me grimė.E s,ka kush qė jau prish planin.Kem me mbetė nder Sllobodanin.Se ky shka Daēiēi i vogėl.Krejt BE-nė ka me e ba lodėr.E me ndihmė tė Hashim Thaqit.Politika tė rrugaqit.Vjen nji kohė kur nuk kanė bukė.Kta Fry sytė e ba si thukė.E nuk lodhen pėr tė tjerėt.Vetė dorzohem vonė a herėt.Pse me u lodhė kur s,lodhėn tjerėt.Fukare e barkin thatė.Pak biseda ka me zgjatė.E pranojn me hy si ishim.Kur tė fortė popullin e kishim.Ranė me NATON na liruan.Por prap shkijet pėrfituan.Erdhėn kta qė i ndėgjuan.Krejt me rrena kta fituan.E prap shtetin e dorzuan.Ka me u hjekė prap republika.Prap me shkije me u pre n,thika.AKZ dhe BK

Zef Doda Ch @ 19/10/2012 19:10

O Hashim nese nuk i ke than Daqiqit atehere thuj se Kosova eshte e popullit qe jeton atje, e nese e len me ta mujt me fjal hajde te shpija se kemi njerez te meqem boll qe din me jau ba bajat, e masi ja ke nis me fol me ta mos na e merr ftyren (dyshoj se po)

rrugaqi behet mbret @ 19/10/2012 19:07

DELUX, hahha edhe rrahman morina asht taku me shkije para hashimit, pse a pu dashka me u tute a pej daqiqit a hahahaha, lum ti per iniorancen tane ,o zot qka ske lind ne ket kosove , bane zot mire e shpetona nga budallet ,hahahha

daja lah @ 19/10/2012 18:54