Kosova

Xhelili: ShIK-u ėshtė financuar pėrmes donacioneve legale

Bota Sot | 17.10.2012 18:59
Xhelili: ShIK-u ėshtė financuar pėrmes donacioneve legale

E ka pėrfunduar dėshminė e tij Fatmir Xhelili, njė nga drejtuesit e Shėrbimit Informativ tė Kosovės (ShIK), i cili ka dėshmuar si dėshmitar i mbrojtjes nė rastin “Bllaca 2”. Nė cilėsinė e “dėshmitarit tė privilegjuar”, Xhelili ka dhėnė informata tė kufizuara, ato tė cilat ai i ka konsideruar tė lejueshme pėr t’u bėrė publike dhe qė nuk zbulojnė sekretet e ShIK-ut.
Ai ka thėnė se organizata e quajtur ShIK nė fillim i ka pasur 30 veta, kurse nė vonė ka arritur deri nė 90. Sipas tij, ShIK-u ėshtė financuar pėrmes ndihmave tė ndryshme dhe donacioneve, tė cilat kanė qenė legale.
Xhelili ka thėnė se pjesėtarėt e ShIK-ut nuk kanė pasur kartela identifikuese tė kėtij shėrbimi dhe se i ka njohur tė gjithė pjesėtarėt e kėtij shėrbimi.

Komentet

Komente (6) | Kthehu

Te pershendese Zotri Xhelili , mire e ke dhane numrin 90-te anetareve. Ne burgun po e ndertojim me 112-qeli plus edhe nja 12 -dhoma pere IZOLIM. Te antaret e vjetere qe nga viti 1989 kure eshte formue me te vertete ky sherbim figurojin 120-145 persona si ANTARE. Perafersishte 100 antare Jane REBELUE dhe kane bere vepra jo te mira , qe nga RAMBUEJA: Prandaji Pushtetaret e aredhshem qe i denoji gjykata te VV-jese , do ta kane parasyshe. Te Pershendete Antari i Vjetere i SHIK-ut.

Rustem Gashi @ 18/10/2012 14:09

Askush nuk do tė ishte kundėr SHIK-ut sikurse ta mbronte atdheun.Tani proceset Bllaca njė dy dhe proceset tjera shkallė shkallė po e pregadisin rigjykimin e luftės sė UĒK-sė dhe heret a vonė BE-ja do tė mirret me bosat e SHIK-ut. EULEX me proceset e tanishme po e formon bazen pėr tė arritur nė maje tė piramidave deri te bosat. SHIK-u ja ka marue vetėvetes gropen dhe tani po e thellon edhe mė teper gropen nė momentin kur informacinet po dalin mbi tokė.

ken30 @ 18/10/2012 01:55

shikun e pedekes e kan financu firmat qe kan punu para lufte, gjat luftes, mas lufte, a shikun e ledekes sigurimi i ashtuqujtur edhe tre perqinshi i bukoshit e kan financu sigurimi i atdheut asht kan ma i meqem ma dinak nuk ju ka marr bisnesmenav qe kan punu para lufte, por paret e mergimtarve, nazim bllaca ka marr pare prej shikut, sigurimit te atdheut, prej shikut te pdekes ska marr pare, edhe shikun e ka financu themeluesi i miqve te tmks ish kryetari i odes ekonomike te kohes te rrahman morines shpend shala

banulla lypjan @ 17/10/2012 23:12

ishalla hajnat e qeverise blene veē barna dhe neper spitale sherohen ashtu siēk kane bere per shume familje shqiptare.Dhe ma ne fund le te bahen te gjithe per psikiatri se i kshyr fehmi agani dhe i ngujon me nji vend tane

luta @ 17/10/2012 19:32

Hiq spo na e mush mendjen me kto qa po thu.Por,ama nji gja e the sakt,demek qe krejt kupolla e LPK-sė (lexo PDK-sė)na qenkan udhėheqės tė SHIK-ut.Kaq pėrsonte e falmeshnet Kola nga Zvicrra

Kola Zvicėrr @ 17/10/2012 19:28

130 dm kam pagur per qdo muaj familja e jon, por ne e dim qe kemi paguar arsimin e ks-se, se per ndryshe ju nqofse kini perdor ju shiku, ju blefshi qefin per femij tuaj, se ju jeni trathtaret e kombit ju jeni te njejet me shkijet e karpatev ju jeni rankoviqa, milosheviqa, qetnik.

nebi grabovci @ 17/10/2012 19:08