Kosova

Thaēi: Ideja pėr emėrtimin e UP-sė me emrin e Hasan Prishtinės ėshtė e imja

Bota Sot | 17.10.2012 17:09
Thaçi: Ideja për emërtimin e UP-së me emrin e Hasan Prishtinës është e imja

Nėn drejtimin e kryeministrit Hashim Thaēi, Qeveria e Republikės sė Kosovės ka zhvilluar mbledhjen e saj tė rregullt, nė tė cilėn ka miratuar tri projektligje, njė koncept dokument pėr hartimin e projektligjit, njė udhėzim administrativ dhe disa vendime tjera nga fushat e saja tė pėrgjegjėsive kushtetuese dhe ligjore.
Siē thuhet nė komunikat,Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė ka propozuar qė qeveria tė miratoi vendimin pėr emėrtimin e Universitetit tė Prishtinės me emrin e patriotit dhe ideologut tė shtetit shqiptarė, Hasan Prishtina. Emri Hasan Prishtina pėr Universitetin e Prishtinės t’i bėjė nder kėtij institucioni, ka vlerėsuar kryeministri Hashim Thaēi dhe ka pohuar se kjo ka qenė ide e tij e kamotshme, ndėrsa periudha e shėnimit tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė shtetit tė parė shqiptarė i jep rėndėsi dhe kuptim kėtij emėrtimi.
Kryeministri Thaēi nė vazhdim ka propozuar qė edhe Biblioteka Kombėtare Universitare e Kosovės tė emėrohet me emrin e Pjetėr Bogdanit, ndėrsa Instituti i Historisė sė Kosovės me emrin e Ali Hadrit, tė dyja kėto personalitete tė mėdha tė kulturės shqiptare.

Qeveria ka miratuar vendimin pėr kėto tri propozime tė emėrtimit tė institucioneve kulturore, shkencore dhe arsimore tė Kosovės.
Ėshtė aprovuar edhe Projektligji pėr Ansamblin e Kėngėve dhe Valleve “Shota” dhe pėr asambletė tjera. Me kėtė Projektligj rregullohet funksionimi i veprimtarisė sė Ansamblit Kombėtarė tė Kėngėve dhe Valleve “Shota” dhe tė ansambleve tjera kulturore artistike. Nė kėtė projektligj rregullohet pėrkufizimi, llojet, themelimi, veprimtaria, organizimi, financimi, pozita e artistėve dhe ēėshtjet tjera tė kėsaj fushe.
Projektligji pėr mallrat e liruara nga tatimi doganorė dhe mallrat me tarifė zero tė tatimit doganorė, i cili ėshtė miratuar nga Qeveria, pėrcakton mallrat tė cilat lirohen nga taksa doganore dhe tė cilat mund tė lėshohen nė qarkullim me tarifė zero tė taksės doganore pėr arsye tė natyrės sė kėtyre mallrave dhe pėrdorimit tė tyre tė veēantė.
Projektligji pėr ratifikim tė marrėveshjes financiare ndėrmjet Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe Qeverisė sė Republikės sė Austrisė ka pėr qėllim tė ratifikojė marrėveshjen kornizė nė mes tė dy vendeve, tė nėnshkruar nė korrik tė kėtij viti. Sipas marrėveshjes do tė zbatohen projekte zhvillimore dhe tė bashkėpunimit financiar.
Udhėzimi administrativ pėr promovimin e efiēiencės sė energjisė tė pėrdoruesit fundorė dhe shėrbimet energjetike, ka pėr qėllim tė pėrmirėsojė shfrytėzimin e energjisė me kosto efektive nga pėrdoruesi fundor. Kjo do tė arrihet pėrmes ofrimit tė caqeve tė kursimit tė energjisė dhe krijimit tė kushteve pėr promovim tė tregut pėr shėrbime tė energjisė.
Qeveria e Kosovės ka miratuar edhe vendimin pėr shpalljen zonė ekonomike tė Parkut tė Biznesit nė Mitrovicė. Lokacioni i kėtij parku gjendet nė zonėn kadastrale tė Mitrovicės, nė sipėrfaqe prej 3,50 ha, dhe ėshtė pronė e komunės sė Mitrovicės. Veprimtaria kryesore e Parkut tė Biznesit nė Mitrovicė ėshtė prodhuese, pėrpunuese dhe shėrbyese.
Kabineti qeveritar nė mbledhjen e sotme ka miratuar Koncept Dokumentin pėr hartimin e Projektligjit pėr Tarifat e Veēanta tė Akcizės pėr Prodhimin Fillestarė dhe Prodhimin e vogėl tė Produkteve Alkoolike tė Prodhuara nė Kosovė.
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj ka njohur kabinetin qeveritar me nėnshkrimin e marrėveshjes me konzorciumin “Ēalik & Limak” pėr privatizimin e distribucionit tė KEK-ut e cila ka marr mbėshtetjen e Qeverisė sė Kosovės.BS

Komentet

Komente (7) | Kthehu

Ide shumė e qėlluar,qė mė nė fund Universiteti i Prishtinės,ne vigjilie tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė tė pakėzohet me emrin e patriotit tė mirėnjohur shqiptar Hasan Prishtina.Ndoshta ėshtė njė sihariq pėr ne shqiptarėt! @Zef Doda ch.Pėrshėndetje,dhe, dhashtė Zoti,amaneti sė shpejti do ti shkojė nė vend,qė na e ka lėnė Hasan Prishtina. Bashkimi i tė gjitha trojeve shqiptare,nė njė tė ardhme jo tė largėt,do tė bėhet. Vetėm durim! KLM.

Dasa @ 18/10/2012 03:25

Hahah @Destan Begu e paska perqeshe Hashim Thaqin, kur e kritikoi venien e emrave, e une e paskam perkrahe, hahaha, cka nuk ben vaki? Ky ne vend se te jep ide si te ulet papunesia, po jep ide te tilla, kjo i bie "ske cfare te besh shti miza ne pe" KLM.

Fati (Vjene) @ 17/10/2012 23:20

Shume ide e keqe,Hasan universitetit te Prishtines,a eshte e mundur!!!!!!

Mendi @ 17/10/2012 21:25

Nuk e di pse me ja ndrrue emrin UP boll mire e ka. S ka nevoj me shtue edhe emna te Hasan Prishtines ose te heronjeve tjer shqiptar. Kudo neper bot universitetet jane me emer te qyteteve p.sh. Universiteti i Berlinit, Universiteti i Vjenes, Universiteti i Zyrihut e shum e shum universitete tjera. Prandaj mendoj se edhe UP i rri me mire si emer se sa Universiteti Hasan Prishtina. Per arsye se kur po dalim kudo neper bot me kta emrat Hasan, Hysen etj. te tjeret po na identifikojn si turq ose arab etj., ndersa na jemi shqiptar nuk kemi pse mu identifikue me nacionalitete tjera tjera.

besimi @ 17/10/2012 19:38

koka gezu sikur femija kur e sheh nje enderr te bukur, edhe ky koka befasu edhe vet qe i paska ardhe nnje ide e mire ne koke, e maska befasu edhe inteligjencen e tije dhe po pyet se si i paska ardhe nje ide kaq brilante me ja ndrru emrin nje universiteti, hahahah, do ishte tragjike sikur mos te ishte kaq komike, pra i paska tregu kosoves se kjo paska qene ide e mire, hahhahah sa gjeni, per liber te ginisit qe ne jeten e vet i paska ardhe nje ide perfundimisht, hahhah

kapuqi @ 17/10/2012 19:31

kjo ide nuk ka qene e jotja sepse ti asgja ski te perbashket me hasan prishtinen. Dihet boterisht se muhamet pirraku ka qene ideatori qe hasan prishtina te kete edhe bustin aty. Sa per hashim burojen-cubin nuk ka tjeter veē plaēkitjes, hajnis dhe tradhtise mbrapa shpine

luta @ 17/10/2012 19:06

E mirė ėsht kjo Ide,por ka pasė edhe Ide ma tė mira,kur sot thuani se jemi tė lirė,dhe mundemi me vendosė,pėrse tė mos ja qoni amanetin nė vend,pėr Bashkim me shtetin pėr tė cilin mė nė fund edhe u vra,pėr mos coptimin e shtetit shqiptarė nė dy pjesė.A jeni nė gjendje ta mbani shtetin nėse largohėn tė huajt,dhe neve as njė helikopter pėr raste urgjente nuk e kemi.Pra ka edhe shum punė pėr ti realizue ato qė i kėrkonte Hasan Prishtina Isa Boletini e tjerė.KLM

Zef Doda Ch @ 17/10/2012 17:53