Kosova

Autostrada “Ibrahim Rugova” fiton ēmim ndėrkombėtar

Bota Sot | 17.10.2012 15:32
Autostrada “Ibrahim Rugova” fiton çmim ndërkombëtar

Projekti i Autostradės sė Kosovės Rruga 7 “Ibrahim Rugova” ka fituar ēmimin pėr Menaxhimin e Projektit nė garėn vjetore tė Federatės Ndėrkombėtare tė Rrugėve, Ēmimet pėr Arritjet Globale Rrugore 2012. Ky cmim ju jepet projekteve nga e gjithė bota pėr zbatimin e praktikave mė tė mira nė ndėrtimin e autostradave.
Rruga 7 ėshtė njė autostradė me 4 korsi me gjatėsinė 102 km e cila shtrihet nga Morina, nė kufirin Jugor me Shqipėrinė deri nė Veri tė Kryeqytetit tė Kosovės, Prishtina.
Qė nga nisja e punimeve nė Maj 2010, Bechtel – Enka GP kanė pėrfunduar dhe hapur pėr trafikun 42.5 km autostradė nga Morina nė nyjėn lidhėse tė Dule-s, njė vit para afatit tė parashikuar nė kontratė dhe brenda buxhetit.
“Jemi tė nderuar qė fituam kėtė ēmim prestigjioz I cili njeh dhe vlerėson aftėsitė tona tė menaxhimit nė ndėrtimin dhe dorėzimin e njė autostrade pėr Kosovėn nė buxhetin dhe afatet e kėrkuara”, wshtw shprehur Mike Mix, Menaxheri i Projektit tė Autostradės sė Kosovės pas njoftimit tė marrė pėr fitoren e kėtij ēmimi.
Nė pėrfundim tė saj, Autostrada e Kosovės do tė sherbeje si qender e transportit rrugor kombėtar c’ka do tė jetė njė ndihmė konkrete pėr promovimin e zhvillimit ekonomik tė Kosovės dhe Rajonit.
Bechtel dhe Enka kanė pėrfunduar me sukses shumė projekte tė tjera infrastrukturore tė rėndėsishme nė rajon siē janė Autostrada e Shqipėrisė, Kroacisė dhe Turqisė. Sė bashku kanė ndėrtuar rreth 28,000 kilometra autostrada dhe rrugė, 100 tunele me njė total prej 350 kilometra gjatėsi dhe 25 projekte tė mėdha urash.
Ekipit tė Bechtel – Enka GP do ti dorėzohet ēmimi i dhėnė nga IRF( Federata Ndėrkombėtare e Rrugėve) nė ceremoninė qė do tė organizohet pėr ndarjen e ēmimeve nė Janar 2013 nė Washington DC.

Komentet

Komente (9) | Kthehu

O cuna as hashimi as rugova Po e ka maru shpina juaj dhe e imja e po leni prallat se na kemi me pagu ket autostrade gjith populli kosoves eshte borgj per ket rrug .kur te maron thaqi me paret e veta diqka mandej muni me thon .thaqi fatmiri .

Adriano @ 08/12/2012 10:02

Mos ja futini kot se Ideja ka qen e Pandeli Majkos edhe e Fatmir Limes edhe Thaqit. Rugova a qe e ka dit per ket pune po mos mundoni me politizu. Autostrada esht e standartit Perindimor nuk ka vrejtje.

arsil_Peja @ 18/10/2012 09:27

@ Gyka e Kacanikut po dikush duhet me i fillu e tjeter kush me i mbaru nuk don me thene pse i ndjeri Ibrahim Rugova e ka pase idene tash kerkush mos me i realizu.

Taulant @ 18/10/2012 06:30

@Emini, Punetoret ne Kosove me se shumti pagune 20 Euro me buken e vet keshtu qe eshte mjerim ne Kosove , pagat jane katastrofe cmimet per mashallah qe as ne CH nuk ma merr menja qe jane aq te larta tu u nise prejpages qe e marrin atje (250Euro paga 2Euro nje liter qumesht) jetojne me siguri 5-6 anetare me kete page(standard).

Taulant @ 18/10/2012 06:27

Kjo ka qen ideja e te madhit Dr IBRAHIM RUGOVA si per autostraden po ashtu edhe per bashkim kombtar, mirpo mafija e PDK po i kopjon idet e te madhit Dr rugova.

gryka kaqanikut @ 18/10/2012 00:04

Mir boll, por as ne zvicer nuk kushton ma shtrejt edhe pse firmat paguhen deri 60 fr ne or per punwtor, ndersa punwtoret paguhen deri 37 fr per or prandaj ket e quaj korruptin ne kosov sa paguhet puntori???????

Emin @ 17/10/2012 22:58

Sigurisht kete cmim e kane ble qeveria e thaqit vetem e vetem per mi mbulu keqperdorimet e miliona eurove qe jane vjedhur.

realizmi @ 17/10/2012 19:26

ideja e rugoves e sali berishes u kan mu lidh prishtina me tiranen...bile kur ka than rugova ka me shku ne tirane per vetem dy ore me pi kafe atje e kan perqesh edhe kan than per to qe po flet budallakina por koha tregoj qe u kan njeri ma vizionar i kombit shqiptar(treva kosov)

dranja @ 17/10/2012 18:19

Kushe emroj Autostraden IBRAHIM RUGOVA....patron THAQI,eshte per te gjithe i mire..edhe kundershtaret politike i respekton e ngrit lart..BRAVO THAQI.

gjilan @ 17/10/2012 17:40