Kosova

Rexhepi: Unė dhashė urdhrin qė tė mos lejohet hyrja nė Qeveri

Bota Sot | 17.10.2012 12:36
Rexhepi: Unë dhashë urdhrin që të mos lejohet hyrja në Qeveri

(I plotėsuar) Ministri i Punėve tė Brendshme Bajram Rexhepi u ka thėnė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės se ai kishte dhėnė urdhėr qė Policia tė mos i lejojė deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje pėr tė hyrė nė ndėrtesėn e Qeverisė.
Ai ka thėnė se Policia do tė duhej tė ishte edhe mė rigoroze. “Po ėshtė e vėrtetė qė unė e kam dhėnė urdhrin dhe policia ėshtė dashur tė tregohen mė rigoroz. Kėshtu do tė veprohet edhe nė tė ardhmen se asnjė person, e as deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje s’duhet ta pengojnė punėn e institucioneve. Rexhepi ka thėnė se ėshtė mėsuar nga taktikat e Vetėvendosjes, tė cilat ato i ka quajtur tė ndyra.
Por i menjėhershėm ka qenė reagimi i deputetit tė Vetėvendosjes Visar Ymeri. Ai tha se ministri po gėnjen sepse deputetėt e vetėvendosjes janė nisur drejt Qeverisė por me urdhėr tė Qeverisė i ėshtė penguar hyrja. Ndėrkohė kryesuesi i seancės Sabri Hamiti gjuhėn e Ministrit Rexhepi e ka quajtur gjuhė kėrcėnuese ndėrsa ka thėnė se gjuha e pėrdorur nė kuvend nuk i ngjan gjuhės parlamentare.

Policia nuk tregon se kush ka urdhėruar ndėrhyrjen policore

Protesta e Lėvizjes Vetėvendosje kundėr privatizimit tė Distribucionit tė KEK-ut ka pėrfunduar me lėndimin e tetė protestuesve dhe nėntė policėve, edhe me shoqėrimin dhe intervistimin e 66 protestuesve nė stacionin policor. Zėvendėsdrejtori i Policisė sė Kosovės, Naim Rexha sqaroi se Policia e Kosovės ka qenė e detyruar tė veproj kundėr protestuesve tė cilėt e kanė kėrcėnuar objektin qeveritar.
“Policia e Kosovės nė realizimin misionit tė vet, ėshtė pėrballur me njė forcė tė dhunshme me ē`rast e ka pėrdorur forcėn e domosdoshme proporcionale dhe ligjore, pėr zbrazjen e protestuesve nga objekti i qeverisė, me qėllim tė mirėmbajtjes sė rendit dhe qetėsisė publike dhe eliminimin e ēfarėdo faktori i cili do tė dėmtonte objektin”, ka thėnė Rexha nė njė konferencė shtypi.

Ai po ashtu, ka thėnė se ka qenė njė numėr i madh i protestuesve dhe gjatė kėsaj proteste kanė marrw lėndime tė lehta nėntė policė.

“Ne kemi diku pjesėmarrės rreth 150 protestues, kemi 66 persona tė cilėt i kemi shoqėruar nė Stacionin Policor qendra dhe intervistimi i tyre ka filluam me prezencė tė prokurorit publik. Kemi tetė persona me lėndime tė lehta, si dhe nėntė policor tė cilėt kanė kėrkuar ndihėm mjekėsore”, ka thėnė Rexha.

I pyetur se kush ka urdhėruar ndėrhyrjen policore,Rexha nuk ka dhėnė shumė detaje, megjithatė ka thėnė se ruajta e objekteve publike ėshtė nė kompetencė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme.

Ai shtoi se nuk e di arsyen pse policia nuk ka arrestuar deputetin Rexhep Selimi, nė momentet kur ndodhi arrestimi i deputetėve dhe aktivistėve tė tjerė tė Vetėvendosjes.

* * * * *

Arrestohen 62 protestues, ja lista

Policia e Kosovės ka arrestuar 62 protestues, tė cilėt kundėrshtonin nėnshkrimin e kontratės sė Qeverisė me kompaninė turke, “Calik”, pėr shitblerjen e Rrjetit tė Shpėrndarjes dhe Furnizimit tė KEK-ut. Mė poshtė ėshtė lista me emrat e tė arrestuarve nė mesin e tė cilėve, katėr tė lėnduar, njėri prej tyre rėndė: Gėzon Kastrati (i lėnduar shumė nė kokė dhe fytyrė), Arianit Sadiku (i lėnduar), Labinot Beqaj (i lėnduar), Gerolld Nikoliqi (i lėnduar).

1. Abdyl Gashi,
2. Abdyl Osmani,
3. Agron Kabashi,
4. Alban Krasniqi,
5. Ali Krasniqi,
6. Alisa Hasani,
7. Alket Zeqiri,
8. Anita Shabani,
9. Arben Emini,
10. Arbėnor Dehari,
11. Arianit Sadiku (i lėnduar),
12. Avdi Musa
13. Beskim Gashi,
14. Besnik Bytyqi,
15. Boiken Abazi,
16. Brikenė Ramabaja,
17. Dardan Molliqaj,
18. Daut Rama,
19. Deni Rakoci,
20. Denis Ibėrdemaj,
21. Drenushė Xhemajli,
22. Drilon Ramabaja,
23. Durim Jashari,
24. Egzon Balaj,
25. Egzon Kongjeli,
26. Etleva Malushaj,
27. Flamur Pireva,
28. Flamur Shahini,
29. Florent Ramqaj,
30. Frashėr Krasniqi,
31. Genitan Topalli,
32. Gentian Sala,
33. Gerolld Nikoliqi (i lėnduar),
34. Gėzon Kastrati (i lėnduar shumė nė kokė dhe fytyrė),
35. Hysen Durmishi,
36. Ilir Metushi,
37. Ismet Dibrani,
38. Labinot Beqaj (i lėnduar),
39. Leonora Sylejmani,
40. Lirim Gashi,
41. Luan Hoti,
42. Marigonė Drevinja,
43. Masar Shala,
44. Mentor Kabashi,
45. Muhamet Bytyqi,
46. Naim Jakaj,
47. Nol Nushi,
48. Pajtim Demaj,
49. Petrit Bajraktari,
50. Pleurat Thaēi,
51. Premton Ibėrdemaj,
52. Qazim Jashari,
53. Rrahman Bislimi,
54. Shkodran Hoti,
55. Shpend Hasani,
56. Skėnder Llugiqi,
57. Skėnder Merturi,
58. Valon Hoti,
59. Veton Dragusha,
60. Xhelal Sveēla,
61. Xhevat Sefaj,
62. Zgjim Hyseni.

Njėsia Speciale e Policisė sė Kosovės i nxori janshtė nga ndėrtesa e Qeverisė deputetėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, e kėta tė fundit u nisėn pėr tė shkuar nė Kuvendin e Republikės Kosovės ku do tė mbahet seanca parlamentare por policia nuk po i lejon tė futen as nė Kuvend.

Protesta

Lėvizja Vetėvendosje nė krye me Albin Kurtin po proteston kundėr nėnshkrimit tė kontratės tė pėr shitblerjen e Distribucionit dhe Furnizimit tė Korporatės Energjetike tė Kosovės. Deputetė e VV dhe protetsuesit janė konfrontuar me Policinė e Kosovės, duke arritur tė hyjnė nė oborrin e qeverisė, dhe duan qė tė hyjnė brenda qeverisė.

Ndėrkohė ka ndėrhyrė njėsia speciale e policiė, tė cilėt kanė pėrdorur sprej dhe lotsjellės dhe kanė arrestuar disa prej protetsuesve. VV thotė se ka tė lėnduar.

Kronologjia e protestės sė sotme deri nė kėto momente

10:50 – Trupėrojat dhe sigurimi i ndėrtesės pohojnė se kanė urdhėr qė tė mos lejojnė deputetėt e Kuvendit tė Republikės tė hyjnė nė ndėrtesėn e Qeverisė.

10:45 – Pėrvec policėve dhe sigurimit deputetėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! po i pengojnė tė hyjnė nė sallėn ku ėshtė planifikuar tė bėhet nėnshkrimi i kontratės pėr shitjen e Distribucionit tė KEK-ut edhe truprojat e kryeministrit Hashim Thaēi.

10:40 – Tre protestues janė tė lėnduar, dy me duar tė thyera dhe njė me gjakėderdhje nė sy.

10:39 – Ministri i punėve tė brendshme, Bajram Rexhepi ka dal nė oborr tė ndėrtesės sė Qeverisė dhe i bėrė thirrje policisė qė t’i larojnė protestuesit pėr njė minut.

10:32 – Njė pjesė e protestuesve janė brenda oborrit tė ndėrtesės sė Qeverisė, kurse Njėsia Speciale e Policisė sė Kosovės e ka rrethuar gjithė sheshin deri te shkallėt e Teatrit Kombėtar, duke mos i lėnė as kalimtarėt tė kalojnė.

10:21 – Vazhdojnė arrestimet e dhunshme nga Njėsia Speciale.

10:20 – Arrestohet deputetja Albana Gashi.

10:16 – Deputetėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! tė cilėt do tė hynin nė sallėn ku ėshtė planifikuar tė nėnshkruhet kontrata (nė ndėrtesėn e Qeverisė), janė ndaluar dhunshėm nga policia te dera e hyrjes.

10:10 – Nė kėto moment po ndėrhynė Njėsia Speciale e Policisė sė Kosovės duke u hedhur sprej protestuesve dhe duke i arrestuar.

10:09 – Aktivistė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe pėrfaqėsues tė sindikatave janė mbledhur para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės pėr tė kundėrshtuar nėnshkrimin e kontratės pėr privatizimin e distribucionit tė KEK-ut.

Komentet

Komente (79) | Kthehu

I nderuari Fati, nė europė zakonisht janė tė privatizuara Aeroportet, Uji, nxemja qendrore,komunikacioni tokėsor publik, Posttelekomi, Energjia etj. Sa i pėrket shembullit tė violinės nuk e pranoj si shembull adekuat. Ajo ėshtė dicka krejt tjetėr. Unė nuk jam I sigurtė se reagimet rreth privatizimit kanė bazė tė qėndrueshme. Por, besoj se edhe nėse, tani pėr tani nuk bėhen si duhet kėto veprime e ardhmja jam shum i sigurtė se do tė kėt efektet pozitive nė zhvillimin e gjithėmbarshėm tė Kosovės. KLM!

Prekazi i mėrguar @ 18/10/2012 13:22

Afrim un kam shkruar mir lexoje qka thon komentet e mia ose qoje perktheje diku se si kupton botkuptimet e mia je ngaterruar keq por nuk te pres dam flm per respekt qe me ke be ,un sdo te kisha quajt ty lpo po ti ske fiqir se ec han pin flet po fiqir nuk ke edhe afrim sje po genjen se seshte ky emer i jot po po genjen aun jam haliti nga aqareva e drenices ish luftetar i UQK-tani fol ti kush je nese do me dialogue.

haliti @ 18/10/2012 13:05

ky nuk asht privatizim, ky asht tregti personale ne shitjen e pasurise se kosoves per qellime personale dhe per pagesen e votave te vjedhura, kjo asht krim i madh, askund nuk privatizohen ndermarrjet qe jane baza e ekzistences se nje populli, ne perendim te gjitha ndermarrjet e medha jan shtetrore si posta, hekurudhat, mimierat e arit ,aeroportet, e shume tjera, pra shteti e ka shumicen mbi 51%, prakjo tregti ne kurriz te kombit duhet ndaluar ne emer te privatizimit, kj asht shitje e kafshates se gojes se femijeve tane ,e duhet ndaluar ky krim ekonomik e politik,mjaft serrbia e ka gjunjezu kosoven dhe shqiptaret e tash edhe nga keta kriminela dhe tradhtar behet e njejta,me pase shtet ne kosove keta qe moti ishin ne dubrave nga hashimi e deri te sherbtoret e tyne,po gjykata nuk ka sepse jan te blera nga hashim thaqi, e populli asht lodhe qe 100 vjete lufta dhe protesta e ket po e shfrytzojne qakojt,

klina @ 18/10/2012 13:00

@Prekazi i merguar, po, jetoj ne perendim dhe nuk eshte fare e vertete qe ēdo gje eshte privatizuar. Qeveria Austriake (cilado qe vjen) i ka mbi 51% te aksioneve (pra eshte BOS) i te gjitha nderrmarrjeve publike, si p.sh. Aeroporti, Hekurudhat, Uji, Nxemja qendrore e Wien-es, pastrimi i ujerave te zeza, pyjet, komunikacionin tokesor publik etj. Televizioni dhe mediat jane pa ndikim nga qeveria. Prekaz, asnje shtet ne bote resurset kombetare nuk i privatizon, se per ti shitur si Qeveria jone, nuk i shet kurre. Ta jap nje shembull. Violina me e vjeter e Stradivarit ne Spanje (e vitit 1687) eshte pasuri Kombetare, pra krejt Spanja nuk kushton aq. Violinat e Antonio Stradivarit (Italian) normal kushtojne nga 2-12 milion Euro. Por ajo si unikat nuk shitet me, ndalohet shitja e saj. Eshte blere 12,07milion Euro. Per nje VIOLINE te perkujdeset shteti keshtu!!! Po ku jane gjerat tjera. Privatizimi nuk po ndodh ne Kosove, po ndodh shitja (si ne pazar) KLM

Fati (Vjene) @ 18/10/2012 12:23

O SOKOL I NDERUAR MILLOSHI KA NGORDH NJIFAR STAJ DURIQI ORTODOKS SHQIPTAR I SLLAVIZUN BASHKFSHATAR I N BLLACES MAS LUFTE E PASH NE OPSHTINEN E BASRI DEMIRIT KUJE THASH SHKAVELL I MILLOSHIT NUKJAM SHKAVELL POR SHQIPTAR I RIBARIT MILLOSH THA SKA COF POR RUSOFILAT JAKAN DHAN NJI KOKERR TE GJUMIT PER ME SHPETU MILLOSHI E MOS ME UDENU SERBOSLLAVIA

banull lipjan @ 18/10/2012 10:33

O Halit o bashkatdhetar per fat te keq Po si mundesh te akuzojshe rinin e ardhmerin tane,Po ti te koke nje hajvane i pdk apo talibanes qe po te konvenon qe kriminelat TRADHTARAT KOMBETAR te udhheqin Kosoven,Apo ke deshire qe te vjene deri te gjakderdhja vllazrore qkaku i qeveris ANTIKOMBETARE.Duhesh te turprohesh. Vetem perpara W DHE Rinia Kosovare.Pershendetje nga Ana Drinit

Afrimi @ 18/10/2012 08:20

Me te vertete keta qe udheheqin kete Kosove nuk paskan lidheje ne matematike analfabet,ose qenkan psiqikisht te SMURE e shiten te gjitha si te ishte e tyre Dojne te behen MBRET me pasurin e Popullit te lumet ju qe po iu duket vehetja qe jeni dikushi ore te MJERE.

daja @ 18/10/2012 08:06

A thua vec per W ka ligje ne kosove se ate qe korruptoij. vjedhin ,vrasin ,shkeli me kerre nexens, e shume tjer jan te lire se as policija zguxon mej arrestu ,,kurs dike veq qe lyep dreja per popull apo edhe Bshkim me shqiprin arrestohen de torturohe... PSE???!! ju lutr epni mendime e jua flm..

sabi @ 18/10/2012 04:14

une mendoi qe milloshi ka ngordh por siq po shifet hala jo nakalin ni millosh nga mitrovica e copzuar icili jep urdha te fort policis qe deputetet ton te zgjedhur me voten e popullit sot na rrahen nga policia e jon te komanduar nga komandanti suprem bajram milloshi por ky bajram millosha ma mir tju jap urdher policis te shkoin ne veri te mitrovice ti shkatrroi bandat serbe qe naj kangri vllaznit ton mu kujtun fjalet e milloshit kur nathoke te gjithve kame ju burgos e me ju vra tash te njeten e ndegjum sot nga bajram milloshipor mos te harroin milloshet se ka zgjidhje edhe per teka avni rrusta e i delim per ball ne emer te popullit

sokoli @ 18/10/2012 01:15

Drenica e shiti Feronikelin, Aeroportin KEK , Tani ka mbet edhe Posta dhe Trepēa pa u shitė. Po Drenicasit duhet ta kuptojnė qė 80% e Drenicasve tani punojnė nė keto kompani dhe mė se tepermi do tė preket Drenica pasi do tė mbesin pa punė dhe po shitet pasurija e Drenices.

ken30 @ 18/10/2012 00:58