Kosova

Sekiraqa akuzon UĒK-nė pėr krime lufte

Bota Sot | 15.10.2012 10:33
Sekiraqa akuzon UÇK-në për krime lufte

Me njė flet-arrestim qė ishte lėshuar nga UNMIK-u nė gusht 2007 nė Interpol, Enver Sekiraqa, lindur mė 18 nėntor 1973 nė Prishtinė, i gjatė 183 cm, kėrkohej me dyshimin se ka kryer veprat penale tė krimit tė organizuar ndėrkombėtar, vjedhjes, krimeve seksuale etj.
Policia ishte nė kėrkim tė tij qė nga vrasja e policit Triumf Riza nė fund tė gushtit 2007. Nė vitin 2005, nė njė kazino nė Prishtinė kishte pasur pėrleshje mes Rizės dhe Enver Sekiraqės. Kabllot diplomatike, tė lėshuara nga wikileaks mė 2011, dhe qė i takonin vitit 2007, e pėrshkruanin kėtė tė fundit si njė gangster me lidhje me politikanė tė fuqishėm. Ai ėshtė i dėnuar me dy vjet burg pėr veprėn penale tė kėrcėnimit dhe pengimit tė personave zyrtarė gjatė pėrmbushjes sė detyrės.
Dy policė ishin shpallur fajtorė mė 2009 pėr shpėrthimin e 24 shtatorit 2007 nė lagjen “Dardania” nė Prishtinė, ku patėn humbur jetėn dy persona dhe disa tė tjerė qenė lėnduar. Besohet se cak i sulmit me eksploziv ka qenė lokali “Sekiraqa Bar” nė shenjė hakmarrjeje pėr vrasjen e policit Trium Riza. Nė Agjencionin pėr Regjistrimin e Bizneseve D.P.H. “Sekiraqa Bar”, shėnon pėr aktivitete bastvėnien dhe bixhozin.
Gjatė luftės, mė 1999, ai ėshtė ndaluar nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės pėr dyshime se kishte ndėrlidhje me regjimin shtypės serb.
Pas luftės, Sekiraqa ka folur vetėm njė herė publikisht, nė njė intervistė nė gazetėn “Lajm” tė vitit 2004, nė tė cilėn ka thėnė se merret me shitblerje tė tokės.
Nė njė intervistė pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė, tė dhėnė disa ditė pėrpara vetėdorėzimit nė EULEX mė 26 shtator tė kėtij viti, Sekiraqa ka dhėnė versionin e tij pėr njė numėr ngjarjesh qė e ndėrlidhin atė. Intervista botohet vetėm tash pasi tė gjitha palėt e pėrmendura nga Sekiraqa janė kontaktuar.
Sekiraqa thotė se ka qenė subjekt i disa atentateve, se merret me tregti, se posedon pėrfaqėsinė e “Bruno Coffee” (bari Bruno figuron nėn pronėsinė e Naser Sekiraqės), se ėshtė marrė me patundshmėri, ndėrtime tė shtėpive, se ka mbledhur vota pėr parti politike dhe ka qenė viktimė e ndjekjes policore dhe tė UĒK-sė etj.
“Mė kanė pėrcjellė disa probleme, pa dashjen time, si atentate e montazha”, tha Sekiraqa. Por pėrse kėto probleme e kanė pėrcjellė pikėrisht atė? “Me siguri mendojnė se po tė dominojnė tek ne, me tė tjerėt e kanė mė lehtė…unė nuk i kam lypė problemet, unė kam dalė e kam kėrkuar vota pėr LDK-nė edhe i kam ndihmuar LDK-sė tė fitojė se kam menduar se ėshtė mė e mira”.
Sekiraqa thotė se nuk ka qenė nė strukturat zyrtare tė LDK-sė. Gjatė intervistės, herė e cilėson vehten si anėtar tė kėsaj partie, e herė si veprimtar vullnetar i saj.
“Nuk kam pasur kurrfarė afėrsie me askėnd brenda LDK-sė. Asnjėherė nuk jam takuar me Presidentin Rugova, pėrveē qė e kam parė nė fjalime, ndėrsa me Ukė Rugovėn jam takuar njė herė”. Ai nuk ka cekur vendin, arsyen dhe kohėn e kėtij takimi. Ukė Rugova nuk ka pranuar tė flasė.
Sekiraqa thotė se nuk ka qenė bashkėpunėtor i policisėserbe, pėr ēka dyshohet se e ka arrestuar Zona Operative e Llapit nė kuadėr tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės .
“ZOLL-i, me nė krye komandant Remin, mė pati kėrkuar. Pėr kėtė mė kishte ēuar fjalė Ilmi Rakovica. Unė vullnetarisht kam shkuar. Sė pari jam takuar me Nuredin Ibishin - komandant Lekėn. Aty mė treguan qė mua po mė kėrkon Latif Gashi - Lata. Gjatė marrjes nė pyetje, m’i kanė kėrkuar 600mijė marka. Kanė menduar qė kam shumė pare. Nuk e di pse i kėrkuan ato tė holla, nuk mė dhanė shpjegim. Unė u thashė qė nuk i kam”.
“Nė Llapashticė mė kanė mbajtur nė njė ahėr tė kafshėve. Latif Gashi mė ka rrahur me palicė… Ka pasur edhe tė burgosur tė tjerė, mirėpo me rastin e bombardimeve tė NATO-sė, aty kanė marrė vendim me na liru, vendimin e mori Sabri Gashi”.
Sekiraqa tregoi se pas lirimit nga Llapashtica, rrugės duke u kthyer pėr nė shtėpi, janė ndaluar nė fshatin Majac nga ushtarėt pėrcjellės tė UĒK-sė.
“Aty na kanė mbajtur njė natė nė njė shtėpi, pastaj nė po tė njėjtin fshat na kanėēuar nė bodrumin e njė shtėpie ku na kanė mbajtur pėr 10 ditė rresht”.
“Njė ditė, unė kėrkova tė shkoj nė banjo, qė ishte nė katin e parė. E pash tė hapur derėn e njė salloni ku kishin qenė ulur disa oficerė tė lartė tė UĒK-sė. Aty e pashė Latif Gashin. Mė vonė kishin marrė disa vendime oficerėt e lartė. Ata qė do tė liroheshin e morėn nga njė letėr. Letra morėn 6-7 persona...por jo unė, Agim Musliu dhe Idriz Sfarqa. Mė vonė kuptuam qė edhe Drita Hoxha nuk kishte marrė letėr, sepse atė e kanė mbajtur veēmas nga ne tė tjerėt, nė njė dhomė tjetėr. Ata qė nuk kanė marrė letra, kishin qenė pėr tu ekzekutuar”, tha Sekiraqa.
“Natėn e 7 prillit, diku nė orėn 22 tė natės, na morėn me xhipin e komandant Nazif Mehmetit. Shoferi i tij me pseudonimin Besi, njėfarė Shyqa dhe njėfarė Idrizi kanė qenė aty. Na morėn dhe na dėrguan nė njė mal.Gjatė rrugės i pyeta ku po shkojmė?Ata na thanėse do tė rrėmijmėnjė istikam. Kjo ishte e pakapshme se ishte ora 22 e natės. Vendi ishte livadh. Forma e atij ‘istikami’ ishte diku 1 metėr e gjysmė me 2 metra. Unė nuk kam punuar, as qė e kam prekė me dorė, tė tjerėt po…derisa ata e rrėmihnin atėfarė gropėn, unė e kam shfrytėzuar mundėsinė edhe kam ikė prej aty”.
“Ka qenė njė gardh afėr, e kam kapėrcyer. Mė kanė gjuajtur me automat, por fati, nuk mė ka kapė asnjė plumb. Prej aty kam bėrė gjashtė orė me dalė nė rrugėn magjistrale Prishtinė - Podujevė dhe kam arritur tė vijė nė shtėpi, nė Prishtinė”.
Latif Gashi, tani deputet nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės nė Parlament, thotė se qe 13 vjet ėshtė duke u marrė me kėtė rast (tė Majacit) nė proces gjyqėsor nė vend. “Enveri ka shkruar edhe letra pėr gjykatėn, mirėpo as qė ėshtė ftuar qė tė dėgjohet si dėshmitar nė kėtė proces. E ēka thotė Enver Sekiraqa sot pas gati 15 viteve, pėr mua nuk ėshtė shumė me rėndėsi”, tha Gashi.
Ky i fundit, nuk e mohoi faktin se Enveri ka qenė nė zonėn e Llapit, mirėpo tha se atje e kanė ndalė nė qendrėn e ndalimit dhe asgjė mė shumė. Sipas tij, me asnjė veprim nuk ėshtė shkelė asnjė konventė ndėrkombėtare.
“Ēka ka pėr tė thėnė Enver Sekiraqa, le ta thotė nė gjykatė.Unė nuk i komentoj deklaratat e tij”, tha Gashi.

Atėherė komandanti i tij, Rrustem Mustafa, tash njė nga nėnkryetarėt e PDK-sė, tha se nuk ka pse tė merret me fjalėt e Sekiraqės dhe nuk pranoi tė prononcohet. Nuk u prononcuan as Nuredin Ibishi, Sabri Gashi, Nazif Mehmeti, Idriz Bajrami dhe shoferi me pseudonimin Besi- Skender Krasniqi. Nuredin Ibishi vetėm e konfirmoi qė Enver Sekiraqa me tė vėrtetė ishte ndalur e mbajtur nė burgun e Llapit.
Enver Sekiraqa thotė se nuk ka qenė dėshmitar i mbrojtur i UNMIK-ut nė rastin kundėr Rrustem Mustafės dhe tė tjerėve. “Vetėm u kam treguar vendin ku kanė dashtė me na ekzekutu. Aty i kemi gjetur disa gjėra personale tė Idriz Sfarqės, jaknen, pantollat, njė krahėn dhe kemi gjetur kockat e fėlqisė sė tij. Aty (sė bashku me policinė e UNMIK-ut) kemi gjetur varrezėn e tre tė vrarėve: Idriz Sfarqa, Agim Musliu dhe Drita Hoxha”.
Nė muajin korrik ka filluar nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė rigjykimi i Latif Gashit, Nazif Mehmetit me nofkėn Nazi dhe Rustem Mustafės me nofkėn Remi. Qė tė tre tė pandehurit gjatė luftės kishin mbajtur pozita komanduese nė UĒK. Sipas aktakuzės, qė nga gushti 1998 deri nė prill 1999, ata kishin pasur dijeni pėr qendrat e ndalimit nė vendet Bajgorė, Llapashticė, Majac, Patok dhe Kolec. Nė kėto qendra ishin ndaluar civilė shqiptarė me arsyetime se janė kolaboracionistė tė pushtetit serb.
Deri mė tash, zyrtarisht gjykatat nuk kanė marrė pėr bazė deklarimet e Sekiraqės pėr kėtė rast.
Gjatė vitit 1999, tha Sekiraqa, ai po ashtu ka qėndruar edhe katėr muaj e gjysmė nė njė burg serb, si i dyshuar pėr terrorizėm.“Mė 31 maj 1999, Policia Serbe mė ka arrestuar nė Prishtinė, kinse pėr terrorizėm. Mė kanė mbajtur 4 muaj e gjysmė nė burgun e Sremska Mitrovicės nė Serbi”.
Qė nga kthimi prej burgut nė tetor 1999, Sekiraqa tha se janė bėrė diku 10 atentate. “Nuk e di nga kush.I kam 6-7 plagė tė plumbave nėpėr trup”.
Rasti mė i njohur qė e ndėrlidhė atė ėshtė vrasja e policit Triumf Riza, pėr tė cilėn ai ėshtė nė ndjekje. Ėshtė pėrfolur shumė se acarimi mes Rizės e Sekiraqės kishte si burim kėngėtaren e njohur Adelina Ismajlin, e cila pati konfirmuar se ishte nė lidhje me policin e ndjerė.
“Me Adelinėn, kemi qenė nė njė parti, kemi pasur edhe shoqėri … asgjė mė tepėr”, tha Sekiraqa.
“Me Triumf Rizėn, nuk mė kujtohet kur jam pa pėr herė tė parė. Mirėpo mė kujtohet kur kam pasur problem me tė pėr herė tė parė. Nė vitin 2005, nė Swiss Casino, ka qenė festė e Krishtlindjes. Unė sė bashku me disa shokė e shoqe kemi shkuar tė pimė. Aty ka ardhur Triumfi me shokė edhe na kanė sulmuar”.
“Mua, nė atė rast, mė kanė rrahur shumė keq. Nuk e di as vetė pse na kanė sulmuar. Me siguri kanė pas urdhėr prej shefave tė tyre. Ka pasur edhe tė shtėna armėsh, ėshtė plagosur Agron Bytyqi, njė shoku im dhe Arben Selmani qė ka qenė me Triumfin”.
Por babai i policit tė ndjerė, Shefqet Riza, thotė se Triumfi ka pasur probleme me Sekiraqėn qė nga viti 2000.
“Atėherė Sekiraqa ka tentuar qė ta aktivizojė bombėn pėr ta vrarė Triumfin sė bashku me njė polic pakistanez. Kjo ka ndodhur para shkollės sė mjekėsisė nė Prishtinė ku Sekiraqa, sė bashku me 14 vetė, ka hyrė edhe nė shkollė, i ka rrahur edhe arsimtarėt nė sallė pėr t’ imarrė me dhunė tri vajza. Mirėpo aty ka ndėrhyrė edhe KFOR-i dhe e kanė arrestuar Sekiraqėn”.
Nė shkollėn e mesme tė mjekėsisė “Ali Sokoli” nė Prishtinė, personelit nuk i kujtohej njė rast i kėtillė. Nė Policinė e Kosovės nuk kishte evidenca tė vitit 2000. Nė Prokurori dhe Gjykatė, nuk kishte shkresa zyrtare pėr njė rast tė tillė.
Shefqet Riza tha se djali i tij nuk ka pasur probleme me askėnd tjetėr pėrveē me Sekiraqėn. “Ekskluzivisht Sekiraqa e ka vrarė djalin tim, nuk ėshtė kontestuese kjo….prej SwissCasinos e kėndej janė 5-6 prita qė i ka bėrė Sekiraqa ndaj djalit tim Triumfit”.
I gjithė problemi ka tė bėjė me punėn zyrtare tė Triumfit si polic, tha Riza.
“Nuk ėshtė e vėrtetė ajo qė thuhet pėr Adelina Ismajlin. Me tė, Triumfi ėshtė lidhur pas rastit tė Swiss Casinos. Madje, njėherė Triumfi ka qenė duke ardhur nė shtėpi nė Kaēanik sė bashku me Adelinėn kur Sekiraqa me bandėn e tij ia ka zėnė pritėn me gurė tė mėdhenj dhe e kanė njekė me vetura e skuterė”.
Me metaforė, Riza fajėson politikėn pėr vrasjen e djalit tė tij.
“Politika ėshtė ajo qė e ka vrarė djalin tim Triumfin, Lidhja Demokratike e Kosovės. Ismet Beqiri sė bashku me Sekiraqėn dilte nėpėr fushata. Personalisht unė me sytė e mi e kam parė para fakultetit ekonomik, me flamuj tė LDK-sė. Ai ka qenė bandė e LDK-sė, ka shkuar nė presidencėn e Rugovės si nė shtėpinė e tij, ka qenė njeriu i LDK-sė dhe pikėrisht LDK i ka dhėnė krye kėtij me u bo kėshtu”, tha Riza.

Ismet Beqiri, tash shef i grupit parlamentar tėLDK-sė, thotė se Sekiraqėn e njeh ngase vijnė nga njė lagje e Prishtinės,“Kodra e Trimave”. Por ai mohoi tė ketė dalė ndonjėherė nė fushatė me Sekiraqėn. Beqiri nuk mohoi se Sekiraqa ka mundur tė ketė marrė pjesė nė tubimet dhe fushatat e LDK-sė.
“Nga deklaratat e tij del qė ka qenė simpatizant dhe mbėshtetės i LDK-sė, mirėpo kjo nuk mund tė prejudikojė asgjė”, tha Beqiri.
Sekiraqa ka mohuar se gjatė kohės sa ėshtė kėrkuar nga policia ka qėndruar nė veri tė Kosovės. “Nuk kam qenė nė Veri tė Mitrovicės qe pesė vite”.

>>RTK ndalon intervistėn me Sekiraqėn! (video)

Komentet

Komente (71) | Kthehu

Shaban arusha mos u merre o vella se Sekiraqa ka boll Kosova e mozomokeq per ne njani ketu thot kan vra shqiptar UCK -JA jo shqipetar po shqip folsa se shqip ka fol edhe Vesku me udb e vrelles mustafa po edhe Hajrie spikerica po edhe shum te tjer ketu jan dy taborre bire komunisti udb dhe bir i te denuar politik ne grevat e minatorit nje mesu u priashtu ne kreijt komunen e istogut e kryet sgucojshin me kthy patriotat e sodit o vella kurre ma skan udb me marre Kosoven sa te kem bacen Ramush gjall ka edhe shum gabime prei ish udheheqesave ton po ma mire keta se shkijet mi pa tu rre njerz tu maltretu femij e gra Sekiraqa per dikon eshte i mire se nuk eshte ma i mire se ai rraja i ka fajet e molla ner moll bjen te pershendes se keta far sekiraqa skan ven ma kerkun

gurra e kocit @ 15/10/2012 13:46

SHABAN ARUSHA ke njohuri te gjer je per qdo lavdat.E njef ter Kosoven dhe i njef te gjith ata qe ishin ne sherbim te okupatorit hallall te qoft dhe ju pergezoj per intelektin qe keni.Disa persona ju kundershtojn por ju nuk duhet tua veni veshin se ata qe kundershtojt te verteten ata jan te perlyr ne krimet dhe ne sherbimet e sistemit serbis.

Krraba @ 15/10/2012 13:27

Dis komandanta te UQK e meritojn plumbin ne ball.

zena-nga-llapi @ 15/10/2012 13:27

O GENTI po qfar thua more i pa ftyr si thua se jam ne rrjetin islamik o katastrof...Shaban Arusha me ps munsi kurr se kisha ndigu zerin shqtsus qe qfaqet neper gjamia aneman kosove.Aje anderr aje i pit si po perzin temat o katastrof...Ktu behet fjel per kryeudebashin Sekiraqen te cilin e ka shpetu nuredin Ibishe e jo siq deklaron ky udebash se gjeja ka ik nga burgu...ti nese je perkrahs i kti shpiuni edhe ti je tefter me ta herr lozen e ndyt...

SHABAN ARUSHA @ 15/10/2012 13:10

shaban arusha, a me aparat ne dore ishit duke vezhguar Sekiraqen... ndoshta je aftesuar "profesionalisht" ne sherbimin "zbulim kunder zbulim"? ty nuk te shqeteson fakti se ky njeri ka bere krime, por se ky njeri eshte duke denocuar njerezit te cilet jane ne qeveri shkrimet tuaja jane jashte cdo etike morale dhe skajshmerisht tendencioze. sipas fcbk-it duket se edhe ti ke qene ushtar (respekt) por ne anen tjeter sot ke nderruar veprimatari duke u kthyer ne perkrahes te parezerve te rrjeteve integriste islamike, te pakten militant i zellshem i tyre. (turp te kesh) ne fund, shpresoj te mos jesh edhe ti ushtar i gropave te krimit!!

Genti @ 15/10/2012 12:49

Disa bisha te UCKes vec shiptar kishin pas vra. Ja ku eshte Kosova

Zogu @ 15/10/2012 12:38

Ay njeri qe perkrah kryeudebashin SEKIRAQA ay esht i njejt...Ky ka sherby paramilitart serrb me femra shqiptare ky ka bashkpunu me udeben serrbe ky ka jetu ne serrbi dhe ne Zubin potok tekrimineli veselinoviq kto i kam shkru dhe ma heret...Ky ja humb edhe at pak autoritet qe ka LDK. ky esht kriminel ne bashkpunim me serrbin plak.

SHABAN ARUSHA @ 15/10/2012 12:08

Me vjen ,,keq,, qe nje djal imi quhet Arian? E ti me nofken ariani qenke ,,patriot,, i madh.Fatmiresisht kemi ne Kosove ,,shpijuna,, dhe ,,patriota,, si ju te pdk-se dhe Kosova po ecen ,,mbare,, me kete ,,qeveri,,.Tung

arvaniti @ 15/10/2012 11:45

Enver Sekiraqa thotė se nuk ka qenė dėshmitar i mbrojtur i UNMIK-ut nė rastin kundėr Rrustem Mustafės dhe tė tjerėve. “Vetėm u kam treguar vendin ku kanė dashtė me na ekzekutu. Aty i kemi gjetur disa gjėra personale tė Idriz Sfarqės, jaknen, pantollat, njė krahėn dhe kemi gjetur kockat e fėlqisė sė tij. Aty (sė bashku me policinė e UNMIK-ut) kemi gjetur varrezėn e tre tė vrarėve: Idriz Sfarqa, Agim Musliu dhe Drita Hoxha”. FAKTI SE "LIDERET E MEDHENJ" TE KRAHUT TE LUFTES URRENIN ME TEPER INSTITUCIONET E KOSOVES DHE DR. IBRAHIM RUGOVEN, SI DHE ANETARET E LDK-SE, SE SA USHTRINE E MILLOSHEVIQIT, NUK DO SHUME FILOZOFI PER TA KUPTUAR SE KUSHI ISHIN ATA CLIRIMTARE. UNE KAM QENE EDHE VET USHTAR, MIREPO KAM PARE SHUME GJERA TE LIGA TE NDODHINE GJATE ASAJ KOHE. SEKIRAQA DUHET MBESHTETUR PER VENDOSMERINE DHE GUXIMIN E GJETUR PER TE DENONCUAR CDO KRIM POTENCIAL KUNDER POPULLIT. DREJTESIA NE KOSOVE DUHET TE NDIHMOHET DHE GARANTOHET NGA SHBA, PER TE NXJERRE NE DRITE SHUME TE PALARA!

DRITON @ 15/10/2012 11:32

Herdo kur ky udebash do merr denimin e merituar nemer te popullit plum ne lul te ballit.

SHABAN ARUSHA @ 15/10/2012 11:29