Kosova

"Arkitekti" i PDK-sė mban peng koalicionin PDK-AAK

Bota Sot | 14.10.2012 18:17
"Arkitekti" i PDK-së mban peng koalicionin PDK-AAK

Duket sikur trysnia qė sė fundi po e ushtrojnė ndaj Thaēit, Krasniqi e Limaj, burimin e ka tek fuqia e Veselit.
Njė nga temat mė tė shumėpėrfolura nė javėt e fundit, tė cilėn edhe ne e kemi trajtuar qė nė fillimet e saj, ėshtė ajo e zgjerimit tė koalicionit aktual me Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), por a do tė mund tė ndodhė njė koalicion i kėtillė? Sė fundi ne pamė qė si thuhet popullorēe, t’i cakėrrojnė gotat dy burra shtėpish tė mėdha, ai i PDK-sė, Hashim Thaēi qė ėshtė kryeministėr i Kosovės dhe tjetri i AAK-sė, Daut Haradinaj, i cili ndonėse nuk ėshtė kryetar partie, por nė mungesė tė vėllait Ramushit, qė ndodhet nė proces gjyqėsor nė Hagė, luan rolin e zotit tė shtėpisė edhe pse kėtė e bėn nėn hije, por aq fuqishėm ėshtė eksponuar gjatė gjithė viteve qė ka munguar i vėllai nė krye tė AAK-sė, sa ėshtė e plotfuqishme ajo qė mendohet nė opinion, se ai ėshtė kryetari nėn hije i partisė. Nė fakt edhe gjatė mungesave tė Ramushit nė vitet e mėhershme Dauti kishte treguar prirje tė fuqishme pėr njė koalicion me PDK-nė, por qė nė atė kohė thuhej se ishte Ramushi, i cili nėpėrmjet ndikimit tė fuqishėm moral nga Haga, arrinte ta stoponte njė qėndismė tė atillė politike.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (4) | Kthehu

Prizrenalia i Bonit gjurmunis je djel i mequm te pleqnoft djeli se komenti juaj esht shum me vend...shaban Arush do vizitoj disa fshatra ne drenic emasnej do ban pak pauz ne bjeshket e Rugoves...

SHABAN ARUSHA @ 15/10/2012 12:44

pdk ka than kur ta nshoj une e merr aak, qysh para pes vjete ...pdk, sa kan mujt kan ba vrasje, aak qashtu sa mujtu i vrajti ata vendast e vet, bile njani pej gjasht meshkujve ka mbet gjall, asht ktu ne wintertur te zurichit, krejt qeta te ramushit i vrajten ni familje e tash hala ne politik....

deqani @ 15/10/2012 00:03

kan nis kamt po ti ciglitin o hasho ruju se ta ngulen thiken mbas shpine edhe mir ta bajn se eke lyp valla o hasho uj shkon zalli jet valla a e ke dit se edhe milloshit shkojke sikur ti krye ne veti

faceri @ 14/10/2012 20:34

Po per qfare tjeter Limaj eshte duke kundershtuar thaqin.PDK-ja e ka synim ta beje Kadri Veselin kryetar partije me qellim qe Thaqi te kandidoje per president te vendit ndersa Ramushi kryeminister,ky eshte koalicioni i shume perfolur.Ketij plani i kundervihet Jakup Krasniqi dhe Limaj.Per mendimin tim z.Limaj do te duhej te kandidoje per kryetar partije dhe ne qoftese i merr votat udheheq partine.Me kete forme si e ka filluar dyshoj se munde te arrije diqka,posikur Daci,apo shume anetare te LDK-se qe u larguan nga partija.Kosova nuk ka vend me per parti te reja, na mjaftojne keto qe i kemi bile po na teprojne.Nuk do te kete me votues te thjeshte,te gjithe do te jene anetare te kryesise te partive te ndryshme,qe do te votojne per veten e tyre.

prizrenasi bonn gjer @ 14/10/2012 19:55