Kosova

Serbia do ta njoh Kosovėn, para anėtarėsimit nė BE

Bota Sot | 14.10.2012 00:04
Serbia do ta njoh Kosovën, para anëtarësimit në BE

Raportuesi Special i Parlamentit Evropian pėr Ballkanin Perėndimor, Hannes Swoboda, tha se Serbia do tė detyrohet ta njoh Kosovėn, para se t'i bashkohet Bashkimit Evropian.
“Njohja e Kosovės duhet tė ndodhė nė fund. Ky nuk ėshtė kusht nė procesin e anėtarėsimit nė BE. Por, para se Serbia tė bėhet anėtare nė BE, natyrisht qė do tė detyrohet ta njoh Kosovėn. Nė kėtė moment ėshtė me rėndėsi tė vazhdohet dialogu mes Beogradit dhe Prishtinės. Ndėrsa, pėr Serbinė do tė ishte mirė t’i pranojė faktet”. Ka thėnė Swoboda pėr numrin e nesėrm tė ditores sė Novi Sadit, “Dnevnik”.

Swoboda tha se Serbia nė pranverėn e vitit tė ardhshėm mund ta marrė datėn pėr fillimin e negociatave me BE-nė, por para kėsaj Serbia duhet tė qetėsojė rrymat radikale.

“Vendimi i fundit pėr tė ndaluar Paradėn e Krenarisė vetėm se dėshmon se qeveria e re serbe nuk ėshtė e angazhuar pėr vlerat evropiane“, tha Swoboda.

Ai shtoi se ajo qė deri mė tani ka dėgjuar nga qeveria e re, nė aspektin e BE-sė, nuk ėshtė aspak inkurajuese.

“Flirti i vazhdueshėm me Rusinė, si shenjė se BE nuk ėshtė partneri i vetėm i Serbisė, nuk ju ndihmon shumė”, thotė Swoboda.

Komentet

Komente (7) | Kthehu

O ma tź rrezikshum per Kosovźn jon hajnat e PDK se vet serrbia se kta jon tuj punu per serrbin

Drenica @ 14/10/2012 23:26

Fuqit e mdha te Botes dhe Evrpoes do ta detyrojn Serbin me e njoft Kosoven para se ajo ti bashkangjitet BE-se,une mendoj se asht koha qe pas 100 viteve (1912) Evropa ti permisoj gabimet qe i ka bere ne dem te ndarjes se tokave Shqiptare,ne mos bashkimin e tokave Shqiptare ne nje territor ateher se paku njohjen e shtetit te Kosoves edhe nga ana e vet Serbis.

ABC @ 14/10/2012 19:50

@nebi coli, ti me familje paske ......... qe ofendon qeverine, kryeministrin, voten, vullnetin e shqiptareve... a po ta folin mire ...

gjilan @ 14/10/2012 18:08

Serbt po thojn qe kurr sdo ta njohim Kosoven e ky shoqi po thot se do ta njohin Kosoven kjo Europ kurr sdon me u mush mend me ko ka pun.

STOJKH @ 14/10/2012 17:48

nebi coli qe ta man zuza thuje emrin e vertet e mos fol keshtu me emra tjer qe je burr trego emrin e vertet e te tregojn tani a jan shkuje a qka ju flm

be @ 14/10/2012 13:51

nuk ka nevoj me na njofte serbia, por kemi nevoj ti shporrim kriminelet nga qeveria e zhytur me gjak e korropsion me hashimoviqin e vllaun e ti shka ganiq thacovic.

nebi coli @ 14/10/2012 08:48

lej foret kush me e obligu serbin ?????? Mos rasisht SPANJA APO GREQIJA ??? APO NDOSHTA SLLOVAKIA E RUMANIJA ???!!!!!

ARDIANI @ 14/10/2012 00:28