Kosova

Brukseli po punon pėr njė raund tė ri tė bisedimeve

Bota Sot | 13.10.2012 23:08
Brukseli po punon për një raund të ri të bisedimeve

Zyrtarėt e BE-sė po zhvillojnė konsultime me zyrtarė nga Kosova e Serbia pėr tė diskutuar formėn, vendtakimin dhe temat kryesore nė dialogun e ngadalėsuar.
“Brukseli ėshtė duke ndėrmjetėsuar rreth detajeve tė takimit dhe platforma pėrfundimtare do tė bėhet publike atėherė kur kėto detaje tė jenė nė pėrputhje me tė dyja palėt”, i tha njė diplomat i BE-sė,“Jeta nė Kosovė”.

Sipas kėtij burimi, Bashkimi Evropian ėshtė pėrpjekur tė shpejtojė rifillimin e dialogut Prishtinė-Beograd, para se Samiti i BE-sė tė fillojė nė dhjetor.

Raportuesi i Serbisė nė Parlamentin Evropian, Jelko Kacin, ka mbajtur takime tė ndara me dyer tė mbyllura me kryeministrin serb, Ivica Dacic, dhe atė tė Kosovės, Hashim Thaēi. Dhe, para pak kohėsh, tė dy kryeministrat u takuan me Catherine Ashtonin nė New York.

BE-ja ka ndėrmjetėsuar nė bisedimet mes Prishtinės e Beogradit tė filluara nė mars tė 2011-ės, me qėllim tė normalizimit tė marrėdhėnieve mes dy vendeve tė cilat synojnė t’i bashkohen familjes evropiane.

Kosova e shpall pavarėsinė nė vitin 2008, por Beogradi ka thėnė se nuk do ta njohė humbjen e provincės sė saj, porse ėshtė i hapur tė diskutojė ēėshtje praktike me Kosovėn.

Por, jo tė gjitha marrėveshjet janė implementuar. Bisedimet u ndėrprenė si pasojė e ndryshimeve politike nė Serbi, pėrkatėsisht, zgjedhjeve tė pėrgjithshme, lokale dhe presidenciale.

Aleksandar Vulin, kreu i zyrės qeveritare pėr Kosovėn nė Serbi, konfirmoi qė puna nė platformėn e bisedimeve tė reja ishte nė procedure e sipėr. Por ai nuk pranoi tė zbulonte ndonjė detaj tė ri rreth bisedimeve.

“Kur pala tjetėr [Kosova] tė pėrgjigjet dhe komiteti ndėrkombėtar tė dalė me diēka konkrete, ne menjėherė do tė tregojmė qėndrimin tone”, tha Vulin tė mėrkurėn.

Bisedimet priten tė vazhdojnė nė njė nivel mė tė lartė politik se mė parė. Thaēi tashmė ka shprehur gatishmėrinė pėr ta udhėhequr delegacionin kosovar, pėrderisa Dacici pritet tė konfirmojė rolin e tij nė bisedime.

Normalizimi i marrėdhėnieve mes Prishtinės e Beogradit ėshtė kusht themelor pėr tė dyja vendet nėse ato dėshirojnė progres drejt Bashkimin Evropian.

Komentet

Komente (2) | Kthehu

askush nuk e ka legjitimitetin me bisedue me Serrbin nė emer tė KOSOVES

Guri i madh @ 14/10/2012 21:57

Brukseli po bane pazarpa hangjine siq thote populli.Ekrejte kjo po ngjane jashte syve dhe veshve te popullit,qofte edhe permes te Parlamentit ku jane perfaqesuesit e poullit anipse me vota te vjedhura dhe pa kurfar merite.Po qe se gjerat shkojen jashte deshires se popullit reagimet e pa kontrolluara jane te pa evitueshme e kjo eshte faji i kesaje Qeverie qe i anashkaloje te gjithe apo nuk respekton askende.Pse?Per ta shpetue veten per krimet e bera ndaj populit te vete.A duhet kosova te sakrifikohet per kriminel e hajna?Asesi se jo.Prandaj nukmpranohet koncesionet e reja ndaj Serbise.

Baca Ise @ 14/10/2012 14:46