Kosova

Isufi: Kjo qeveri duhet tė marrė fund sa mė parė

Bota Sot | 13.10.2012 22:32
Isufi: Kjo qeveri duhet të marrë fund sa më parë

Qeveria e tanishme duhet tė shkojė sa mė parė, dhe duhet ti jepet fund krizės aktuale institucionale, ka deklaruar nėnkryetari i AAK-sė, Ahmet Isufi. Ai tha se kriza aktuale institucionale po e dėshmon se vazhdimi i qeverisė aktuale ėshtė thuaja I pamundur. Por, i pyetur nėse AAK-ja ėshtė e gatshme pėr tė hyrė nė qeveri me PDK-nė, tha se partia e tij ende e ka qėndrimin se vetėm me kryeministėr Ramush Haradinajn mund tė hyjnė nė koalicion, kjo pasi ai ėshtė dėshmuar se mund tė qeverisė si duhet dhe nė mėnyrėn mė tė mirė pėr vendin. Ai pėr TV21 tha se dallimet e shprehura nė mendime nga deputetėt e AAK-sė dhe vota pro e disa deputetėve dhe abstenimi i tė tjerėve nė mocionin e VV-sė pėr privatizimin tha se duhet parė si reflektim i demokracisė sė brendshme dhe janė thjeshtė nuancime nė mendime.
Sa i pėrket dollisė sė ngritur ndėrmjet kryeministrit Hashim Thaēi dhe vėllait tė liderit tė AAK-sė, Daut Hradinajt i cili mendohet se e zėvendėson rolin e Ramushit nė parti, Isufi tha se nuk ishte rasti nė atė takim qė tė bisedohej pėr koalicion, dhe se e premtja nė Deēan i kushtohej Isa Boletinit dhe manifestimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė si dhe nderimit tė kryeministrit tė Shqipėrisė Sali Berisha. BS

Komentet

Komente (10) | Kthehu

Kuajte po i drejtohesh zoteri?Nuk po te kuptoje.Atyre teparise sate nuk ke nevoje tu drejtohesh publikishte se i ke brenda.Populli po e shef se sa here qe kjo Qeveri rrezikhoet per veprat e saje,ju po ja zgjatni jeten.Vertete ky eshte nji cinizem i radhes.Le se e keni humbe rrugen ne oborr.

Baca Ise @ 14/10/2012 15:58

Pershendetje @rrugaqi- Ndoshta e kam kuptuar gabim,por Jakup Krasniqi ka thene se disa deputet te Kuvendit jane aty me vota te vjedhura.Ai nuk ka folur vetem per votat e PDK-se,por per shume vjedhje brenda partiake,e qe nuk kan qene imun as partite tjera politike.Pas publikimit te perkohshem te rezultateve,kam lexuar se Lutfi Haziri dhe Eqrem Kryeziu nuk kan vota te mjaftueshme per deputet,por Ata jan aty,e te mos flasim per deklaraten e Driton Talit,se ē'ka ndodhe ne AAK.Nuk them se nuk ka pase vjedhje votash,por pasi te ēertifikohen rezultatet nga KQZ-ja,dhe pranohen nga subjektet garuese,atehere vlene parulla "fshiu, kush fshiu",deri ne zgjedhje te reja.@rrugaqi, qeverine e Kosoves e ka votuar Kuvendi,keshtu qe Kuvendi mundet edhe me e shkarkua!Tung.

Destan Begu @ 14/10/2012 12:18

Pershendetje o @Destan Begu po nuk na e shkrove asnje fjal per tregimin e Jakup Krasniqit se si "i fitoi " votat PDK-ja

rrugaqi @ 14/10/2012 11:34

koalicionet duhet te behen parimore e jo te detyrueshme sepse ateher jeni te destinuar te deshtoni ne kto rrethana me kete perqindje votash nuk eshte aspak reale qe te udheheqni me qeverin

limi vet @ 14/10/2012 10:21

Po si eshte e mundur se ti po vepron ndryshe me ate qe e thua. Lyp qe me ra qeveria e AAk e ja zgjate jeten e punon per PDK n.U bot kahre , u pasunuet ne Kurriz te populliti cili ka vuajt me shekuj. Votoni per PDK ne favor. Kujt me i besue .AAK tani po fundoset dita me dite. NUk pote kuptoj se si luan me dy ftyra, thue se te tjeret nuk dijn me te kuptue.Une besoj se aste nji parti qe ka sundue pas lufte nuke meriton astenji vot ne zgjedhjet e ardhshme besoj qe jane mush mend votuesit, edhe nese e fitoni ndonji e vjedhni me forc keta perendimi edin.Ti ne vende qe te thue nuk marre pjese ne seancat e parlamentit me deputet te cilet i kane vjedhe votat e kaluara dhe me shpernda parlamentin ti i leshohesh qeveris aty nuk preke ku eshte e domosdoshme.Astenji deputet nuk eshte i ligjshem prej se kryeparlamentari e ka e boe publike qe shumica jan parlamentar me vota te vjedhura. Merru me Qeshtje aktuale se astenji vot nuk ke me marre ne te ardhmen. TURP Ti bile ke pas pak ftyre ne AAK.

Rrustemi @ 14/10/2012 10:15

kete qeveri me sharku apo me u ndrru me ju si AAK me AKR-ne shkoni more se marum me rrena te juve te gjithve pa mare parasysh ciles parti i taoni ishte me qen mire nje gjenerat e re me ardhe e juve me ju pas qu ne afrieke ne naj parke natyror a mendoni se mundeni ete shoqeri me mashtru a jo jo kurr por san qa me ba se

muja e halili @ 14/10/2012 09:57

Zoteri Isufi,ju e dini si munde te marre fund qeverija,nese pretendoni se jeni nenkryetar i nje subjekti politik parlamentar.Qeverija as nuk vie,as nuk ike,per hater te ndonji individi,apo subjekti politik.Pas ēdo dueli,ndeshje apo gare, humbesi deshiron qe gara te perseritet prap,derisa sa te ndodhe qe rastesishte te del fitues,por rregullat e lojes jane qe te pritet nji afat i caktuar,per ta perseritur lojen..Perse zoteri Isufi,nuk e provoni qe ta detyroni qeverine te ike,me anen e votebesimit ne kuvendin e Kosoves?Po me ngjani ne demat qe byryten e qojne pluhur sa te munden,por kur i shofin briret e demit ne anen e kunderte, i japin "rikverc",dhe ikin sa te munden.

Destan Begu @ 14/10/2012 08:25

Isufi,ti ke punsu gjithe familjen me gjimnaz..te bler me pare ne komunen e Gjilanit,tjeret te mbaruar fakultet ne KS dhe jashte KS bredhin rrugeve te gjilanit..

gjilan @ 14/10/2012 00:08

Jeni lidhe me nje kusht shume te veshtire per hashimin.Nuk e meritoni thjesht kryeministrine,nese jua japin atehere pdk leshon teren dhe bjen posht shume.

beli @ 13/10/2012 22:47

ti po thue me nji pakic mbrenda AAKes e shumica e juve po punojn me ja zgjat jeten ksaj qeverie kriminale

Guri i madh @ 13/10/2012 22:46