Kosova

Limaj: Situata nė PDK - shqetėsuese

Bota Sot | 12.10.2012 19:44
Limaj: Situata në PDK - shqetësuese

Nėnkryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Fatmir Limaj, ka thėnė se Partia Demokratike e Kosovės nuk duhet tė personalizohet, se duhet tė reformohet e tė hapet pėr tu pėrgatitur pėr sfidat qe e presin. Sipas tij, situata brenda PDK-sė ėshtė shqetėsuese, ndėrsa shton se kjo parti nuk ėshtė pronė private e askujt.
“Aktualisht jemi nė situata shumė tė rėnda”, ka thėnė Limaj, duke shtuar se PDK e presin sfida edhe mė tė rėnda, tė cilat mund tė tejkalohen “vetėm me njė unitet tė mirėfilltė”.

“Ēdo variant tjetėr do ta dėmtonte PDK-nė. Kjo do tė reflektonte edhe nė proceset e pėrgjithshme tė vendit”, thekson Limaj, sipas tė cilit ka ardhur koha pėr reforma tė thella nė PDK.

“Tė shkojmė nė zgjedhje pėrmes modelit njė anėtar njė votė. PDK ka nevojė pėr kuadėr tė profesionalizuar dhe njerėz meritorė. PDK duhet t’i prijė demokratizimit tė brendshėm. Nuk ka mundėsi tė ketė institucione tė mirėfillta, nėse nuk kemi parti tė demokratizuara brendapėrbrenda”, deklaron Limaj, duke shtuar qė kjo gjendje nuk i kontribuon PDK-sė.

“Ose duhet tė kthehet dhe tė funksionojė mbi bazėn e normave statutare tė partisė, ose kjo parti ėshtė e destinuar pėr tė dėshtuar”, thotė Limaj.

Komentet

Komente (10) | Kthehu

Po ma merr mendja se edhe ju keni pėr tia filluar me u vetėdigjur sikurse simpatizuesit e Edi Rames.

Gjyshi @ 13/10/2012 01:42

Do DESHTOJ pdky-ja DO DESHTOJ se'SHPEJTI .. ASNJE DIKTATOR NUK ZGJAT GJITHMONE ... pastaj dihet .. ne banken e te akuzuarit !!!

ANTI pdky @ 13/10/2012 01:29

Ky me pėlqen se asht ka kapet me ata qė nuk i pėlqej.KLM Dija

Zef Doda Ch @ 13/10/2012 00:23

Eu Zef Doda ket here re ne provim.Fatmir Limaj i mire.Ket her nuk pajtohem me juve.

Dija @ 12/10/2012 23:36

mir bre daja lah edhe nese po fitojkan opsioni i atyre qe i ke permendur po mendon ti qe pdk-ja me ate udheheqje do ti fitoj zgjedhjet ndonje here une them se jo kurr as pragun zgjedhor sdo ta kalojn edhe sa i perket autonomise per veriun flej dath ti se i vetmi politikan qe ka shans me kthy at teritor nen kontroll te kosoves eshte thaqi me uashingtonin

limi vet @ 12/10/2012 22:24

@limi vet, un kam informata te sigurta qe edhe nait hasani asht me limen dhe kupen, edhe deputeti krasniqi ,edhe komandant remi , por me ka befasu qe edhe rexhep bajrami asht me limen, e kto qka po ti tham ty jan mase te sigurta sepse informacioni vjen nga brenda pdk, pra nuk jan vetem kupa e fatmiri, po ka shume edhe qe si kam permend, asht edhe arsim bajrami si dhe 4-5 tjere te mdhaj, pra mos u mashtro ti se thaqi ka me met si sejdo bajramoviq,masi ta nenshkrune autonomine e veriut amerika dhe evropa kan mja hjeke perkrahjen dhe kan me akuzu dhe procesu, mos e harro kta a

daja lah @ 12/10/2012 20:58

fatmir bre dost ..me ta thane te drejten ti si i burgosun dhe nen hetime nuk i ban mire asnje partije as mrena as jasht . ngom mu bre dost qile naj dyqan te sokave dhe ik pej politike !

nanu @ 12/10/2012 20:51

kazani me vale i quajtu pdk po vlon dhe kush do te pervlohet perveē se pdkucat ndermejt veti ,cili tmundet me hedh ne vale te kazanit.Pdk eshte parti komuniste leniste e xhaxhit enver karrabecit

arianiti @ 12/10/2012 20:28

Merreni dhe largoni vetem 5/6 vetė dhe e rrgulloni partinė edhe besimin nė ju.Jeni i mirė Fatmir Limaj.

Zef Doda Ch @ 12/10/2012 20:12

shpresoj qe kryetari thaqi ta rreh teneqen ty edhe kupes sa ma shpejt dhe mos te beje as nje kompromis me ju sepse ju as qe mendoni per demokraci ju po thoni nese bahet qysh themi ne ateher eshte gjithqka ne rregull ndersa nese behet qysh thone tjeret ateher kjo eshte diktatur

limi vet @ 12/10/2012 19:57