Kosova

Kuvendi miratoi Statutin e Universitetit tė Prishtinės

Bota Sot | 12.10.2012 19:10
Kuvendi miratoi Statutin e Universitetit të Prishtinës

Nė vazhdimin e sotėm tė mbledhjes plenare tė Kuvendit tė Kosovė tė kryesuar nga Xhavit Haliti, nėnkryetar, (njė pjesė tė sė cilės e kryesoi edhe nėnkryetari tjetėr, Petar Miletiq), deputetėt shqyrtuan dy projektligje nė lexim tė parė dhe njė nė lexim tė dytė, njė Raport Auditimi, njė Propozim Vendim tė Qeverisė dhe Statutin e Universitetit tė Prishtinės.
Fillimisht, deputetėt miratuan nė parim Projektligjin pėr provimin e jurisprudencės, pasi qė debatet lidhur me tė kishin mbaruar nė mbledhjen e djeshme, ndėrsa nė mungesė kuorumi nuk ishte hedhur nė votim. Pas kėsaj, mbledhja vazhdoi me shqyrtimin nė parim tė Projektligjit pėr skemat pensionale tė financuara nga shteti, tė cilin para deputetėve e paraqiti ministri i Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale, Nenad Rashiq. Duke falėnderuar Qeverinė dhe pensionistėt pėr bashkėpunim gjatė fazės sė hartimit tė kėtij projektligji, Rashiq sqaroi se pėrfituesit e kėtij ligji do tė jenė tė ndarė nė gjashtė kategori. Ministri po ashtu sqaroi se pėr dallim nga versioni i kaluar i kėtij Projektligji, tashmė nė tė janė tė parapara edhe dy kategori tė reja tė pensionistėve: pensioni invalidor dhe pensioni familjar.
Ministri Rashiq, duke kėrkuar pėrkrahjen pėr kėtė projektligj, sqaroi se mangėsitė eventuale tė tij do tė mund tė pėrmirėsoheshin me akte nėnligjore.
Lidhur me projektligjin u deklaruan edhe pėrfaqėsuesit e grupeve parlamentare. Derisa grupet parlamentare tė pozitės u deklaruan nė favor tė projektligjit, kundėr u deklaruan Grupi Parlamentar i LDK-sė, VV-sė dhe ata tė AAK-sė. Nė tė njėjtėn frymė u zhvillua edhe debati lidhur me kėtė projektligj, me ē'rast viheshin re qėndrime tė kundėrta nė mes tė deputetėve tė pozitės dhe atyre tė opozitės. Pas kėsaj, projektligji u hodh nė votim dhe gjeti pėrkrahjen e shumicės sė deputetėve tė pranishėm.
Nė vijim, deputetėt shqyrtuan nė lexim tė dytė dhe e miratuan Projektligjin pėr komunikimet elektronike, tė cilin e paraqiti kryetari i Komisionit pėr Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturė, Tregti dhe Industri, Zenun Pajaziti.
Pas shqyrtimit tė kėtyre projektligjeve, mbledhja vazhdoi me Shqyrtimin e Raportit tė Auditimit tė pasqyrave vjetore financiare tė Universitetit tė Prishtinės, pėr vitin 2011. Pėr vėrejtjet dhe tė gjeturat e kėtij Raporti, foli kryetari i Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Financave Publike, Ali Sadria. Pas debatit lidhur me kėtė Raport, deputetėt me shumicė votash e miratuan atė, duke pėrfshirė vėrejtjet dhe rekomandimet e ngritura rreth tij.
Pas deklarimit nga ana e pėrfaqėsuesve tė grupeve parlamentare, deputetėt, po ashtu miratuan edhe Propozim-vendimin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr emėrimin e anėtarėve nė Bordin e Pavarur pėr Rishqyrtimin e ankesave.
Mbledhja vazhdoi me shqyrtimin e Statutit tė Universitetit tė Prishtinės, tė cilin ministri i Ministrisė sė Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, Ramė Buja, e vlerėsoi si tė rėndėsisė sė veēantė. Pas deklarimeve nga ana e shefave tė grupeve parlamentare, me gjithė vėrejtjet e ngritura gjatė debatit, me shumicė votash u miratua Statuti i Universitetit tė Prishtinės.
Debati i paraparė pėr mbledhjen e sotme, sipas kėrkesės sė deputetes nga radhėt e Vetėvendosjes, Alma Lama, nuk u zhvillua. Lama, nė mungesė tė kabinetit Qeveritar kėrkoi mocion pėr shtyrje tė kėsaj pike tė rendit tė ditės.
Pėr mocionin e ngritur nga deputetja Lama, nuk kishte kuorum pėr tė votuar, andaj lidhur me kėtė do tė vendosė Kryesia e Kuvendit tė Kosovės. BS


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova