Kosova

Luftė speciale kundėr FARK-ut bėn tradhtarėt e Marrėveshjes sė Osllos

Bota Sot | 12.10.2012 18:58
Luftë speciale kundër FARK-ut bën tradhtarët e Marrëveshjes së Osllos

Nė fillim tė marsit 1998 kolonel Ahmet Krasniqi pati takime edhe me personalitete dhe persona qė pėrfaqėsonin ose pėrfoleshin pėr faktorin ushtarak tė Kosovės. Me ndihmėn e veprimtarit tė dalluar politik dhe ushtarakut Sali Ēekaj tė njohur nė Kosovė dhe Diasporė, Hafiz Gagicės, kolonel Tahir Zemės e tė tjerėve vihen lidhjet e para me eprorėt shqiptarė nė Perėndim. Duke ditur se Salih Ēekaj ėshtė njėri ndėr themeluesit e parė tė njėsive tė para guerile tė Republikės sė Kosovės nė Dukagjin, Ahmet Krasniqi takohet me tė pėr ta biseduar ēėshtjen e shkrirjes sė grupit tė tij ushtarak nė FARK. Takimi u bė nė Zvicėr nė fillim tė muajit mars. Ministrinė e Mbrojtjes e pėrfaqėsoi Ahmet Krasniqi dhe Hilmi Nebihu, ndėrsa grupin ushtarak tė Salih Ēekajt e pėrfaqėsonte vetė Salih Ēekaj me Zenun Idrizin dhe Saim Tahirin. Pas shqyrtimit tė shumė ēėshtjeve ushtarake dhe politike, Salih Ēekaj pa kurrfarė kushtesh e shkriu grupin e vet ushtarak nė FARK dhe mori detyra pėr organizimin-funksionimin e Ministrisė sė Mbrojtjes sė bashku me Ministrin kol. Ahmet Krasniqin.
Vizioni i kolonel Ahmet Krasniqit dhe, pa modesti e themi edhe i yni, pra bashkėpunėtorėve tė tij, ishte i qartė: 1. Tė krijohet njė ushtri e fortė kombėtare pėr ēlirimin e trojeve tė okupuara; 2….

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (52) | Kthehu

Ju falemnderit z.Destan Begu per sqarimet dhe pershendetjet. Une arsimtarin me nofken e dashur Atdheu nuk po e njoh. Lexova se kishte punuar nese nuk gaboj ne Prishtine. Komentet e tij me kane pelqyer shume per thellesine e vertetesise dhe gjeresine dhe shtrirjen e analizave te pershkuara me fakte dhe argumente te pamohueshme. Mu per kete thash nuk po mund e besoj se nga dora e mendja e tij ka dal nje pohim i mosnjohjes se UCK-es nga SHBA. Nuk e di ne mungese informacionesh apo cfar, apo ka shkruar ndokush nen nofken e tij. Pershendetje ju i nderuar dhe arsimtarit te respektuar Atdheu!

Prekazi i mėrguar @ 14/10/2012 21:16

Sharjet, ofendimet, kercnimet , smira, xhelozija, zhvlersimi i sukseve te tjetrit..Jan arma e veteme njerezve te pa edukuar, te marr, frigacak, injorant , impotent , dhe te deshtuar.

Atdheu @ 14/10/2012 20:17

Hahahahaha qka me shtine me qesh Mir e ki fazi qashtu ashte hahaha Informacionet nga Republika e malisheves hahaha shum mir je i informuar.Pershendetje nga Ana Drinit

Afrimi @ 14/10/2012 18:58

afrim@ nan drinit malisheva kufizohet me Rahovecin, klinen, Drenasin,lipjanin dhe theranden por asni her spaska qen ner komunen e Rahovecit Qendra regjionale per malisheven asht Prizereni edhe pse asht me largsi prej 44 km ( STATISTIKA)Popullsia 65.520 banor (dendsija163.8banor ne /km² ) siperfaqja 400² QARKU Prizeren per fakte mat forte spoe dij se qfare met pru po per ty prapaganda asht fakt e jo reasliteti poti te koke i betuar te jesh kunder krenaris se kosoves vetem sa hup njeriu koh me ty

fazi @ 14/10/2012 18:16

@Fazi,nuk eshte me rendesi a ishte Millosh Obiliqi shkja,apo Millosh Kopiliqi Shqiptare.Me rendesi eshte qe @Afrimi nga Ana Drini,kete emer e ka perdore per ta denigruar dhe ofenduar personalitetin tim.Por te jeshe i bindur i nderuari @Fazi,se ofendimet ne forma te ndryshme qe i dedikohen dikujt, ato nuk e perlyejn askend tjeter,pos ate qe i shkruan,ose i shqipton, keshtu qe,as nuk ka nevoje te me mbroni,as te mbrohem vet.Le te mbesin ne ndergjegjen e secilit,a do te krenohet,apo te turperohet me ate ēka shkruan.Tung.

Destan Begu @ 14/10/2012 12:37

E fazi fazi une per lisa ti per plisa.Ku paske jetu,Edhe nje malisheva ka qen fshat ne Komunen e Rahovecit e jo Prizrenit Ende po dezirformohesh me fakta te odave,Mire eshte me i lexu anegdotat por duhet te e kuptojshe domenthanjen e saj.Pershendetje nga Ana Drinit

Afrimi @ 14/10/2012 11:32

afrim @ per fakte Malisheva sika pas kompetencat e duhura me kan qytez para lufte e ti po thua qe u shpall republik sasht e vertet malisheva gjat luftes per ni koh u kan shpall zon e lir (Qliruar)dhe jakup krasniqi ipat fillu kishe do leternjoftima te cilet asniher sjen publiku para luftes Malisheva ka qen fshat ner komunen e Prizerenit por qdoher ka mbajt prej drenice i kan than vetes drenic te pershendes e meselet te cilat i shfaqi nganiher ne portal jan te nxjerrura nga anegdotat te cilat i lexoj me deshir

fazi @ 14/10/2012 10:33

E pra mir Fazi vazhdo e jeto me anegdota une po jetoj me realitet dhe komentoj me fakte.Nese ti krenohesh me Millosh Kopiliqin qe e ka tradhtu kombin e vet une turperona.Pershendetje nga Ana Drinit

Afrimi @ 14/10/2012 06:32

Destan Begu-- Shenimet e Juaja ne Zemren time sjellin gezim, dhe ne syt e mi sjellin lot.

Atdheu @ 13/10/2012 22:56

o afrim @ana drini un se mbroj kerkan po kjohja ne realitet asht urat se Millosh Nikoll Kopiliqi jo vetem serbet qe naekan vjedh emrin e patriotit shqiptar por edhe bosant ,kroatet deri hungaret secili levdrohet me veprat e kti heroit dhe secili thot se itakin popullit te vet jo vetem serbet poti je kah ja ban si serbija e ter bota i thot duhesh me njoft pavarsin e kosoves e serbija thot kerkush sasht kah na thot edhe ti faktet ne tavolin e ti lyp fakte dhe fjalt e mija sjan fjal odash po te nxjerrne nga (anegdotat )ne paqe ndegju najher per to

fazi @ 13/10/2012 22:26