Kosova

Deputetėt vrasės, njė grup parlamentar mė vete?

Bota Sot | 12.10.2012 18:57
Deputetët vrasës, një grup parlamentar më vete?

Pavarėsisht pohimeve tė ditėve tė fundit, me intensitet mė tė lartė, se sė shpejti do tė ndodhin arrestimet e dorasit dhe urdhėrdhėnėsit tė vrasjes sė Xhemail Mustafės, ende asgjė e re nuk po ndodhė. Nė fakt pohimet pėr pėrmbylljen e hetimeve tė rastit tė Mustafės kanė mė shumė se njė vit dhe ato kanė dalur nga vetė zyra e organeve tė ndjekjes. Por, janė edhe shumė tė tjerė vrasės dhe porositės tė vrasjeve politike, qė nuk dihet se nė cilėn pjesė tė sistemit janė tė pėrfshirė.
Ėshtė e qartė qė vetėm nga rasti Mustafa ata janė tė pėrfshirė edhe nė polici. Por, meqė bėhet fjalė pėr njė mori rastesh tė pazbardhura, mė sė paku tė dhjetėra aktivistėve dhe zyrtarėve tė LDK-sė apo komunal tė vrarė, pėrfshirė edhe tre gazetarė, dy tė “Bota sot” dhe njė tė ish “Rilindjes”, atėherė rezulton se pashmangshmėrisht se mė shumė se njė apo dy shtylla tė sistemit tė jenė tė pėrfshira nė vrasje. Ndėrsa, ka edhe shumė raste tė tjera tė vrasjes sė njerėzve qė kishin marrė pjesė nė vrasje dhe eliminimi i tyre u bė pėr tė zhdukur dėshmitė e vrasjes dhe pėr tė gjymtuar proceset e mundshme hetimore apo kur vetėm kishin nisur hetimet.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (8) | Kthehu

deputete vrase vetem kuba,dhqipnia e enverit,ne afrike ka pas .Mos edhe ne kosove tek eshte ba ky adet.?Haj medet per popullin shqiptar qe po vuan lirine nga "ēlirimtart e vet".

sami shaipi @ 13/10/2012 10:36

Tė rinjtė Shqiptar nga Kosova duhet tė emigrojnė dhe shkollohen jasht, sepse nė Kosovė asgjė pozitive nuk pritet. Injorantėt kanė ozurpu ē’do cep tė institucioneve. Vrasėsit janė ulur nė Parlament dhe askush nuk mund ti dėnoj pėrveē Zotit fuqiplot. Karashmak !

Kaēak @ 13/10/2012 08:27

Qfar Arrestime mund tė priten prej atyne Njerzve qi duhet mi Arrestue kur ata kan Lidhje Partiake SHoqrore Miqsore e tjera me ta nuk priten .

Rama @ 13/10/2012 08:25

( Deputetėt vrasės, njė grup parlamentar mė vete? ) Lexuesi .Vrasesit nuk kan partij ,nuk kane shpij ,ata futen ku do qe munden ,parlamenti per ta ka qen i hapur ,por tani do ju duket sa bira e minit. Tarakut te cmendur dhe dorasit tradhtar gjithmon duhet hapur rrugen ne fillim ,qe te mos marin ne qafe ndonje tjeter te pa fajshem ,por me kalimin e kohes duhet mbyllur rruget dhe ne funde vetem nje der duhet te ju lihet hapur ,ajo eshte dera e kasapit ku duhet tredhur dhe rjepur.Kur vjen cjapi te kasapi vet edhe i zoti i cjapit ,edhe familja ,edhe mahalla ,edhe katundi, edhe qyteti edhe gjith populli hjekin dore prej atij cjapi dhe kan deshir ta shohin vjere per nji kembe.

marinc @ 13/10/2012 03:39

LDK duhet te ftoj te gjithe ata qe ishin dhe mbeten shtylla kryesore e FARK-ut,te bisedohet me ta shtruar,per ato qe jan realizuar dhe per ato qe nuk jan realizuar. Ne keto takime mund te ftohen edhe anetaret e familjeve te viktimizuara nga bastradet ne menyre qe edhe ata te njohtohen me problemet te identifikohen te mirat dhe te kqijat-pengesat.Te studijohet qdo levizje e asaj kohe,dhe te gjitha te analizohen ne hollesi.Te mirrren informatat me te hollsisheme,nga deshmitar si ushtar te asaj kohe te mirren dokumentat e kohes dhe vendndodhjet e atyre qe krijonin telashe,si dhe te studiohen mire dhe mire veprimet e fundit njerzit me te cilet eshte kontaktuar para se te ndodhnin vrasjet mizore.Pastaj levizjet e te dyshuareve dhe vendndodhjet pas krimeve te kryera personat me te cilet kishin kotaktuar.Te mirret ne pyetje edhe Bukoshi si kryeminster ne ekzil,ai duhet te jap informatat e domosdosheme meqe aso kohe po kryenete detyre me pergjgjesi,te sortohen te gjitha dhe te ngritet aktakuz

Mustafe-Shabani @ 13/10/2012 00:06

ATDHE, vrasjet dihet se kush i beni. Shqyptaret presin qe drejtesia ta jep verdiketin. Nese kete se ben drejtesia me ane te ligjit, dije se ka mu be shum von. Vrasesit dihen urdhedhenesit dihen. Populli i di.

UKA L. @ 12/10/2012 22:26

Pershendetje pźr ty @Atźdheu, Vetźvendosja nuk źshtź mirź tź etiketohet ashtu si e ke shkruar źshtź mir tź e analizosh mirź veprimtarin e VV, źshtź e vetmja kjo levizje qź po bźn gjithqka qź źshtź e mundur nź tź mir tź vendit tonź, ka argumente tź shumta qź tregojnź pźr kźtź..

Drenica @ 12/10/2012 22:19

Perseri si gjithemon do te mbetemi ne ankth kush ? kush vrau ? kush urdheroi vrasjet ? Kur doli nazim bllaca , nostalogjiket dhe kurreshtaret me te madhe leshuan gjem. Do te zbulohen te gjitha vrasjet,dhe sa po filloi te zbehet rezultati i pa ken, del naim miftari qe ka per tua bere 100 here ma zi se bllaca... Kur dolen duke pije caj rusi me uje pusi doli se na ishte " muhabet cajtoresh " Tani ky Dele_gati qe eshte here i Vetfundosjes e her i PDK-se e her i LDK-se ( mir qe nuk i doli qe eshte nga partija e rada trajkoviqit ) doli me grup parlamentar. Cirkus i vertete. Por qe Jemi edhe Ne vet protagonist qe ua mundesojm njerezve te lige te tallen me Ne edhe kjo eshte e sakte. Se qe jami te atille qe po sa e shohim tarakun duke i mare ere lopes..fillojm te flasim se cfar vici do te del me tre kamb te kuqe dhe nji kemb te bardh.

Atdheu @ 12/10/2012 21:20