Kosova

LDK mbajti mbledhjen e saj, u diskutua pėr idenė e bashkimit tė spektrit tė djathtė

Bota Sot | 12.10.2012 18:37
LDK mbajti mbledhjen e saj, u diskutua për idenë e bashkimit të spektrit të djathtë

Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, sot pasdite, mbajti mbledhjen e saj tė radhės. Nė kėtė mbledhje u diskutua pėr idenė e bashkimit tė elektoratit dhe tė spektrit tė djashtė politik rreth Lidhjes Demokratike tė Kosovės, si parti mė e madhe e opozitės dhe e sė djathtės nė Kosovė.
Siē bėhet e ditur nga komunikata,ėshtė pėrkrah ideja e lidhjes rreth njė platforme programore dhe elektorale, me qėllim tė fitores nė zgjdhejet e ardhshme dhe tė krijimit tė njė Qeverie kredibile dhe tė aftė pėr tė punuar nė interesin e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Po ashtu, Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės edhe njė herė rikonfirmon qėndrimin e kėsaj partie lidhur me bisedimet me Serbinė. Lidhja Demokratike e Kosovės nė pranim pėrkrah dialogun pėr normalizimin e marrėdhėnieve me Serbinė, si dy shtete sovrane dhe tė barabarta, si dhe rolin e Bashkimit Evropian dhe tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė kėtė proces. LDK-ja nuk pranon asnjė lloj dialogu qė do tė kishte temė Statusin e Republikės sė Kosovės apo rregullimin e brendshėm tė saj. Lidhja Demokratike e Kosovės e konsideron qenėsor ruajtjen e unitaritetit tė institucioneve tė saj dhe konfirmon angazhimin e saj nė drejtim tė shtrirjes dhe tė funksionalizimit tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės nė tėrė territorin e saj.BS

Komentet

Komente (5) | Kthehu

Juve, ju lutna, nese nuk dini drejtshkrim mos kujtoni se dini te dalloni "kush komunist e kush demokrat". Shiqojeni qeverin tone, kur don rrin ne parlament kur te dojn dalin. Per mua si qytetar i kosoves Zotriu Thaqi me gjith aparatin qeverises eshte i zhytur ne korrupsion dhe krim.

llapi @ 12/10/2012 22:48

Se pari shtrirje te dialogut mbrenda partiak,afrimin e kuadrove profesionale dhe e kuadrove te regjura te cilat ishin dhe mbeten shtylla kryesore e rrugetimit tone deri ketu.Krahas kesaj hapje interene perafrimi i se djathtes eshte domosdoshmeri,Te gjitha keto veprime te jen pune praktike,e jo takime per kamera dhe mjete te informimit.Kur eshte arrit diqka konkrete mund te ftohen edhe mjetet e informimit dhe te komunikohen rezultatet.Nese behet zhurme vetem sa per tu pozuar ,e nuk perafrohen anetaret dhe shtyllat e saja kryesore si Prof.Dr.FatmirSejdiu Donike Gervalla,Musa Jupolli nga mergata,nga shkrimetaret Nazmi Rrahmani butesia dhe njerzia e tije do te ishte nje pasuri e madhe ne keto qaste te veshtira,dhe ne LDK do i sillete nje mobilizim te shtuar dhe siguri te madhe. Uroj dhe deshiroj qe njehere dhe pergjithemone te kuptohet kjo situate e ndere dhe te punohet me vendsmeri. Vetem te bashkuar jemi me te forte.

Mustafe-Shabani @ 12/10/2012 20:23

ISA MUSTAF FANA QFAR I DJATHTI KUR PO RINDERTON SHKOLLA TE KOMUNIST EMIN DJURAKUT LIBRESAT E KOMUNISTAV I KENI HALA NE TAVAN MUSU SHITNI JU ..

BANULLA LYPJAN @ 12/10/2012 19:21

skihse ma parti budol se lddk oh ka dege vakti juve pse? pse ju po mirni me dekni rugova ka deke mo me gjodhe miren o ecate e vatikanite

artan basha @ 12/10/2012 18:49

ldk me ne fund po shkon udhes se duhur rreth bashkimit te koncepteve dhe ideve ne platforme te djathte. Kryeministri i ardhem nga ldk

ldk perhere @ 12/10/2012 18:43