Kosova

Kryeministri bishtnon debatin pėr korrupsionin, opozita braktis Kuvendin

Bota Sot | 12.10.2012 17:43
Kryeministri bishtnon debatin për korrupsionin, opozita braktis Kuvendin

Nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės, me kėrkesė tė Grupit parlamentar tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, bėrė qė mė datė 13 korrik 2012, ishte kėrkuar zhvillimi i debatit mbi raportimin e gazetės investigative “Prepotr” nė lidhje me shpėrdorimin e parasė publike nga ana e Qeverisė sė Kosovės. Mirėpo Qeveria e Kosovės e injoroi tėrėsisht Kuvendin dhe debatin duke mos u pėrfaqėsuar nė Kuvend. Duke qenė se prezenca e saj nė lidhje me temėn ishte e domosdoshme, Lėvizja VETĖVENDOSJE! kėrkoi shtyrjen e debatit pėr tė hėnėn, ku duhet tė marrė pjesė edhe kabineti qeveritar, me kėrkesėn qė tė jenė prezent veēanėrisht Kryeministri, Ministri i Financave dhe ai i Zhvillimit ekonomik. Nė mungesė tė tyre debati nuk do tė pėrmbushte qėllimin e mbikėqyrjes parlamentare qė ėshtė detyrė e Kuvendit, tė transparencės dhe tė llogaridhėnies. Kjo kėrkesė u pėrkrah edhe nga grupet e tjera parlamentare LDK dhe AAK mirėpo u kundėrshtua nga partitė e koalicionit. Nė njė situatė tė tillė me daljen e grupeve parlamentare tė opozitės u ndėrpre seanca, thuhet nė njoftimin e Vetėvendosjes. BS


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova