Kosova

Isa Boletini, gjeneral i pavarėsisė sė Shqipėrisė

Bota Sot | 12.10.2012 13:55
Isa Boletini, gjeneral i pavarësisë së Shqipërisë

(I plotėsuar) - Shtatorja e heroit Isa Boletini, u zbulua nė Isniq tė Deēanit, vend ky i tė parėve tė tij, me ē’rast u tha se Isa Boletini shkundi njė perandori dhe vuri nė lėvizje gjithė Ballkanin dhe Evropėn, duke bėrė tė dukshme kėrkesat pėr liri dhe shtet ndėrtim.

Pos figurave mė tė larta shtetėrore, i pranishėm nė zbulimin e shtatores sė Isa Boletinit, ishte edhe kryeministri shqiptar, Sali Berisha i cili e quajti Isa Boletinin gjeneral tė pavarėsisė sė Shqipėrisė.

“Isniqi ėshtė vendi ku ai mori frymėzim pėr pavarėsimin e tokave shqiptare. Me kėtė akt i kthejmė burrit tė madh tė kombit njė copėz tė nderit tė madh qė ai na la mbrapa pėr tė gjithė shqiptarėt”, ka thėnė Berisha.

Gjatė vizitės nė Deēan, Kryeministri Berisha bėri homazhe pranė memorialit kushtuar luftėtarėve tė UĒK-sė nė Gllogjan, duke nderuar kujtimin e luftėtarėve tė rėnė nė kėtė luftė. I shoqėruar edhe nga bashkėshortja e tij, znj. Liri Berisha, Kryeministri vendosi njė kurorė me lule pranė memorialit dhe u pėrul me nderim para veprės dhe trimėrisė sė djemve tė Gllogjanit qė dhanė jetėn pėr liri e dinjitet kombėtar.

Berisha viziton edhe familjen Haradinaj

Gjithashtu, Kryeministri bėri njė vizite nė familjen Haradinaj, ku u prit nga i ati i Ramush Haradinajt, Ilmi Haradinaj dhe familjarė tė tjerė. Nė kėtė vizitė, ishin tė pranishėm edhe z. Agim Ēeku, aktualisht ministėr i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, si dhe familjarė tė tjerė tė dėshmorėve tė UĒK-sė.

Pas homazheve nė memorialin kushtuar luftėtarėve tė UĒK-sė nė Gllogjan, Kryeministri Berisha u shpreh se ndihej shumė i nderuar qė ndodhej sot nė kėtė vizitė, por edhe pėr faktin qė do tė takonte tė zotin e familjes Haradinaj, duke vlerėsuar se: “kjo familje, me sakrificėn e vet, i dha kombit djemtė mė tė shkėlqyer, familje e cila u shkri pėr lirinė e Kosovės, por edhe nxori burra tė shquar dhe luftėtarė tė mėdhenj si Ramush Haradinaj, i cili me luftėn e tij, me pėrkushtimin e madh pėr ndėrtimin e Kosovės sė pavarur e demokratike, ka dhėnė dhe jep njė kontribut tė jashtėzakonshėm nė realizimin e plotė tė ėndrrės sė djemve tė Gllogjanit, tė atyre qė prehen kėtu, ngjitur me kėtė kullė dhe tė mijėra e mijėra tė tjerėve qė prehen nė Drenicė, qė prehen nė ēdo skaj tė Kosovės, por edhe nė tė gjitha trevat shqiptare”.


Shqiptarėt, theksoi Kryeministri, kanė paguar ēmimin mė tė shtrenjtė pėr lirinė e dinjitetin e tyre, por gjithashtu ia kanė dalė qė sot tė jenė tė lirė, tė jenė krenarė me sakrificėn e djemve tė tyre dhe tė shohin me besim tė madh drejt atyre idealeve dhe atyre ėndrrave pėr tė cilat u flijuan shqiptarėt nė tė gjitha kohėrat, por nė mėnyrė tė veēantė kėto 130 vitet e fundit. “Tė rėnėt kanė njė mesazh tė madh; ne duhet tė bėjmė gjithēka pėr tė qėndruar nė lartėsinė e idealeve tė tyre tė lirisė, tė bashkimit kombėtar, tė unitetit kombėtar, tė integrimit nė Bashkimin Evropian”, theksoi Kryeministri.

Ndėrsa gjatė vizitės nė familjen Haradinaj, Kryeministri Berisha i shprehu Ilmi Haradinajt mirėnjohjen dhe nderimin mė tė madh tė tė gjithė shqiptarėve kudo, pėr veprėn e familjes Haradinaj, djemve tė tij, por edhe pėr gjithė heronjtė e Kosovės.

“Jemi sot kėtu pėr t’u shprehur respektin mė tė madh dhe nderimin mė tė thellė, juve personalisht, familjes suaj, pėr t’u pėrulur me nderim pėr djemtė e tu martirė, veprėn e tyre tė ndritur, veprėn e djemve tė Gllogjanit dhe tė mbarė Kosovės. Vitet nuk i keni pasur tė lehta, sepse sakrifica e familjes suaj ka qenė e jashtėzakonshme. Por nderimin e keni tė madh nga ēdo shqiptar nė Shqipėri, Kosovė dhe kudo qė ndodhet dhe nuk ka shqiptar qė nuk do tė donte sot tė ishte bashkė me ne kėtu, pėr tė shprehur nderimin mė tė madh, pėr t’u pėrulur me nderimin mė tė madh para veprės sė familjes suaj, djemve tuaj, para jush e para heronjve tė Gllogjanit dhe tė mbarė “Kosovės”, u shpreh Kryeministri Berisha..

Kryeministri Berisha nderohet me titullin "Qytetar Nderi" i Deēanit

Kryeministri Berisha pėrmes njė ceremonie tė veēantė ėshtė nderuar me titullin "Qytetar Nderi" i Deēanit, dhėnė nga kėshilli komunal. Kėshtu, pas qytetit tė Gjakokės, kryeministri Berisha ka vizituar edhe Deēanin ku ka marrė pjesė nė ceremoninė e pėrurimit tė bustit tė heroit Isa Boletini nė fshatin Isniq.
Gjatė vizitės nė Deēan kryeministri ku ka nderuar kujtimin e luftėtarėve tė UĒK-sė nė memorialin kushtuar UĒK-sė, nė Gllogjan, ka zhvilluar vizitė nė familjen Haradinaj, si dhe ka vendosur buqeta me lule edhe pranė shtatoreve tė heronjve Luan Haradinaj dhe Sali Ēeku.

Nė fjalėn e tij mbajtur nė ceremoninė e inaugurimit tė shtatores sė Isa Boletinit nė Isniq, Berisha e vlerėsoi si njė moment tė rėndėsishėm inaugurimin e shtatores nė 100 vjetorin e Pavarėsisė.
"Sot ne inagurojmė shtatoren e kėtij burri tė madh kėtu nė Isniq, vendin ku ai merrte fuqi dhe frymėzim nė betejat e tij tė mėdha pėr Shqipėrinė dhe pėr Kosovėn. Sot ne me kėtė xhest i kthejmė burrit tė madh tė kombit njė copėz tė nderit tė madh qė na la prapa, tė nderit qė la pėr ēdo shqiptar”, vuri nė dukje Berisha.
Njėkohėsisht, nė vijim tė vlerėsimeve pėr kėtė figurė, Kryeministri shtoi se Isa Boletini u shndėrrua nė njė nga emrat e shquar tė kėtij kombi dhe luftrat e tij mbushėn faqet e shtypit tė mbarė botės.
“Shqipėria, kombi, shqiptarėt, ekzistencėn e tyre ia detyron pėrpjekjeve tė patriotėve mbarė shqiptarėve. Kur ndalesh dhe mendon se kush ishin aleatėt ēdo gjė shkon pėrtej legjendės, pėrtej imagjinatės, pėrtej njerėzores, por ishin pikėrisht kryengritjet e mėdha patriotike ato qė ndaluan zhdukjen e shqptarėve”, u shpreh Berisha, gjatė fjalės sė tij nė kėtė ceremoni.

Sipas presidentes Jahjaga komuna e Isniqit ėshtė vendi i atdhedashurisė dhe vetė shtatorja e Isa Boletinit ėshtė simbol i lirisė.
“Isa Boletini luftoi pėr pavarėsinė e kombit dhe sot Kosova ecėn denjėsisht drejt integrimit”, u shpreh ajo.
Kryeministri Thaēi e vlerėsoi figurėn e Isa Boletinit si heroi qė luftoi pėr lirinė e kombit

Vizita nė Gjakovė

Kryeministri, Sali Berisha ishte i pranishėm nė inaugurimin e shtatores sė Ali Ibrės. Nė vizitėn e tij nė nė kuadėr tė kremtimeve tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, organizuar nė tė gjitha trevat shqiptare, Kryeministri Berisha ėshtė ndalur fillimisht nė Gjakovės, ku u zhvillua ceremonia e zbulimit tė shtatores sė patriotit Ali Ibra.
“Ali Ibra sė bashku me patriotėt e tjerė shqiptarė ndezėn flakėn e pashuar tė bashkimit kombėtar”. Kėshtu do ta pėrmblidhte vlerėsimin e tij, kreu i qeverisė shqiptare pėr njė figurė tė tillė patriotike, i cili sipas tij i bėri ballė sulmeve tė fuqive tė mėdha pėr ndarjen e trojeve shqiptare.
“Ata ndezėn flakėn qė do i ēojė shqiptarėt drejt horizonteve tė shkėlqyera tė historisė dhe ne zotohemi para tyre qė tė punojmė pėr bashkimin tonė pėrfundimtar nė Europėn e bashkuar”, u shpreh Berisha.
Por falenderimet dhe mirėnjohjet vijuan mė tej nė ligjeratėn e Kryeministrit.
“Dua tė pėrulem me nderim tė madh dhe tė falenderoj me mirėnjohje kryetarin e komunės sė Gjakovės pėr ftesėn dhe nderin qė mė bėri dhe tė shpreh kėnaqėsinė qė sot nderojmė njėrin prej burrave, njėrin nga komandatėt legjendarė, Ali Ibrėn. Shpreh nderimin mė tė madh pėr kėtė burrė i cili me udhėheqėsit e tjerė u mblodhėn nė Prizren nė njė vendim pėr ti dalė zot kombit dhe trojeve shqiptare. Sot ne nderojmė burrin qė nė krye tė lidhjes sė Prizrenit do ti kundėrvihej tė gjitha fuqive tė botės qė synonin tė ēoptonin shqiptarėt. Pėrulem me nderimin mė tė madh para kėtij qyteti qė qėndroi si kėshtjellė e pamposhtur e shpirtit tonė kombėtar”, vuri nė dukje Berisha.
Njėkohėsisht, falėnderime dhe mirėnjohje Kryeministri pėrcolli dhe pėr familjen Ibra.
Nga ana e saj dhe presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga shprehu vlerėsime pėr udhėheqėsin e lirisė, Ali Ibrėn.
“Kosova ka shėnuar pėrpjekje shekullore pėr liri. Nderojmė ata qė sakrifikuan pėr lirinė dhe pėr kėtė arsye ne duhet tė vazhdojmė mė tej traditėn atdhetare, nė gjurmėt e udhėrrėfyesit tė pėrparimit qė ngritėn kėto patriotė tė shquar”, u shpreh Jahjaga.

Komentet

Komente (44) | Kthehu

lavdi tegjitha gjeneratave qe ran perkomb e femur kombtar shqiptar lavd lavd lavd .0007.kla.usa.

0007.kla.usa @ 17/12/2013 16:15

Isa boletini vertet ka lind ne boletin.por i ati i ises ka lind ne isniq.si familje jan kan te ISNIQIT.edhe jan shkue ne boletin.edhe kusherit e par te ises jan ne Kerrnin te istogit. [Zotni reshat halili} nuk pot njoh as qe du met njoft.se Isniqi nuk bohen merak ne sende te huja.se kena boll.edhe isniqi nuk thirret {izniqit}por ISNIQ.A ME KUPTOVE ore reshat kurva.

kreshniki @ 24/11/2012 23:48

Kush je ti o zivorad.Qe han ....si marmelad

Zef Doda Ch @ 13/10/2012 23:25

e pese po e gacmoni zef doden ai vetem poezija bre po ju kendon

zivorad @ 13/10/2012 21:31

Nuk po e gjej Fazi.Pėrshendetje

Zef Doda Ch @ 13/10/2012 21:30

zef doda@ ta dergova adresen ne facebok nese steka ardh me trego ta dergoj me post permes kti portali sun ta jap adresen se poka disa comentus qe pa flliqin me fjal pardje comentusit aqareva si besova qe asht nga aqareva ja shtrova ni pytje per me vertetu leje qe sma kthej pergjegjjen per temen qe epyta por filloj te merret me fjal te flliqta e banale FLM per mirkuptim te pershendes

fazi @ 13/10/2012 21:04

@Frrok Domi. Meqenėse nuk po e dijė se prej nga je mė lejon ti them vetėm do gjana qė i ke cekė. Nuk e mendoj se nuk i njef gjanat, por kėtu tregohesh i pa shkollė ti qė ja veshė ato fjalė qė i flasin SP-ja gjithnji pėr Sali Berishėn. Nėse je nga Shqipėria unė e njof edhe mentalitetin tė Mirditės,se kam qenė shum kohė andej. Mirdita tė mbramėt e pranuan Komunizmin dhe ende nuk e kanė lshue.Pjesa ma e madhe e tyre janė me PS-nė.Si duket janė me tė vėrtetė tė nemur.Ta pėrkrahni sistemin e Enver Hoxhės dhe ta luftoni Demokracinė kjo ndodhė edhe sot ne sa vende nė Mirditė.E dijė qė do tė kthehi,por prap jeni mbrapa tjerve. Unė kam shkollė shqiptare mjaft, por edhe kulturė Demokrate, sa tė pėrgjigjem nė qfarėdo pyetje vetėm urdhėro. @Kaēaki nuk kam asgja kundėr nikut tėnd vetėm vazhdo.@Fazi unė ikam ca libra nė shtėpi dhe vetėm ma dėrgoni Adresėn e juaj ti dėrgoj 2 librat e mija.Zef Doda Hauptgasse 11. 4624 Harkingen So.Unė nuk i shes librat.Klm

Zef Doda Ch @ 13/10/2012 19:35

zef doda@te pershendes por ekam ni pytje per ty po thua qe ke botuar dy libra i kam kerku permes internetit, por skam ra ne to me cilin titull jan edhe pse kemi mendime te kunderta politikisht librat e tuaja me deshir ikisha ble dhe lexuar te pershendes

fazi @ 13/10/2012 16:40

sali berisha ka qene dhe do te mbete simboli shqiptar.Kur sali organzoj protestat ne tirane ne ndihme te kosoves ,gramoz ruēi,namik dokle e disa pushtetar te nomeklatures komuniste shikonin si ta pergjaknin popullin shqiptar per tia fut friken te mos kerkonin ndryshime,por vendosmerise se trimave shkodrane ra perdja e hekurt e ramizave e dokleve dhe ruēave te cilet sot na shesin mend demokracie dhe atdhetarie.Sali Berisha ishte i pari qe luften ne bosnje e quajti gjenocid dhe karaxhiqin kriminel lufte.Dihen poashtu deklarat e tij rreth kosoves se ne rast lufte do te luftojme si komb.Leni pollavrat nanoiane se jane ba bajat keto histori qe po i perserisin disa nanoist

shqypnia etnike @ 13/10/2012 15:10

Ju lumte banoreve te Komunes se Decanit,vendit qe organizoi Kuvendin e Junikut(1912),Verrat e Llukes per besen kombetare dhe hakmarrjet me Anton Ceten,Lufterat per clirimin e Kosoves, te trojeve shqiptare ne Plave e Guci dhe se fundmi shpalljen qytetare nderi te patriotit dhe burreshtetasin te spikatur, Kryeministrin me te suksesshem shqiptare, z.Sali Berisha,i cili beri vizite ne kullen heroike te familjes kreshnike te Haradinajve,qe dha edhe tre bijte e vete per ate qe ne sot e gezojme.Respekt edhe per Kryeministrin e Kosoves,zonjen e pare Presidenten Atifete Jahjaga e shume te tjere qe e nderuan kete feste kombetare ne shenje te 100 vjetorit te Pavaresise se Shqiperise londineze.

Atdhetari @ 13/10/2012 14:43