Kosova

Fule: Dialogu me Serbinė nuk ėshtė kusht

Bota Sot | 12.10.2012 11:39
Fule: Dialogu me Serbinë nuk është kusht

Kosova mund tė fillojė negociatat pėr Marrėveshjen e Stabilizim Asociimit me BE-nė nė pjesėn e parė tė vitit tė ardhshėm. Kėshtu deklaroi sot Komisionieri i BE-sė pėr Zgjerim Stefan Fule, cili po qėndron pėr vizitė nė vendin tonė. Ndėrsa Kryeministri Thaēi tha se Kosova ėshtė e gatshme t’i pėrmbush tė gjitha kushtet qė dalin nga BE karshi Kosovės.
POSTUAR 10:53 / 12.10.2012
Komisioneri pėr Zgjerim i BE-sė, Stefan Fule tha sot nė Prishtinė se Kosova ka arritur progres substancial pėr pjesėmarrjen nė programet e BE-sė. Studimi i fizibilitetit nuk sheh asnjė pengesė ligjore pėr nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Stabizilim Asociimit mes Kosovės dhe BE-sė tha Fule, pas takimit me kreun e qeverisė, Hashim Thaēi, duke shtuar se kjo mund tė arrihet nė vitin e ardhshėm.

“Ne do t’ua paraqesim mandatin shteteve anėtare, sapo Kosova tė arrijė rezultate nė njė numėr tė vogėl tė prioriteteve afatshkurta qė kanė tė bėjnė me kapacitetet administrative, me sundimin e ligjit me mbrojtjen e pakicave dhe me pėrmirėsimin e kapaciteteve tregtare. Nėse vazhdoni tė mbani konsensusin e fuqishėm dhe tė punoni shumė mendoj se do tė jeni nė gjendje qė tė filloni negociatat nė gjysmėn e parė”, theksoi ai.

Fule tha se progresi i Kosovės drejt BE-sė nuk varet nga Bashkimi Evropian, por ekskluzivisht varet nga puna dhe pėrpjekjet e Kosovės, nė ndėrtimin e njė konsensusi tė fuqishėm nė shoqėrinė kosovare.

Ndėrsa kreu i Qeverisė, Hashim Thaēi u zotua se Kosova nė njė afat tė shkurtėr do tė pėrmbush gjitha kushtet qė dalin nga BE-ja, karshi Kosovės.

“Kosova do tė prodhojė argumente tė qėndrueshėm dhe tė mjaftueshėm pėr ju, nė mėnyrė qė ta shtyjmė agjendėn evropiane pėrpara. Ne jemi tė bindur se pėr pak muaj ne do ti pėrmbushim kriteret afatshkurtra. Kosova ka njė konsensus tė plotė politik dhe etnik pėr tė ardhmen evropiane”, theksoi ai.

I pyetur nga gazetarėt se a mund tė jetė kusht vazhdimi i dialogut qė Kosova tė fitojnė nėnshkrimin e Stabilizim Asocimit, Fule ka thėnė se nuk ėshtė kusht dialogu. Kurse Thaēi shprehu gatishmėri nė normalizimin e raporteve me gjithė fqinjėt, me theks tė veēantė me Serbinė.

Obligimet e Kosovės para nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit janė forcimi i sundimit tė ligjit, gjyqėsorit, reforma nė administrate publike, reforma zgjedhore, mbrojtja e pakica dhe tregtia. Marrėveshja e Stabilizim Asociimit ėshtė hapi i parė drejt anėtarėsimit tė Kosovės nė BE.

Komentet

Komente (6) | Kthehu

Pershendetje @Destan Begu, qysh moti e kam mesu se nuk duhet fol krejt qka din.

rrugaqi @ 12/10/2012 22:37

@nebi coli,ti shkruan per veten ,mirpo nen ambrellen e THAQIT,mos harro i keqi te kesh...mua me kujtohet kur tha Gjingjiqi.per ta zgjidhur problemin e ks duhet me fole me thaqin,,pasi me rugoven kemi pase mundesi por se kemi bere,ndersa tashe thaqi kah ne dore policin,ish TNK,ket e ka kuptuar edhe perendimi..thaqi ka perkrahjen e USA-EU..bota e quan vashington,degoll,ataturk...edhe pse jah ke inati hakun jepja...

gjilan @ 12/10/2012 20:39

KUSH E NJEF MIRE KET H: OPINGEN KQYRNJA QYSH I QET DHAMBET JASHT POS ME QEN ...... , A E NIFNI MIRE KET RRUGAQ A E DINI KY ME VLLAUN E VET QKA KAN BER NE VOJNIK DHE TURIQEFC PRA GANI HAXHI BROJA A EDINI KTA QKA KAN BER NEPER DRENIC ;NE FAMILJE PRIVATE ,KETA A E DINI QKA ÜPO I PRET;;;

nebi coli @ 12/10/2012 16:49

Po qka ka ba ky Hashimi e ka varfźru popullin deri nź shkall ekstreme 2 i ka privatizu nderrmarrjet dhe si rezultat i kźsaj e kan hup vendin e punźs 75000 puntor 3 veriu i Mitrovices nź qfar gjendje źshtź 4Drejtźsi nź Kosovź nuk ka 5 nź qfar gjendje janź Spitalet dhe i gjithź sistemi shendetsor 6 vrasjet e pas luftźs sa u zbuluan 7)si mundźt ky njeri me bisedu dhe me i rregullu mardhźnjet me njź shtet i cili nź kushtetuten e saj e ka tź shkruar se Kosova źshtź pjes integrale e Serrbis 8 sa kriminel u dźnuan per ato krime tź rźnda nź Kosovź e qź janź Shumź etj etj.Pźrkushtimi i ti dhe tź disa sherbimeve tź huaja qź Kosova tź i bashkangjitet Bashkimit Evropian ka pźr synim zbrazjen e Kosovźs,dhe pas kźsaj realizimi i planeve famkeqe pźr kosovźn do tź jet shum shumź mź i lehtź,kźta janź kanceri i Kosovźs dhe i shoqźris sź sajź...

Drenica @ 12/10/2012 14:36

Me fale zoteri @rrugaqi,por argumentet se Kosova po shkon drejt integrimit ne BE jane gjithnje e ma te fuqishme,keshtu qe nuk po e kuptoj ēka po mendoni se diēka po i pergaditet Thaqit.Hapat qe po i bene Kosova drejt BE-se akoma pa i mbushe 5 vjet pavaresi,jane gjigant ne krahasim me ato te shteteve ne rajon,qe te gjitha jane antare te OKB-se dhe te pranuara nga te gjitha shtetet e botes.Shqiperija po e feston 100 vjetorin e pavaresise,dhe gjendet vetem disa hapa para Kosoves.Ne ēka po e bazoni optimizmin tuaj,se Thaqin do e kape dikush"per veshi" fare nuk jam duke e kuptuar.Pershendetje zoteri @rrugaqi,dhe me fale per repliken.

Destan Begu @ 12/10/2012 13:16

Ja pra miqt e mi te dashur keshtu duke buzeqeshur ne nje te ardhme te afert edhe "per veshi" do ta kapin Hashimin, se krejt ja kan pregadit, fakte dhe deshmi kan boll.

rrugaqi @ 12/10/2012 11:56