Kosova

Dialogu me Serbinė nuk ėshtė kriter pėr MSA-nė

Bota Sot | 10.10.2012 00:38
Dialogu me Serbinë nuk është kriter për MSA-në

Zyrtarė tė lartė tė Bashkimit Evropian kanė thėnė se nė studimin e fizibilitetit, qė do tė publikohet nesėr, dialogu me Serbinė nuk do tė jetė kriter pėr fillimin e dialogut pėr nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit (MSA) me Kosovėn, tė paktėn jo nė njė afat tė shkurtėr.
Kėto burime bėjnė tė ditur se nė momentin kur tė hapen negociatat pėr MSA-nė, atėherė shumė nga kriteret qė do tė dalin nga ky proces do tė ndėrlidhen me normalizimin e marrėdhėnieve me Serbinė.

Kosovės nė studimin e fizibilitetit do t’i kėrkohet qė urgjentisht tė fillojė me reforma nė Ministrinė e Tregtisė, forcimin e sundimit tė ligjit dhe tė punoj mė shumė pėr tė drejtat e komuniteteve.

“Do tė kėrkohet qė tė ketė hapa konkret nė luftė kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar”, kanė theksuar zyrtarė shumė tė lartė tė BE-sė.

Ndėrkohė, duke folur nė lidhje me dialogun, zyrtarėt e Bashkimit Evropian, kanė thėnė se ka shenja se niveli i bisedimeve do tė avancohet nė politike, porse sipas tyre nuk ėshtė paraparė se kur do tė mund tė ndodhin kėto bisedime.

Nga ana tjetėr, nė Raportin e Progresit pėr Serbinė theksohet qartė se pėr pėrparim tė mėtutjeshėm duhet tė ketė normalizim tė marrėdhėnieve me Kosovėn.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova