Kosova

Strukturat paralele nė veri patjetėr tė shuhen

Bota Sot | 09.10.2012 23:29
Strukturat paralele në veri patjetër të shuhen

Ambasadori i ri i Gjermanisė nė Beograd, Hajnc Georg Vilhelm ka deklaruar se askush nė vendin e tij as nė mbarė BE nuk po flet pėr njohjen e Kosovės, veē pėr normalizimin e raporteve Kosovė- Serbi dhe qė strukturat paralele nė veri patjetėr tė shuhen gradualisht.
Nė njė intervistė ambasadori gjerman Vilhelm ka thėnė se nuk ėshtė interpretuar mirė se Gjermania po kėrkon nga Serbia ta njoh pavarėsinė e Kosovės, pėr t’ia hapur vetvetes rrugėn drejtė BE, kurse me normalizimin nėnkuptojmė qė Serbia dhe Kosova duhet tė kenė raporte tė mira fqinjėsore si edhe tė gjitha vendet tjera.
“Gjithashtu ėshtė interpretuar gabim se Gjermania do tė kėrkojė tė lidhet marrėveshja pėr normalizimin para se tė nisin negociatat pėr anėtarėsimin nė BE. Edhe kjo nuk ėshtė e saktė, sepse ende nuk ėshtė vendosur ēka duhet tė ndodhė para nisjes sė negociatave, por gjithsesi nuk ėshtė ideja se marrėveshja duhet tė arrihet qysh para fillimit tė tyre”, ka thėnė Ambasadori i Gjermanisė.
Ai ka theksuar edhe njėherė qartė se Gjermania dėshiron heqjen graduale tė strukturave paralele tė Serbisė nė veri tė Kosovės. Sipas tij, nuk ėshtė mirė qė Serbia atje tė ketė struktura tė tilla.
“Plani i Ahtisarit i jep autonomi tė madhe veriut tė Kosovės, por nuk ėshtė mirė qė Serbia tė ketė struktura paralele nė shkolla, komuna dhe polici. Ky ėshtė njėri nga kushtet tona, qė ato struktura hap pas hapi tė shuhen”, ka deklaruar ai.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

@Beka ,natyrishte qe turqit i kemi vllezer,pasi ne kohen e turkut :podgorica ishte e banuar 86% me shqiptar,qameria e deri te molla e kuqe me shkuarjen e turkut na grrabiten ortodokset keto troje, ku shqiptaret jetuan per 500 vite ne tokat e tyre,se dyti kur u debuan shqip.nga tokat e tyre turku i hapi dyer e i pranoi duke ju dhen toke falas,shtepiz te vogel dhe nga disa kafshe qe te integrohen dhe mbijetojn.Te njohu shtet nder te paret.lobon per KS,ndimon FSK e ushtrin shqiptare me teknik e shkollim,ishte pjesmarrse ne NATO,pee Qlirimin e KS,te quan vella.Derisa te tjeret fqinje ta dojn vetem vdekjen...Je shka me DNA, per ate ke komplekse ndaj kombit e islamit..

gjilan @ 10/10/2012 17:27

Jo komb vlla i kemi turqit , ata po e ndertojn xhamin ma te madhen ne ballkan ne mitrovice dhe prej minareve do tju bertasin shkijeve ne pjesen veriore dhe do te ja u mbledhin bete . Kjo esht ndihm e jo hajgare sikur gjermant qe vetem flasin .

Beka @ 10/10/2012 13:51

Qofshi faqe bardhe Kombi Vella Gjerman. KLM.

Fati (Vjene) @ 10/10/2012 10:42