Kosova

Zhbogar: Ne e duam Kosovėn brenda BE-sė

Bota Sot | 09.10.2012 23:00
Zhbogar: Ne e duam Kosovën brenda BE-së

Bashkimi Evropian e don Kosovėn brenda tij, tha tė martėn nė mbrėmje, nė njė ceremoni solemne tė Bashkimi Evropian, pėrfaqėsuesi i tij nė Kosovė, Samuel Zhbogar. Ai tė martėn ka hapur Qendrėn pėr Informimit dhe Kulturė nė Prishtinė tė BE-sė, me ē’rast tha se Bashkimi Evropian dėshiron tė jetė sa mė afėr qytetarėve tė Kosovės. Ai duke e vlerėsuar tejet tė rėndėsishme hapjen e kėsaj qendre, theksoi se me kėtė hap dėshiron tė tregoj se ėshtė nė mesin e qytetarėve tė Kosovės. “Pėrmes hapjes sė qendrės sė re nė qendėr tė Prishtinės, Bashkimi Evropian mėton t’i bėjė tė dyja kėto: ne duam tė tregojmė se vendi ynė i vėrtet ėshtė kėtu, nė mesin e qytetarėve, nė rrugė, sė bashku me tė gjitha brengat dhe shpresat e tyre. Aty ku festoni dhe protestoni. Por, duke ia hapur dyert simbolikisht partnerit tonė mė tė ngushtė nė Qeveri, Ministrisė pėr Integrime Evropiane, ne duam gjithmonė tė tregojmė qartazi dhe hapur se Bashkimi Evropian ėshtė i hapur pėr kandidat dhe anėtar tė ri. Ne ju duam juve brenda” ka thėnė Zhbogar.
Nė kėtė qendėr mendohet se do tė ketė mjaft informata, pėr gazetarėt, studentėt, qytetarėt, tė rinjtė etj. Ndėrsa, ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku kėrkoi qė Kosova tė ketė njė trajtim tė barabartė me vendet e rajonit nė strukturat e BE-sė. BS


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova