Kosova

Kosova dhe Austria vlerėsojnė lartė bashkėpunimin nė drejtėsi

Bota Sot | 09.10.2012 20:53
Kosova dhe Austria vlerësojnë lartë bashkëpunimin në drejtësi

Me ftesė tė ministres sė Drejtėsisė tė Austrisė, Beatrix Karl, zėvendėskryeministri dhe ministri i Drejtėsisė Hajredin Kuēi po qėndron nė vizitė nė Vjenė.

Nė takimin bilateral tė mbajtur sot, dy ministrat e Drejtėsisė kanė zhvilluar njė drekė pune me ē’rast kanė shkėmbyer pėrvojat e tyre nė fushėn e drejtėsisė, duke vėnė theksin mbi bashkėpunimin juridik ndėrkombetar ndėrmjet dy shteteve.

Pas njoftimit nga ana e zėvendėskryeministrit Kuēi rreth aktiviteteve tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės nė fushėn e rendit dhe ligjit, kompletimit tė infrastrukturės ligjore dhe iniciativave tė reja nė kėtė fushė, dy ministrat janė dakorduar qė sundimi i sė drejtės nė nivel shtetėror do tė fuqizojė edhe mė tej bashkėpunimin e shkėlqyer ndėrmjet Republikės sė Austrisė dhe Republikės sė Kosovės.

“Kosova dhe Austria si dy shtete mike kujdesen parėsisht qė fusha e rendit dhe ligjit tė luajė rolin krucial nė koordinimin e politikave tė pėrbashkėta nė zbatim tė plotė tė legjislacionit tė Unionit Evropian. Jemi tė interesuar qė dy shtetet tona ta intesifikojnė bashkėpunimin juridik ndėrkombėtar pėrmes marrėveshjeve pėr bashkėpunim tė ndėrsjellė juridik, ekstradim, si dhe transfer tė personave tė dėnuar. Pėrvojat austriake nė jurisprudencė, posaēėrisht nė reformimin infrastrukturor ligjor, pastaj ato tė noterisė, arbitrazhit, ndėrmjetėsimit, janė tė vlefshme, duke pasur parasysh traditėn juridike austriake, tė cilėn Kosova dhe shtetet e rajonit e kanė pothuajse tė pėrafėrt. Ne jemi tė interesuar gjtihashtu tė marrim pėrvojat mė tė mira austriake rreth idesė tonė pėr themelimin e Akademisė sė Drejtėsisė, pėr ēka homologia ime austriake dha garancėn e ofrimit tė tėrė kapaciteteve humane tė institucionit qė drejton”, ka thėnė zėvendėskryeministri Kuēi.

Nga ana tjetėr, ministrja Karl e ka siguruar ministrin Kuēi qė Austria do tė ofroj tėrė kapacitetet e saj nė shėrbim tė ngritjes sė infrastrukturės ligjore tė Kosovės nėpėrmjet ofrimit tė ekspertizės sė saj nė tė gjitha fushat dhe gjithashtu ka dhėnė garancėn e saj institucionale pėr zbatimin e marrėveshjeve pėr bashkėpunim juridik ndėrkombetar.

Gjatė vizitės nė Vjenė, zėvendėskryeministri Kuēi gjithashtu ka pasur takime tė ndara edhe ne Parlamentin Federal tė Austrisė, ku ka takuar Kryetarin e Komisionit pėr Legjislacion Peter Fichtenbauer. Gjithashtu, pritje tė veēantė ka pasur edhe ne Odėn e Noterisė sė Austrisė, ku ėshtė pritur nga kryetari i kėsaj ode, Ludwig Bittner me bashkėpunėtorė. Bittner ka ofruar tėrė gatishmėrinė e tij rreth asistencės e nevojshme nė ngritjen e kapaciteteve tė Odės sė Noterėve tė Kosovės, si njė institucion i posaformuar dhe i cili ka nevojė pėr ekspertizė dhe eksperiencė profesionale, thuhet nė komunikatėn e MD-sė.comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova