Kosova

Tri krishtlindjet tona tė pėrgjakura, 1913, 1921, 1943

Bota Sot | 09.10.2012 19:09
Tri krishtlindjet tona të përgjakura,  1913, 1921, 1943

Shkencėrisht ėshtė vėrtetuar se pjesa absolute e shqiptarėve myslimanė nė periudhėn paraislame, i pėrkisnin ritit tė krishterė ortodoksė tė kishave bizantine- greke, shėnklimentiane bullgare dhe shėnsaviane serbe. Njė ndėr dėshmitė e fuqishme pėr kėtė fakt historik kulturor ėshtė tradita e shėnimit tė Natės sė Krishtlindjeve mė 6 janar, e njohur si Nata e Bozhiqeve. Shėnimin dhe manifestimin e kėsaj tradite etnokulturore e kanė pėrcjellė, midis tė tjerave, kėto veprime: Pėr Bozhiqet kanė filluar pėrgatitjet nė vjeshtėn e hershme, me tė korrat e misrit dhe vjeljen e pemėve vjeshtore. Gjatė xhvoshjes janė ndarė tramakėt e misrit me kokrra tė shėndosha dhe janė lidhur nė varg, pėr t’i ruajtur pėr zierje nė Natėn e Bozhiqeve. Gjatė vjeljes sė ftonjve dhe tė dardhave nguravica, janė zgjedhur kalavesha, por edhe kokrra tė shėndetshme dhe janė ruajtur (tė varura nė mure dhe tavane tė dhomave ose nė fund tė arkave tė nusėrisė) pėr Natėn e Bozhiqeve. Nė Natėn e Bozhiqeve shqiptari mysliman e varte armėt nė ēengele dhe i pėrkushtohej aktivitetit qė kishte tė bėnte me ndjelljen e paqes e tė mirėqenien pėr motmotin midis dy Bozhiqeve. Dy ose mė shumė meshkuj tė rritur merrnin sėpatėn dhe i tutnin pemėt, rrėnjė pėr rrėnjė.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (18) | Kthehu

Nė rregull Gjillani,pra pėr nji pleshtė nuk digjet jorgani.KLM

Zef Doda Ch @ 10/10/2012 22:31

Une nuk pajtohem qe te paret e mi ishin ortodoks por ket e pohojne shume historian vendas- huaj,se dyti une ofendoj ata katolik qe kerkojn bashke me shkaun shpernguljen e shqiptareve per turqi,avganistan.., kurrsei ata katolike qe ishin dhe do mbesin perher shqiptar te denjet.Une kame rastin ne familje,martes me katolike,per 12 vite nuk patem pajtim,ndersa kur ju martua motra me nje kroate babi i saj beri dasme-(disa te tjer edhe me serb)..per mua keta katolike nuk jane shqiptar pasi prioritet kane katolizmin(Krishterizmin) e jo KOMBIN.Sidoqoft fjala fjalen nuk e mund.KLM

gjilan @ 10/10/2012 21:45

Pajtohem me ty Gjilan se i kam than sa here ato qė i thua ti sot,por nuk pajtohem ma kur ti i quan shiptarėt katolik si fe e perbashkėt me shkije,deri sa vet po e pranon se keni qenė ortodoksa dhe na mbetem gjithnji nė nji fe Katolike.Mos gabo ma kur e pranon se ishit ortodoksa qė ti shanė tjerėt.Kjo vlen vetėm pėr ty e jo per vllazėrit tjerė musliman qė janė edhe sot ashtu si ishim me shekuj tri fe e njė komb pa ndasi fetare.Jam kundėr edhe kur tjerėt i shajnė besimtarėt e fesė Islame por nuk janė katolik ndoshta as 01% e komentuesve.

Zef Doda Ch @ 10/10/2012 18:08

@Zef doda nuk eshte ne pyetje qe ishit te fort apo te dobet mos u prek.E verteta eshte qe poplli shumic ne ks i besimit islam i respektoj shqip.katolik dhe jetuan si vllezer se dyti,e permend forcen,une mund te them qe ne VITI kemi fshat qe gjysma jane katolik e gjsma musliman,pasi nuk u konvertuan ne menyr vullnetere,ket e respktuan,por edhe ne perandorin osmane ishte feja e lire.perndryshe,kjo perandori qe sundoi ne 3 kontinete kishte edhe fuqi ta zhduke shume popuj po te donte..kur e dime qe ne vitin 1946 kishte ks vetem 0,6 MIl banor.e para 400 vitesh..shkruaj pa emocione..Mbi te gjitha SHQIPARIA e feja e dyta ne rend pasi eshte qeshtje private- shpirtrore.

gjilan @ 10/10/2012 17:37

Pajtohem me ju plotsisht Topuzi ajo ishte vlera e Kombit Gjuha dhe traditat Shqiptare.Fetė shkojnė e vijnė por kombi jetė.KLM

Zef Doda Ch @ 10/10/2012 17:32

Ortodoks , Katolik ose Musliman Kosova ka folur gjithmone SHQIP , ka marre fryme SHQIP , ka jetu me tradita Shqiptare ,ka jetu , ka kendu , ka luftu SHQIP ...edhe sot jeton SHQIP edhe sa te jet jeta eshte djepi i SHQIPEVE .

topuzi @ 10/10/2012 17:21

Gjilan pajtohem me ty se edhe unė e dijė se ashtu ishte,por njė gja po befasohem edhe une.Po sa tė fortė paskan qenė kėta Katolik qe gjinden ende gjallė,dhe pėr ditė rritėn edhe ma shum.Nganjėhere mė bėn tė krenohem me besnikrin e tyre pėr fe dhe komb.KLM

Zef Doda Ch @ 10/10/2012 17:12

@Zef Doda,eshte e natyrshme qe shqiptaret e besimit katolike nuk pajtohen me ket...vlersim.Historikisht KS para osmaneve u sundua per 250 vite radhas nga perandoria serbe,ndersa pjesa me e madhe e shqiptaris u sundua nga bizanti me shekuj te ter.Nje kohe nga bullgaret,,une kame lexuar edhe nje misionar katolike nga austria ,kur shkeli trojet shqiptare..ne shekullin xv,kur tha qe shqiptaret jane shumica ortodoks dhe kane filluar te konvertohen ne islam,katolizmi esht fare pake i perhapur ..mund te lexoni per priftin hoffmann ,,ndoshta edhe ka gabuar..ju lutem mos ofendoni,eshte vetem mendimi personal.

gjilan @ 10/10/2012 16:56

A po shum e AMKAMDEMIKI , Shkenctari e Analisti na dul mbas lufte edhe ato gjithsecili ma i meqem se tjetri . Na knaqen me zbulime e hulumtime , mua po me duket se keta kan ra ne kontakt me aliena nga sisteme tjera djellore po po e mbajn msheft .

Beka @ 10/10/2012 13:45

Mendoj njė gjė.Nėse vllazėrit tonė shumica kanė qenė Ortodoks para islamizmit atėhere edhe na si fe katolike paskemi qenė ashtu.Kėto jan shpifje Akadenmike dhe bėhen me qėllim pėr ta ofruar Ortodoksin Sllave Greke.Mendoj se vetėm aty ku ishin nė kufi me serbinė ka mundėsi tė ken qenė ashtu.Ashtu disa vende tė Drenicės.Por jo nė pjesėt e Dukagjinit dhe aty ku ende njifemi si vllazni tė ndarė nė dy fe.Kemi shum raste qė edhe sot njifen si vllazni.Pėrshembull familja e Shkelzen Jetishit dhe Jetishėt tjerė tė fesė katolike.Keto janė bėr me qėllim pėr ti ofruar mė shum tjerėt se sa vllazėrit e tyre katolik sidomos nė Kosovė ku feja ortodokse nuk i ka as 1000 vetė.Manipulime tė historis,por ende kemi gjallė pleq tė moshuar qė duhet ta flasin tė vėrtetėn.Pėr hirė tė vendit tonė se ku gjindemi,se po tė ishim nė kontinente tjera ma mirė ka qenė tė bėhemi krejt tė fesė Islame.Kėte e kisha fillue ndėr tė parėt.Por ja se gjindemi nė Evropė dhe nuk prish gjė kur jemi tė pėrzier me tri fe.KLM

Zef Doda Ch @ 10/10/2012 11:15