Kosova

Vihet gurthemeli i Xhamisė qendrore nė Prishtinė

Bota Sot | 08.10.2012 12:34
Vihet gurthemeli i Xhamisë qendrore në Prishtinë

Nė lokacionin qė ėshtė pėrcaktuar nga Komuna e Prishtinės, pėr ndėrtimin e Xhamisė Qendrore nė Prishtinė, ėshtė vėnė sot gurthemeli i kėsaj Xhamie. Me rastin e vendosjes sė kėtij gurthemeli kanė marrė pjesė krerėt mė tė lartė tė shtetit,
Presidentja Atifete Jahjaga, Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, Kryeparlamentari Jakup Krasniqi, Kryetari i Prishtinės Isa Mustafa etj.
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, ka uruar vėnien e gurthemelit tė Xhamisė nė Prishtinė, duke thėnė se edhe pse Kosova ėshtė shteti mė i ri nė Botė, populli i Kosovės ka njė traditė tė gjatė tė tolerancės dhe harmonisė ndėrfetare.
“Kosova shtet i ri, mirėpo ėshtė njė shembull pėr rajonin dhe botėn pėr harmonin ndėrfetare. Ky fakt bėhet edhe mė i rėndėsishėm kur nė kohėn e sotme ēėshtja e bashkėjetesės sė kulturave dhe feve ėshtė njė ndėr sfidat mė tė rėndėsishme qė po kapėrcen bota jonė nė saje tė procesit tė globalizmit, i cili ka ofruar dhe ngjitur dallimet kulturore dhe fetare”, ka thėnė Kryeministri Thaēi.

Kryeparalamentari Jakup Krasniqi me kėtė rast tha se Prishtinės ju ka dashur njė xhami me pėrmasa tė tilla, dhe se Kosova po hap rrugė tė reja edhe pėr kultet fetare.

“Prishtinės ndoshta deri mė sot i ka munguar njė xhami e pėrmasave tė tilla, pėr tu siguruar hapėsirė tė mjaftueshme qė besimtarėt tė kryejnė nė Kushte Minimale ritet fetare. Kosova e lirė e pavarur dhe demokratike po hap rrugė tė reja pėr tė gjithė, edhe pėr kultet fetare”, ka theksuar Krasniqi.


Edhe Presidentja Jahjaga ju drejtua tė pranishmėve me njė fjalim tė cilin po e japim tė plotė:
Kosova ėshtė vend ku kulturat, traditat e fetė janė gėrshetuar pėrgjatė shumė shekujve dhe ku bashkėjetesa mes tyre ka qenė e vazhdon tė jetė virtyt dhe vlerė e saj. Ėshtė vend i besimit nė njeriun dhe i mirėsisė mes njerėzve, vend i tolerancės dhe respektit fetar.E hėnė, 08 tetor 2012
Tė nderuar pėrfaqėsues tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės,
Tė nderuar drejtues tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės,
I nderuari Myfti Tėrnava,
Tė nderuar pėrfaqėsues tė bashkėsive tė tjera fetare,
Tė nderuar pjesėmarrės, besimtarė
Qytetarė tė nderuar,
Kosova ėshtė vend ku kulturat, traditat e fetė janė gėrshetuar pėrgjatė shumė shekujve dhe ku bashkėjetesa mes tyre ka qenė e vazhdon tė jetė virtyt dhe vlerė e saj. Ėshtė vend i besimit nė njeriun dhe i mirėsisė mes njerėzve, vend i tolerancės dhe respektit fetar.

Ky gėrshetim vlerash fetare e kulturore i ka dhėnė Kosovės dhe qytetarėve tė saj njė vlerė mė tė madhe: atė tė guximit tė bashkėjetesės nė diversitet dhe tė punės sė pėrbashkėt drejt tė ardhmes mė tė zhvilluar.

Shteti ynė ėshtė shtet laik, i ndėrtuar mbi parimin qytetar qė garanton ēdo tė drejtė tė secilit individ dhe komunitet, dhe lirinė fetare si njė tė drejtė demokratike. Ėshtė shtet multikulturor e multifetar, shtet gjithėpėrfshirės, qė respekton vullnetin e qytetarėve tė tij dhe njėkohėsisht vlerėson edhe pėrgjegjėsitė dhe kontributin e secilit, pėr njė jetė mė tė mirė dhe tė lirė tė ēdo qytetari.

Feja nė Kosovė, sot ėshtė njė promotor i paqes dhe urtėsisė, i bashkėjetesės dhe solidaritetit mes njerėzve, ėshtė urė lidhėse mes tė gjitha komuniteteve. Ajo mund tė ndėrtojė tė sotmen e pėrbashkėt, duke hapur rrugė tė sė ardhmes pėr shtetin tonė gjithėpėrfshirės.
Kėto themele qė sot po vihen, janė jo vetėm themele tė njė objekti tė kultit, por mė shumė se kaq: themele tė njė objekti qė do tė ndihmojė besimtarėt nė rrugėn e tyre tė fesė, por edhe tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė duan tė nxėnė dijen pėr fenė.

Ju pėrgėzoj ju besimtarė pėr fillimin e ndėrtimit tė kėsaj xhamie me urimin qė devotshmėria juaj dhe solidariteti qė tregoni ndaj njėri tjetrit tė shpėrblehet me gjetje tė paqes shpirtėrore.

Komentet

Komente (149) | Kthehu

@Xhevdet, me fale, komenti im ishte replike me Gjilanin e Fatin e Vjenes, gabimisht kam shkruar emrin tend...me fale

syzana @ 08/10/2012 21:31

@syzana,ne popull thuhet:me perpara e shemb nje koder..e nje budall me bind nuk mundeshe,thua qe isalmi e ortodoksizmi nuk jane fe e popullit time..po ky popull eshte perafersishte 82% musliman,14%ortodoks,4% katolik,,katolizmi perher ka qene minoritetet ne komb, edhe para osmaneve...ke lexuar ndojeher histori...kombi juaj qenga vetem 0,3mil banor.........

xxxx @ 08/10/2012 21:25

suzana, komenti yt plotsisht i vertete, pra ke te drejte dhe topi se lune per ket koment tendin,

daja lah @ 08/10/2012 21:22

Edukata si mjet i formimit te personalitetit te njeriut formohet nga deget e saja, pa te cilat nuk do te ishte e plote, pra edukaten si tersi e formojn:1) Edukata fetare 2) Edukata Familjare. 3) Edukata Arsimore. 4) Edukata kombtare. 5) Edukata E punes. 6) Edukata fizike. 7) Edukata Muzikore... Per te pretenduar se jemi ne rrugen e duhur se paku duhet te i posedojm 4 deget e para. Ndiej knaqesi kur Lexoj se sa mentor ka ky popull, por ja se per neglizhence nuk merren me problemet qe vrasin ket popull. ne Kosoven Ton kemi me mijera te rinj qe jan te varur nga droga. me dhjetra mije jan te varur nga Alkoholi dhe me qindra mije nga duhani. po ku jeni ju o Mentor te kombit ti i dilni para te keqes ?Numri i te semuareve me AIDS (SIDA) mbi 100 te rinje. kuptoni o Njerez te mire se Europa nuk na don sepse i ka te mbushura burgjet me Shqiptar qe shesin drog femijve te tyre.

Atdheu @ 08/10/2012 21:21

shkolla, shtepia per jetimet, strehe per skamnoret , ambulanca ose naj spital per femijet, ose me ndertu naj stacion te trenit qe byzbyt evij jan te djegura prej prishtine e deri ne peje, pra ju iniorantat parahistorik ,......... se njerz me ju qujte ofendohet ...............

ademi @ 08/10/2012 20:59

Xhevdet, Islami nuk eshte feja e popullit tim, Islami eshte feja e armikut te (dikurshem) te popullit tim. E njejta gje sikur populli yne te merrte fene e okupatorit serb, vetem se okupatoret turq na kane okupuar nja 600 vjet me pare, dhe duke na (k)thyer para e prapa, na e lane fene e tyre amanet. ......... ju disa qe i keni mesuar "germat" e alfabetit, nuk do te thot qe nuk jeni analfabet. @Fati, kenaqu tue qeshe me budallakine tende, ti nuk ke pike gjaku shqiptar, ti je pasardhes i drejteperdrejte i .......,

syzana @ 08/10/2012 20:58

@Krraba,analfabet ne kutimin e thjeshte d.m.th qe nuk dine shkrim-lexim,ne kuptimin filozofike d.m.th.kur dine te lexoshe e nuk kupton asgje.Ne Cilin grupe ben pjes TI.Mos ofendo @Fati,pasi je me shekuje mbrapa tij..ne fushte te futbollit luajne tope 22 lojtar, e ti me xhevdetin,suzanen.. jeni vetem rezerv ne ekip(Komb)per ate ofendoni ekipin(Kombin) tuaj..

gjilan @ 08/10/2012 20:53

GJEVDET @ Gjamija asht e kerkuar nga populli nikoh te gjat ne mnyr proteste jan fal ne rrug gjdo njeri ka te drejt ta kerkoj at qe eka ne shpirt un jam besimtar mirpor edhe fetart pamarr parasysh se ciles fe i perkasin sum pengojn

fazi @ 08/10/2012 20:37

FATI VJEN urime gjamija juaj ta falsha gjunazen ne ket gjami o FATI VJENES.Nese je ne Kosov e nuk ja fut per Kandahar me bilet njidrejtimshe...

Krraba @ 08/10/2012 20:31

@xhevdeti,suzana,.....,po merreni sulem ne zemer ,me budallakinat e juve qe keni ne ate memorie te shekullit xlv.Kushe eshte kombtar,ai nuk urren fene e popullit te vet.Ruani ment e shendetin..akoma i duheni familjes..per ma shume nuk jeni..

gjilan @ 08/10/2012 20:24