Kosova

Ata qė veprojnė fshehurazi nuk mund ta pėrfaqėsojnė popullin e Kosovės

Bota Sot | 07.10.2012 19:21
Ata që veprojnë fshehurazi nuk mund ta përfaqësojnë popullin e Kosovës

VV, Presidentes: Strukturat e Serbisė nuk janė tė ligjshme

Deklaratėn e z.Tahiri edhe mė shqetėsuese e bėn pranimi i faktit se Presidentja ka pasur takime tė fshehta me krerėt e strukturave tė paligjshme tė Beogradit.

Ditėve tė fundit qytetarėt e Kosovės janė shqetėsuar nga njė deklaratė e dėmshme e kėshilltarit tė Presidentes, Ramush Tahiri. Duke folur pėr njė medium nga veriu i Kosovės, z.Tahiri, thotė se strukturat e Beogradit brenda Kosovės janė legjitime. Kjo ėshtė mė shumė sesa njė deklaratė e pamatur. Ky ėshtė qėndrim politik. Strukturat e Serbisė mund tė jenė tė ligjshme vetėm pėr Serbinė e cila e konsideron Kosovėn pjesė tė saj, por kurrsesi nuk mund tė jenė tė ligjshme pėr Kosovėn. Pėr Kosovėn tė ligjshme janė vetėm strukturat institucionale tė Republikės sė Kosovės tė definuara me Kushtetutė. Tahiri duhet ta qartėsoje pėr opinionin e gjerė se kė e ka pėrfaqėsuar vėrtet kur ka dhėnė njė deklaratė tė tillė. Ajo qė ka thėnė kėshilltari i Presidentes me siguri qė i ka trimėruar strukturat e Beogradit nė synimet e tyre kundėr shtetėsisė dhe pavarėsisė sonė. Deklarata e z.Tahiri ėshtė pėrpjekje pėr t’i hapur rrugė bisedimeve me Serbinė pėr veriun e Kosovės.

Strukturat e Serbisė nė Kosovė janė kriminale tė paligjshme dhe antikushtetuese. Si tė tilla ato duhet tė ndiqen penalisht. Me to duhet tė merren institucionet e sigurisė dhe ato tė drejtėsisė. Me krimin e organizuar nuk mund tė ketė kurrfarė kompromisi. Nė Republikėn e Kosovės ėshtė i paligjshėm dhe jolegjitim ēdo post publik antikushtetues. Liderėt e komunave serbe nė veri tė Kosovės janė tė zgjedhur ne zgjedhjet e Serbisė tė mbajtura nė Kosovė padrejtėsisht dhe kundėr ligjeve tona. Nė Republikėn tonė legjitime mund tė jenė vetėm njė palė zgjedhje. Nė tė kundėrtėn ēdokush dhe ēdo shtet paska tė drejtė tė organizojė zgjedhje nė Kosovė. Kjo ėshtė e papranueshme.

Deklaratėn e z.Tahiri edhe mė shqetėsuese e bėn pranimi i faktit se Presidentja ka pasur takime tė fshehta me krerėt e strukturave tė paligjshme tė Beogradit. Kjo tregon se udhėheqėsit tanė institucionalė jo vetėm qė bėjnė veprime tė gabuara, por, pikėrisht pėr shkak tė kėsaj, janė jotransparentė. Ata bėjnė marrėveshje dhe takime prapa shpinės sė qytetarėve. Pikėrisht pėr kėtė, ata qė bėjnė veprime tė fshehura nga populli nuk mund ta pėrfaqėsojnė atė. Vlerat bazike tė demokracisė janė llogaridhėnia dhe transparenca. Nė vend qė Presidenca ta jepte njė shembull tė kundėrt nga Qeveria, ajo po vepron po sikur tė ishte agjenci e Qeverisė. Dhe, kėshtu ėshtė. thuhet nė reagim

Komentet

Komente (26) | Kthehu

komentet jan te demshme per shoqerin e ketij forumi.ma te shemtuar ne ket forum jan komentet e kitij teveqeli, apo ketij kalamait FATI WJENA.kur themi i ketij kalamaj ai ndoshta se kupton por nr i themi fatit wjena si hoxha e si ziza

syla @ 09/10/2012 14:17

asht koha e sqarimeve sepse keshtu nuk shkohet ma perpare, kur them asht koha e sqarimeve mendoj ne zgjedhjet, pra duhet jahjaga ta ofroj dorheqje e te shpallen zgjedhjet per president dhe zgjedhjet e pergjithshme sepse kjo qeveri dhe kjo presidente nuk ka legjitimitet te vendose per te ardhmen e tri komunave ne veri, vet pdk nuk ka me shumicen pasi kupa lima,remi,naiti ,krasniqi regjepi nuk perkrahin ma thaqin, pra thaqi ska legjitimitet me as ne partine e vet, keshtu qe duhet te shpallen zgjedhjet dhe populli te dal masivikisht dhe te zgjidhen udheheqja ,pa vjedhje te votav, pa shatazhe ndaj arsimtarve ,mjekve,puntorve te postes si dhe administrates, pra zgjedhje te lira si i ka hije kombit shqiptar, e ti shpurrim keta haja ordiner dhe vjedhen shiten dhe neperkemben kombin shqiptar per keto vite,

kapuqi @ 08/10/2012 11:01

deshta me e skrue nji mendim,por s'gjeta fjal pėr kto mari qė po i bajn -OOOOOOH BREEEE,

mus-nor @ 08/10/2012 10:15

tradhti ndaj ADDHEUT koloborcjonistat

krasniqi @ 08/10/2012 10:13

Mendoj se znj. JAHJAGA duhet te jape doreheqje, kjo vet duhet ta kuptoje qe nuk perfaqeson unitetin e popullit dhe si e tille ben vetem dem. Pasi se edhe fshehurazi eshte takuar me serbet, kjo flet edhe me shume ne favor te doreheqjes. KLM.

Fati (Vjene) @ 08/10/2012 09:11

V.1. Une mendoj se as legjitime nuk jane, sepse ne e dime qe votuesit me dhune dhe me kercnime jane shtyre te votojne per ta. Keshtu qe mendoj se nuk e kane te drejten e perfaqesimit te tyre, por as te marrjes se vendimeve ne emer te tyre. Pra mendimi im eshte ndryshe nga i Tahirit, por une terhoqa verejtjen te kemi kujdes ēfare ka thene vertete Tahiri, e jo ti ngaterrojme gjerat. Psh PDK ne pushtet eshte LEGALE por eshte JOLEGJITIME (se me vota te vjedhura kane marre pushtetin). KLM.

Fati (Vjene) @ 08/10/2012 09:08

@ken30 te kesh durim dhe lexome deri ne fund me vemendje. "LEGJITIM" dhe "LEGAL", pastaj "JOLEGJITIM" dhe "JOLEGAL" kane dallim. Si ta shpjegoj, psh znj. Jahjaga dhe z. Kuqi ishin burre e grua LEGJITIME (e kane zgjedhur njeri tjetrin per burre respektivisht grua dhe kjo eshte e drejte e tyre), por burre e grua LEGALE (me vule dhe dokument) u bene pasi vune kurore te Marteses. Pra ne zgjedhjet qe i organizoi Serbia u zgjodhen ata njerez. Por pasi se territori eshte i Kosoves, keto zgjedhje ishin JOLEGALE (pra ne kundershtim me ligjin ne fuqi). Mirepo ata njerez jane te zgjedhur nga banoret e Kosoves ne veri, prandaj Ramush Tahiri mendon se ata kane te drejten e perfaqesimit te atyre njerezve, pra mendon ai se jane LEGJITIME. Edhe pse jane JOLEGALE, ata jane LEGJITIME, sepse jane te zgjedhur nga banoret e veriut, thot ai. Ky eshte shpjegimi im mbi deklaraten e Ramush Tahirit. Ndersa UNE MENDOJ NDRYSHE. V.1.

Fati (Vjene) @ 08/10/2012 09:08

hashim opanga e ka msu edhe presidenten te takohet fshehtas sepse si vegel e hashimit duhet ti bindet urdhnave te hashimit.Takimet e fhsehta te hashimit neper athine po e vazhdon presidentja atifete neper veri te mitrovices.Ndryshimet ne kosove e ben situata te domosdoshme qe hashim rrencin me rrezu sepse ky asht ka ban dam qaq kosoves ku as milloshi skishte fuqi

analisti @ 08/10/2012 08:31

E din politikanet se populli i Kosoves jon bo si lopt qe munesh me ju grah qysh dush.

Nastardini @ 08/10/2012 05:23

ne duhet ti jemi mirnjohes ramush tahirit qe edhe pse ne menyr politike e jo direkte eshte munduar qe tja hap syt popullit e ti tregoi se qka punon presidentja jon dihet se oja punon me urdhera te hashim thaqit qe diten neve na tregojn prrala patriotizem e naten takohen me serrbet e bejn plane per ndarjen e kosoves, ket me ne fund e ka kuptuar edhe jakupi e shum te tjer ne pdk,pra duhet te perkrahet ldk per heqjen e presidentes, e te keswaj qeverie tradhetare ,gjakatare , te udhehequr nga kriminel e tradhetar te kombit shqiptar, rrnoft kosova, ZOTI E BEKOFT KOSOVEN

beni @ 08/10/2012 00:22