Kosova

Ministri i Punės Rashiq, merr social nga Serbia

Bota Sot | 07.10.2012 17:41
Ministri i Punës Rashiq, merr social nga Serbia

Nenad Rashiq, pėrkundėr se mban pozitėn e Ministrit tė Punės e Mirėqenies Sociale nė Kosovė dhe aksione nė biznese private, pėrfiton edhe ndihmė financiare nga Republika e Serbisė.

Nenad Rashiq nė Kosovė mban pozitėn e Ministrit tė Punės e Mirėqenies Sociale por nė Serbi ėshtė i regjistruar si i papunė. Republika qė nuk e njeh Kosovėn si shtet i jep ndihmė financiare tė pėrmuajshme zyrtarit tė lartė shtetėror tė Kosovės i cili nė regjistrat serbė figuron si i papunė.

Enti Kombėtar i Punėsimit nė shtetin Serb i jep 1 mijė euro nė vit anėtarit tė Partisė sė Pavarur Liberale (SLS) i cili merr nga 1 mijė e 100 euro nė muaj nga Qeveria e Kosovės qė nga fillimi i vitit 2008 kur u emėrua ministėr.

Bazuar nė deklarimet e pasurisė sė Rashiqit nė Agjencinė Kundėr-Korrupsion (AKK) nga e njėjta agjenci shtetėrore merr tė ardhura edhe bashkėshortja e tij.

Nė vitin 2010 ai ka shėnuar se merr 120 euro nė muaj apo 1 mijė e 440 euro nė vit si ndihmė financiare. Ndėrkohė nė vitet 2011/12 ka shėnuar edhe pėr vete edhe pėr bashkėshorten se marrin nga 1 mijė e 300 euro nga Enti i Punėsimit nė Graēanicė.

Enti Kombėtar i Punėsimit, njė agjenci shtetėrore nė Serbi qė ka zyre tė veta edhe nėpėr Kosovė, nuk ka komentuar rreth kėsaj ēėshtje.

Ministri Rashiq thotė se historia e ndihmave financiare ka nisur para se tė bėhej ministėr nė Qeverinė e Kosovės.

Ai ka deklaruar se kishte punuar nė Departamentin e Shitjes nė ndėrmarrjen “Coca-Colla”. Njė kompani greke, sipas tij, kishte blerė ndėrmarrjen dhe kishte larguar njė numėr tė madh tė punėtorėve nga puna. Nė mesin e tyre ishte edhe ministri Rashiq.

“Unė marrė ndihma pėr shkak se e kam statusin e parregullt tė punės nė Beograd dhe kėto mjete mė ndahen nga Enti Kombėtar i Punėsimit”, tha ministri Rashiq, pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

Zyrtari i lartė shtetėror nuk e sheh si problematike pėrfitimin e ndihmave nga Republika e Serbisė.

“Kjo nuk lidhet me poziten time nė ministri. Nėse ndėrmarrja nuk do tė na largonte nga puna, ndoshta nuk do tė isha fare ministėr sepse do tė vazhdoja punėn aty”, ka thėnė Rashiq.

Ai pėrfitimin e kėtyre ndihmave e lidh me zvarritjen e marrjes sė njė vendimi nga gjykatat nė Serbi kundrejt njė kėrkese tė ish-punonjėsve tė Coca-Colla’s.

“Janė bėrė 12 vite e ky proces ende nuk ka pėrfunduar, nuk ėshtė marrė njė vendim”, thotė Rashiq, duke shtuar se derisa gjykatat tė vendosin pėr dėmshpėrblim ai do tė vazhdojė tė marrė ndihmė nga Enti i Punėsimit.

Ndėrkohė nė vitin 2004 Agjencia Kosovare e Mirėbesimit e kishte nxjerrė nė shitje nė valėn e tretė edhe ndėrmarrjen shoqėrore mbushtorja e pijeve “Coca-Colla”, Lipjan. Fitues nė kėtė garė ishte shpallur njė kompani qė kishte ofruar mbi 2 milionė euro pėr blerjen e saj.

Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale ka thėnė se nuk kishte pėrfituar nga shpėrndarja e 20 pėr qindėshit qė iu takon ish-punonjėsve nga shitja e ndėrmarrjes shoqėrore.

“Unė nuk kam pėrfituar sepse nuk kam qenė nė listė. As qė jam ankuar pėr kėtė. Mė kanė lajmėruar se mund tė ankohem por nuk mė ka interesuar tė ankohem”, ka thėnė Rashiq.

Rashiq e bashkėshortja hisedarė nė biznese private

Bashkėpronar i njė kompanie tregtare “N&N Komerc”, me bazė nė fshatin Dobrotin tė Lipjanit ėshtė edhe ministri Nenad Rashiq me 20 pėr qind.

Prej kėtij biznesi, ai ka deklaruar nė Kundėr Korrupsion nė vitin 2010, se merr 8 mijė e 400 euro nė vit. Pėr vitet 2011/12 ka shėnuar se merr 3 mijė e 600 euro.

Ai ka thėnė se ishte tėrhequr nga mbajtja e mė shumė se 20 pėr qind e aksioneve nė kėtė kompani private pasi kėtė ia kishte kėrkuar Agjencia Kundėr Korrupcion. Ky biznes sipas tij u krijua nė vitin 2002.

Veē tij hisedarė nė biznese private ėshtė edhe bashkėshortja e tij Suzana Rashiq. Mė 9 nėntor tė vitit 2011 u krijua kompania “Comos –Deni”, e cila ka pėr aktivitet tregtinė me pakicė nėpėr dyqane ku kryesisht shitet ushqimi, pijet dhe duhani.

Ministri Rashiq ka thėnė se ky biznes u krijua nga marrja e njė kredie.

“Mund ta shihni qė e kam deklaruar kredinė nė Kundėr Korrupsion. Aty kemi investuar mjetet e marra me kredi. Aty gruaja ėshtė drejtoreshė e kompanisė”, ka thėnė Rashiq.

Pėrveē hises prej 20 pėr qind tė aksioneve nė kėtė kompani bashkėshortja e tij merr tė ardhura nė vlerė prej 7 mijė e 600 euro nė vit nga Postė-Telekomi i Kosovės (PTK).

Edhe vetė Rashiq nė vitin 2007 kishte punuar si Udhėheqės i Ekipit pėr integrimin e Minoriteteve nė PTK ku tash punon gruaja e tij.

Ndėrkohė nė Kundėr-Korrupsion ai ka shėnuar se si pasuri tė paluajtshme ka 30 ari truall nė fshatin Dobratin qė kanė vlerė rreth 250 mijė euro, tokė punuese prej 5.5 hektarėsh qė kanė vlerė rreth 30 mijė euro si dhe njė apartment prej 60 metrash katrorė nė Kraljevė (Serbi) qė ka njė vlerė prej 40 mijė eurosh.

Po ashtu ka njė veturė tė tipit Nisan tė blerė nė Beograd nė vitin 2008 qė ka njė vlerė prej 6 mijė eurosh.

Nė vitin 2012 ka shėnuar se ka marrė njė kredi nė vlerė prej 120 mijė eurosh ndėrsa para tė gatshme tė mbajtura nė bankė ka raportuar se ka mė pak se 3 mijė euro. Njė vit mė herėt kishte shėnuar se ai bashkė me gruan e fėmijėt e tij kanė afro 40 mijė euro para nėpėr banka.

Komentet

Komente (13) | Kthehu

Haha @ziza (e lexuar gjermanisht), vallahi jemi burra, por jemi miq, na lidh Bashkimi Kombetar, qe e perkrahim te dy, por nuk jemi me te ri ti bejme mendet me ty. Zefi eshte goxha me i vjeter se une, por ruju mos u ferko rreth tij se thojne "ku prek plaku, del gjaku". Hahaha a i bere 600 nofka tashme? Hehe.

Fati (Vjene) @ 08/10/2012 12:05

Merr ka te mundesh se dyqysh duhet me jetu.Amos je ti i veqant nga te tjeret se sti kona paret.Te bafshin mire.

deqanasja @ 08/10/2012 09:04

po po merr andej e merr knej po ky RASHIQI per kishen serrbe i ka 9000 € nga taksa pagusit shqiptar dihet qe shkjet nuk pagujn kontribute ne Kosovė , po mendoj nga bugjeti i ksaj ministrie

Guri i madh @ 07/10/2012 23:18

nuk pom intereson me dit a mer pare perj serbia nenad rashiq apo jo. po po me intereson me dit kur po nalet hashim thaqi me hajnat e vet qi e vodhen krejt pasunin e kosoves.

Arber @ 07/10/2012 22:21

RUGOVA SI GJERMANI ju flm dhe juve Zef Doda ju pershnes nga zemra dhe klm ku do qe jeni...Shaban Arusha komenton vetem ateher kur jam i sigurt dhe kam argumente te sakta per ni person per te cilin shkruhet ne shtyp.Shaban Arusha i urren ata njerz te cilet merren me thash e theme akuzojn urrejn njerz pa kurrfar arsye,ata njerz qe merren me kso gjerash jan te nivelit te ult njerzor dhe komtar...

SHABAN ARUSHA @ 07/10/2012 21:35

Zotri Nenad Rashiq, ka te drejt te mer edhe ndihma tjera nga Serbia... Luftojeni njehere hajnine qe po vidhet e plaqkitet gjithcka ne Kosove nga qeveria Thaci. Ky eshte i fundit kur flasim per keqeperdorime.Gjithekush mer kur te jap te fale dikush dicka. Shume ma keq eshte me plackit...

Vjetima @ 07/10/2012 20:42

...ESHTE MA SE E VERTET SE SHABAN ARUSHA ESHTE NJE NJERI SHUME I AFTE DHE SHUME MIRE I DIN GJERAT MBES I HABITUR KURE LEXOJ KOMENTET E TIJA AQE TE SAKTA,ANDAJ NUK PAJTOHEM ME DISA KOMENTUES KUR E KRITIKOJNE OSE FYEJN SHABAN ARUSHEN!!! - PERSHENDES SHABAN ARUSHEN - ISH AZILANTI GJERMANI ...

RUGOVASI GJERMANI @ 07/10/2012 19:56

Pėrse mė quan i nderuam?kur jemi miqė prej qė shkruan nė kėt gazetė Bota Sot o shoqi Shaban je Arushan burrė.Sa e njef ti situatėn nė Kosovė as njė nga na dhe as gazetat nuk e njofin,qdo here ti flet me fakte e na me hamendje,Tė pėrshendes o Shaban Harushanin e kam mik.

Zef Doda Ch @ 07/10/2012 18:47

Dada Zizė esht teu ngėrdhizė.I ka ra ftyra ner kthizė.

Zef Doda Ch @ 07/10/2012 18:33

Po let merr more po a po ju dhimben fondet e qeveris Beligradit...Zef Doda i nerum me vend eke se ky flet mir shqip...

SHABAN ARUSHA @ 07/10/2012 18:28