Kosova

Tetė parimet e Ashtonit pėr dialog

Bota Sot | 04.10.2012 11:41
Tetë parimet e Ashtonit për dialog

Nga qarqe diplomatike kanė arritur sinjale se pėrfaqėsuesja e lartė e BE-sė pėr Politikė tė Jashtme, Catherine Ashton ka njoftuar Tomislav Niklocin me parimet e vazhdimit tė dialogut Beograd – Prishtinė, njoftojnė mediat e Beogradit.
“Ashton ia ka kumtuar tetė parimet Nikolicit pėr negociata, dinamikėn e pėrgjithshme dhe formatin e bisedimeve. Beogradi duhet tė jetė i gatshėm pėr bisedime deri mė 20 tetor, sepse ēdo gjė duhet tė jetė gati para zgjedhjeve presidenciale amerikane. Pėr Beogradin ėshtė e pavolitshme qė dialogu teknik ngrihet nė atė politik dhe aty do tė futen tė gjitha ēėshtjet pėrfshirė edhe veriu pėr tė cilin thotė Ashton, duhet tė bisedojnė serbėt e veriut dhe Prishtina. Nė fund do tė verifikohen marrėveshjet, ndėr tė cilat edhe normalizimi i marrėdhėnieve Beograd - Prishtinė. Njėkohėsisht nė takim me Ashtonin, Nikolic ka kuptuar se askush nuk e detyron pėr hyrė nė BE por ėshtė ēėshtje vendimtare ‘NATO ose asgjė’”, ka thėnė Dushan Janjic pėr Danas.

Ai pret qė nėn siglėn e “bisedimeve teknike” tė flitet jo vetėm pėr institucionet nė veri, tė cilat do tė punojnė sipas ligjeve tė Kosovės, por edhe “pėr kompensimin e investimet nė xeherore dhe energjetikė“. Janjic kėtu e sheh arsyen pse Nikolic e do Dacicin nė krye tė bisedimeve me Kosovėn, transmeton “Koha”.

Nga parimet e Brukselit, sipas Janjicit, e siē transmeton B92, ndėr tė tjera pėrfshihen edhe “nuk ka ndryshim tė kuadrit tė tashėm territorial tė Kosovės, qė do tė thotė se nuk ka ndarje, nuk ka presion pėr pranim zgjidhjesh dhe as dhunė si pėrgjigje me mospajtimet pėr zgjidhjet e arritura“.

Po ashtu thuhet se negociata duhet tė avancojnė pozitėn e bashkėsisė serbe nė pėrputhje me respektimin tė drejtave tė njeriut dhe drejtave tė minoriteteve me njė zgjidhje pėrkatėse pėr veriun.

Janjic thotė se parimet e BE dhe koncepti i dialogut nė pjesė tė madhe pėrfshijnė propozimin katėr pikėsh tė Tadicit i cili si ēėshtje kryesore pėrmban: status tė posaēėm pėr veriun, garanci pėr serbėt qė jetojnė nė enklava, status pėr kishat mė rėndėsishėm serbe si dhe ēėshtja e pasurisė sė qytetarėve tė Serbisė nė Kosovė.



comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova