Kosova

Kosovė: Votimi pėr dokumentet e paraqitura pėr privatizim-tė enjtens

Bota Sot | 03.10.2012 19:28
Kosovë: Votimi për dokumentet e paraqitura për privatizim-të enjtens

Gjatė seancės sė sotme tė Kuvendit tė Kosovės, ku u diskutua pėr procesin e privatizimit tė ndėrmarrjeve publike, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ua pėrkujtoi deputetėve nenin 10 tė Kushtetutės, pėr ekonominė e lirė tė tregut.

Thaēi, mėtutje, foli pėr ecurinė e procesit qė nga vitin 2001 kur udhėhiqej nga UNMIK-u, i cili i merrte tė gjitha vendimet ekzekutive, duke thėnė se i tėrė spektri politik e kishte pėrkrahur privatizimin.

Thaēi theksoi se pėr t’i ikur “politizimit”, qeveria nuk ka dashur tė pėrfshijė ministra nė bord dhe se bordi i ka raportuar vazhdimisht Kuvendit.

“Dėshiroj tė theksoj se nga viti 2001-2008 UNMIK-u ka qenė pėrgjegjės pėr kėtė proces. Ne, si qeveri, kemi udhėhequr vetėm procesin e koncesionimit tė aeroportit dhe privatizimit tė distribucionit, qė janė mė tė mirat nė rajon”, tha Thaēi.

Deputeti Visar Ymeri nga lėvizja Vetėvendosje, paraqiti njė mocion, tė hartuar bashkė me Lidhjen Demokratike tė Kosovės dhe Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės, pėrmes tė cilit kėrkuan qė Kuvendi tė marrė vendim, qė procesi i privatizimit tė ndėrmarrjeve publike tė pezullohet derisa tė plotėsohen disa kushte: vendimi pėr privatizim tė PTK-sė tė sillet nė Kuvend, tė rishikohet strategjia energjetike e Kosovės, i tėrė aranzhmani pėr privatizim tė KEDS-it tė rishqyrtohet, dhe tė pėrgatitet njė strategji pėr shfrytėzimin e mjeteve tė mbledhura nga shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore.

Por, Adem Grabovci, nė emėr tė koalicionit qeverisės, paraqiti njė rezolutė, pėrmes sė cilės kėrkoi qė nė harmoni me vendimet e qeverisė dhe kuvendit, qeveria tė vazhdojė procesin e privatizimit, qė AKP-ja tė vazhdojė krijimin e ndėrmarrjeve tė reja dhe Fondi i Mirėbesimit tė ofrohet nė funksion tė zhvillimit ekonomik, dhe qė Kuvendi tė vazhdojė monitorimin e procesit.
Votimi pėr kėto dy dokumente u shty pėr seancėn e sė enjtes, pasi kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, tha se dokumentet janė paraqitur vonė dhe se nuk janė pėrkthyer nė gjuhėt zyrtare.

Komentet

Komente (1) | Kthehu

Kėta bolshevikė tė pasluftės duhet ta kenė tė qartė se Kosova ėshtė vendi i vetėm nė Evropė qė nuk miraton ligjin pėr kėthimin e pronave tė marra me dhunė dhe dekrete komuniste sllave nga pronaret legjitimė shqipėtarė qė prej vitit 1912 e tutje.Ne pronaret e ligjshėm tė tokave kėrkojmė nga shteti qė urgjentisht tė miratojė ligjin mbi kėthimin e pronave tek pronaret e ligjshėm shqipėtarė dhe tė ndalojė shitjen e pronave bujqėsore tek argatet e politikės klanore menjėherė .Serbėt na i muarren pronat me reforma agrare dhe kolonizime kurse ju na i bleni pėr vehte .mė besoni se do ju ndjekim gjer nė varr sepse atdheu fillon tek pronat tona .Tė gjithė ju qė merreni me politikė keni pėrgjithėsi morale ndaj pronarėve shqipėtarė Ne nuk do ju harrojmė dhe pėr kėto qė bėni me pronat tona janė akte staliniste ,dhe mos u mundohuni tė hidhni hi syve kinse jeni pėr ekonomi tė tregut.

Atdhe Gjakova @ 03/10/2012 19:52