Kosova

Rrahja e studentėve, qeveri e stresuar

Bota Sot | 03.10.2012 19:00
Rrahja e studentëve, qeveri e stresuar

Pavarėsisht nga tė dhėnat qė mund tė bėjnė pėrgjegjės eventualisht studentėt pėr retorikėn apo kėmbėnguljen e tyre, policia e Kosovės, pėrkatėsisht qeveria nuk mund tė arsyetojė forcėn disproporcionale tė pėrdorur nga ajo. Dihet botėrisht se pėrdorimi i dhunės disporporcionale nuk ėshtė vetėm shenjė e mosfunksionimit tė demokracisė, por alarm pėr prirje autokrate apo diktatoriale tė qeverive. Nuk ėshtė vetėm ēėshtja nėse dikush nga protestuesit ėshtė i kėsaj apo asaj familje me kontribute historike. Pėrtej kėtij relacioni me prirje mitizuese, ėshtė raporti pushtet – dhe botė e ardhshme shkencore. Studentėt janė perspektiva e pėrhershme e gjenerimit tė situatave tė reja, tė kodeve tė reja dhe sistemeve tė reja…

…. Pra, degradimi i vlerave etike dhe profesionale ka arritur nė kėtė pikė, sa kėta intelektualė tė papjekur mund tė luajnė nėpėr kazino, dhe njėkohėsisht mund tė merren edhe me krime tė rėnda dhe sėrish tė mbesin profesorė universitarė. Ndėrkohė, qė kėtij tmerri kur i shtohet gjithė ai numėr i madh politikanėsh, qė vetėm nė saje tė politikės morėn thirrje shkencore dhe sot janė ligjėrues. Njėri prej tyre tashmė mė i pėrfoluri, pėr shkak tė reputacionit tė ulėt intelektualė ėshtė Jakup Krasniqi, i cili veē tjerash ka marrė edhe tė drejtėn e ligjėrimit nė histori, duke thyer tė gjitha barrierat ligjore apo statutare tė UP-sė, ndėrsa pas tij radha ėshtė tepėr e gjatė, sikurse ish kryeministri Bajram Kosumi, ish ministri Bujar Dugolli, ish ministri Ethem Ēeku, kėta tė fundit bile tashmė kanė marrė pozita udhėheqėse duke u bėrė dekan


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė enjten nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

Une kujtoi se qeveria nuk eshte e stresuar,por qeveri gjelozesh ta quaj,shtrohet pyetja pse?.Ngase shumica prej anetareve te kabinetit qeveritar nuk jane ulur ne bankat e studenteve,per qudi jane dr.dhe biznismen,mu per ket edhe jane gjeloz ndaj brezit te ri.

Melo @ 03/10/2012 20:26

Kta polic punojn per serbin se bashku me hashimoviqin edhe bajramoviqin dervishin .

Buki @ 03/10/2012 20:14

kosova po e vuan analfabeizmin ne institucione e shtetit po edhe ne ato univerzitare kur rektori i pare i gjithfuqishmi nga uēk Zenel kelmendi do te shkel ligjin dhe univerziteti i prishtines nuk do ti ngjaje shkalles akademike po nje kabineti politke qe kushdo qe paraqitet mund te arije grada dh e tituj shkencore.Familjet plitike te lidhun me luften keqperdoren besimin e popullit dhe i demtuan rende institucionet dhkencore dhe univerzitare me ambicie te semura per poste politike dhe univerzitare me ēka nuk i plotesonin as edhe nje element sepse deri dje ishin marre me pune qe skishin te beninfare me kete drejtiim.Kosova do te vuaje nga ambicet e semura qe titujt shkencore te blehen ose te merren me njohesi

luli @ 03/10/2012 19:54