Kosova

Pėrfaqėsuesit e komunitetit serb nė Kosovė takuan njė delegacion tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s

Bota Sot | 03.10.2012 17:34
Përfaqësuesit e komunitetit serb në Kosovë takuan një delegacion të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Pėrfaqėsuesit e komunitetit serb nė Kosovė, tė prirė nga zėvendėsministri i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, Sasha Rashiq, u takuan sot me njė delegacion tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s.
Nė kėtė takim, u bisedua pėr gjendjen e sigurisė nė Kosovė, pozitėn e komunitetit serb si dhe pėr mėnyrėn e integrimit tė tyre nė institucionet e Kosovės.
Pėrfaqėsuesit e delegacion tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s, tė prirė nga Tomas Jopling, u shprehėn tė gatshėm tė ndihmojnė kėtė komunitet nė rrugėn e integrimit tė plotė tė tyre, nga tė cilėt, po ashtu kėrkuan angazhim dhe gatishmėri mė tė madhe pėr arritjen e kėtyre objektivave.
Pėrfaqėsuesit e komunitetit serb, ndėrkaq, duke folur pėr pozitėn e tyre, shprehėn qėndrim kritik ndaj institucioneve tė Kosovės, me theks tė veēantė pėr masat jo tė mjaftueshme pėr zbardhjen e incidenteve, tė cilat sipas tyre janė me motive etnike. Po ashtu, ata thanė se pėrpos mungesės sė sigurisė fizike, atyre ju mungon edhe perspektiva pėr tė jetuar. Pėr kėtė, ata shprehėn bindjen se ndodhė pėr shkak tė njohjes sė hershme tė Pavarėsisė sė Kosovės nga faktori ndėrkombėtar, pėr tė cilin po ashtu thanė se edhe sot ka qėndrim tė njėanshėm kundruall nevojave dhe aspiratave tė komunitetit serb nė Kosovė.

Komentet

Komente (6) | Kthehu

Baca Zef mbasi po i perkthejkan le ta perkthejn edhe qeta .Luft te shejt kemi nis.Mej ba nder gjith Shqiptaris.U.C.K jem te gjith mbar.Z'dot na mund sllavi barbar.Skllavet ne na lan ne gjak.Z'dot harrojm do ju marrim hak.Ket tok arbnore qe na lan t'paret.Do ta gzojn vetem Shqiptaret.Tokat tona te ozurpume.Do te behen te bashkume.Mos harroni o sllav barbar se na jemi gjak Shqiptar.Te gjithve ju dot ju vjen dita.Nga Shqiptaret t'ju zehet prita.Nje dit e keqe dot vjen per ju.Keq me ne keni me kalu.Me mir mos e pritni at dit.I mrami tparin ska me prit.Ikni shpejt mos hupni koh se ktu djelli z'dot ju ngroh!

deqanasja @ 04/10/2012 14:42

Serbet ne Kosove kurrkush s“i ka ngacmuar kurre, ata e kane luajtur rolin e viktimes, kinse po frigohen prej shqiptareve, vetem qe Bashkesia Nderkombetare ti ledhatoje. Serbet ne Kosove jane banor te mbetur nga kolonizimi i vazhdueshem qe i eshte bere Kosoves. Shumica kane mbetur nga viti 1922 kur "Krajli" i solli ne Kosove. Qellimi ka qene tu behet presion shqiptareve dhe te pastrohet Kosova si Nishi me rrethine. Por fale durimit, menēurise dhe lufterave p.sh. te Azem Bejtes dhe te tjereve, shqiptaret mbeten ne Kosove. Te njejten sot provojne me Mitrovicen. Qeveria duhet te thote se serbet ne veri jane uzurpues pronash dhe te gjitha pronat nese s“kthehen sivjet, do te llogariten edhe humbjet e pronareve, te cilat uzurptoret do ti paguajne. Ashtu fillohet e vazdohet me arrestime te uzurpatoreve. Ēdo 2 jave nga nje ta kishin arrestuar, per 4 vjet 4x12x2=104 te gjithe kriminelet kryesor do te ishin ne burg. Por ska gje Qeveria. VV e ben kete. AKz+VV=BK.

Fati (Vjene) @ 04/10/2012 11:20

Moter Deqanase pėrshėndetje.Nėse e shef se nė foto ka edhe tė huaj dhe reaksionet tona do tė pėrkthehen prej vetė serbve.Pra edhe nėse nuk po i duam neve nga mėrgimi mendoj se ka shiptarė qė jetojnė atje dhe ndryshe mendojnė nga neve.Aq sa na duan ata neve edhe neve i duam ata.Po dihet pra se si na d.dhe i d.Tjetėr ėsht dėshira dhe realiteti.KLM

Zef Doda Ch @ 04/10/2012 09:48

@Baca Zef mirmengjesi,mir e ke shkruar ket koment ti po ju thu rrini urt un them edhe urt me ndejt nuk mjafton mersh krejt qka ka cuc e mac le ta lirojn Kosoven sa ma par se asnje Serb se dua ta shof aty edhe nese i mir asht.Ska Serb te mir hiq veq shka palohen.Edua nje Kosov pa Sllav barar Serb.

deqanasja @ 04/10/2012 08:43

Ju serbet e KS keni luajtur me fatin e juaj,jetoni ne mesin tone e beni festa ne gazimestan duke ofendu e urrejtur kombin shqiptar,,keto i mbajm ne mend dhe ju do dilni humbes ne fund...vendi juaj eshte ne serbi,kame pasur nje shoke, serbet e vran ne moshe te re 16 vjeq,pasi kishte emrin ENVER, ai thoshte kushe i thot BUKES-hleb,keshtu me duket i thojn serbisht ..thoshte vraje se vetem sherr kah ne fund kombi shqiptar... e fjalet e tij dolen ne fund..

SHPETIM @ 03/10/2012 20:41

Komuniteti serb nė Kosovė ėsht i infektuar me qetnikėt e ardhur nga luftat e pėrparshme ballkanike qė ishin vėtė nxitės populli i tyre serb.Infektimi qė erdhi nga republikat tjera nė Kosovė me qėllim pėrkatės pėr ta mbajtė nė duart e tyre vendin tonė Kosovėn,lere qė ju ka bėr sherr edhe atyre qė kanė lindė nė Kosovė,por edhe jua ka prishė ardhmėrinė e tyre nė kėt vend,me sjelljet e tyre naciste tė derigjuara nga beogrdi dhe Serbija.Pėr ju qė flisni dhe e njefni gjuhėn shqipe e njifni edhe mentalitetin tonė shqiptarė.Na ju afruam dhe punuam dhe kurrė nuk ju rrezikuam.Por si na i kthyat ju ato sjellje tonat,ma keq nuk ka se si.Fundi ju e keni rrezikue vetė ardhmėrinė e juaj nė Kosovė.Qetnikėt edhe serbinė kanė pėr ta shkatrrue heret apo vonė.Rrini mirė kush don me ndejtė se dyart i keni tė hapura tė shkoni pėr serbi.Tash doni tė ju tregoni botės se i keni pranue herėt apo vonė.Serbi ėsht serb por edhe na shqiptari ėsht shqiptarė.Dy popuj tė ndryshėm as gjė nuk na lidhė bashkė kurrė.

Zef Doda Ch @ 03/10/2012 18:33