Kosova

Makolli kėrkon pesė vende pėr deputetė nga diaspora

Bota Sot | 03.10.2012 16:50
Makolli kërkon pesë vende për deputetë nga diaspora

Ministri pėr Diasporė, Ibrahim Makolli, ėshtė duke bėrė pėrpjekje qė shqiptarėve qė jetojnė nė shtetet e jashtme, t’u krijojė vende tė rezervuara jo vetėm nė Kuvend, por edhe nė Universitet.

Nė institucionin e parė ėshtė duke kėrkuar qė tė futen sė paku pesė deputetė mėrgimtarė, ndėrsa nė tė dytin, tė futen aq sa mund t’i pranojnė fakultetet. Pėr kategorinė e dytė, ai ka kėrkuar qė para regjistrimit t’i nėnshtrohen konkurrencės mes tyre, e jo konkurrencės me studentėt vendės. Ndėrsa pėr vendet nė Kuvend, ai ka propozuar dy opsione: tė rritet numri i pėrgjithshėm i deputetėve, ose pesėshja tė futet brenda numrit 120. Kėrkesėn pėr vende tė rezervuara nė Kuvend, Makolli ia ka dorėzuar kryetarit tė Komisionit pėr Punė tė Jashtme, Albin Kurti, pasi ky i fundit ka shprehur dyshime nėse njė kėrkesė e tillė tė ketė mbėrritur mė herėt nė Kuvend.

Turqi, nė bashkėpunim edhe me Ministrinė e Jashtme dhe atė tė Kulturės tė Shqipėrisė.

Me pėrzgjedhjen e Turqisė si vend tė parė pėr hapjen e njė qendre tė tillė, ka pasur mospajtime sidomos nga deputetėt e LDK-sė nė Komision, Sabri Hamiti dhe Skėnder Hyseni. Kurti, nga ana tjetėr, e ka parė mė tė udhės qė tė hapen Qendra sociale se kulturore.

Makolli ka paralajmėruar se pas Turqisė, qendra kulturore kėtė vit do tė hapen edhe nė Zvicėr dhe SHBA. Por, sipas tij, ky aktivitet nuk do tė pėrfundojė me kaq.

“Vitin tjetėr planifikojmė tė hapim qendra kulturore nė Austri, Gjermani, shtetet skandinave dhe nė Francė”, ka bėrė tė ditur Makolli. Ministri pėr Diasporė ka njoftuar parlamentarėt se aktualisht janė duke u bėrė pėrgatitjet pėr krijimin e bazės sė tė dhėnave pėr nxėnėsit qė vijojnė mėsimin plotėsues nė shtetet e jashtme si dhe bazėn e tė dhėnave pėr afaristėt kosovarė qė jetojnė nė diasporė. Baza e parė e tė dhėnave, sipas tij, do t’i ndihmonte ministrisė pėr t’iu qasur mė lehtė shkollave ku gjenden nxėnėsit me prejardhje nga Kosova, pėr t’u ndihmuar atyre me tekste shkollore, ndėrsa baza e dytė, siē ka thėnė ai, do tė kishte efekte nė fushėn e ekonomisė.

Makolli ka ripėrsėritur edhe para Komisionit tė Jashtėm se nga viti i ardhshėm planifikohet tė fillojė regjistrimi i mėrgatės. Duke u mbėshtetur nė tė dhėnat e mekanizmave tė jashtėm, se pėr njė gjysmė shekulli nga Kosova kanė ikur 300 mijė shqiptarė, ai ka presupozuar se aktualisht ky numėr do tė jetė rritur nė 900 mijė.

Anėtarėt e Komisionit kanė kėrkuar prej tij angazhim mė tė madh nė organizmin e diasporės, sidomos nė proceset zgjedhore.

Nėnkryetari i Kuvendit, Sabri Hamiti, duke marrė si shembull kėrkesėn e Kroacisė qė komunitetit tė tyre nė Kosovė t’i rezervohet ulėse nė Kuvend, ka shtruar pyetjen pse institucionet shtetėrore tė Kosovės nuk e kėrkojnė tė njėjtėn gjė pėr shqiptarėt nė Kroaci.

“Nėse pėr 220 kroatė kėrkohet ulėse nė Kuvend, pse tė mos kėrkohet vend nė parlamentin kroat pėr pėrfaqėsues tė mijėra shqiptarėve qė jetojnė nė kėtė shtet. Shefat e tu duhet tė aplikojnė masa tė reciprocitet, e jo pa njė pa dy tė thonė se kroatėt do tė kenė ulėse nė Kuvend”, ka thėnė Hamiti.

Ministri Makolli nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė e krijimit tė njė Fondi pėr Diasporė si dhe organizmin e njė Kongresi tė mėrgimtarėve.

Kryetari i Komisionit tė Jashtėm, Albin Kurti, i ka treguar se ēka i kėshillon ai bashkatdhetarėt kur bėn vizita jashtė shtetit.

“Nėse janė studentė, u them anėtarėsohuni nė organizatat studentore tė atyre vendeve dhe aty tė flasin pėr ēėshtjen e shqiptarėve. Nėse janė punėtorė, u them anėtarėsohuni nė sindikatat e organizatave ku punojnė, sepse aty mbrohen interesat e tyre nga avokatėt e sindikatave. Kurse atyre qė kanė tė drejtė vote, u them votoni dhe organizojeni votėn tuaj, sepse vetėm kėshtu mund tė pėrfitoni”, ka treguar Kurti.

Ai ia ka parashtruar 15 pyetje ministrit dhe pėr shumicėn nga to ka marrė pėrgjigje tė atypėratyshme.

Kurti ka kėrkuar shpjegimin prej tij se si ka ndodhur qė gjatė njė organizimi nė Londėr pėr nder tė 100-vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, tė ftuarve u janė marrė nga 20 apo 25 funte pėr bileta.

Makolli e ka pranuar se kėtė gjė e ka kuptuar mė vonė, megjithėse siē ka thėnė ai, Ministria e Diasporės atė aktivitet e ka mbėshtetur vetėm me pagesėn e dy biletave tė udhėtimit tė dy solistėve.

Si ēėshtje shqetėsuese, pėr tė cilat ministri Makolli nuk ka dhėnė shumė shpresa se do tė pėrmirėsohen, janė veēuar polisat e sigurimeve dhe biletat e shtrenjta tė udhėtimit.

Makolli i ėshtė dashur tė jap-ė “llogari”, edhe pėr stafin qė ka nė ministri. Ai ka bėrė tė ditur se MD-sė i janė lejuar 66 pozita, nga tė cilat, 15 pėr staf politik dhe 51 pėr staf civil. Deri tani, sipas tij, nė staf civil janė rekrutuar 40 zyrtarė. Makolli ka pėrjashtuar mundėsinė qė pranimi i stafit civil tė jetė bėrė me direktiva partiake.

Ai ėshtė zotuar se nėse dikush arrin tė bėhet pjesė e ministrisė me kėso direktivash, do tė largohet nga pozita qė e mban.comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova