Kosova

Limaj, keqqeverisja po ua mbyt shpresat shqiptarėve

Bota Sot | 18.09.2012 00:31
Limaj, keqqeverisja po ua mbyt shpresat shqiptarëve

Nuk ka koalicion qė mund tė vė nė dyshim tė ardhmen e veriut, pavarėsisht qė shqiptarėve po iu mbytet sot shpresa nga keqqeverisja, por shqiptarėt duhet tė fillojnė ta diferencojnė tė mirėn nga e keqja, tha Fatmir Limaj, nėnkryetar i PDK-sė.
Ai duke folur pas mbledhjes sė PDK-sė, organ ky i lart partiak, qė prej kohėsh nuk ėshtė takuar, tha se shumė veprime janė kryer nga PDK-ja dhe qeveria pa u mbledhur forumet partiake. Limaj tha se ėshtė moment kritik nė tė cilin po kalon vendi dhe prandaj duhet ndryshuar sjelljen.
Ai tha se ėshtė biseduar dhe janė dakorduar pėr ēėshtje si analiza e funksionimit tė koalicionit tė tanishėm, e cila pastaj do tė nxjerrė konkluzionet, se si ka shkuar koalicioni, ai tha se po ashtu ėshtė diskutuar ēėshtja e dialogut dhe gjendjes nė veri, dialogun me serbėt nė veri apo me Serbinė. Ėshtė diskutuar pėr ēėshtjen e privatizimit, e qė deri tash ka pasur njė ēakordim edhe pėr kėtė, tha Limaj.
Ai tha komisioni partiak i pėrbėrė nga kryetari Thaēi, sekretari dhe nėnkryetari Limaj do ti analizojė temat dhe tė nxjerrin rekomandimet, por tha se tė gjitha kėto tema ėshtė vėshtirė tė diskutohen nė njė mbledhje, prandaj duhen disa takime.
Limaj tha se mosmbledhja e kryesisė, mungesa e debatit dhe e vendimeve ka ndikuar nė krijimin e situatave tė vėshtira. Ai tha se PDK ka urtinė politike, qė nė kėtė udhėkryq nė tė cilin ndodhet edhe vendi, tė gjejė pėrgjigje tė drejtė ose tė gabuar, nga tė cilat edhe do tė varen interesat e vendit, pasi ajo udhėheq me vendin.
Ai tha se jo vetėm PDK, por edhe partitė tjera, tek tė cilat mungon debati dhe marrja e vendimeve nė forume i bėn ato qė tė dalin vendime tė ēakorduara. Ai tha se nga debati gjėrat do tė dalin pozitivisht.
Por, tha Limaj, nė njė bisedė nė “Interaktiv”, duke pranuar pėrgjegjėsitė dhe gabimet e tė kaluarės gjėrat mund tė korrigjohen.
Sa i pėrket zgjedhjeve tė brendshme partiake, ai tha se e ka riafirmuar propozimin e tij, qė tė votohet nė zgjedhje partiake, njė anėtar njė votė. Ai bėri thirrje pėr zhvillim tė brendshėm demokratik. Ai tha se demokratizimi partiak do ta bėnte PDK-nė njė parti model dhe do ta freskonte dhe reformonte atė. Ai bėri thirrje pėr demokratizim rrėnjėsor.
Ai tha se nuk po jep shenjė tė sfidimit tė shefit tė tij Hashim Thaēi. Ai tha se nėse nuk i hyn njė reformimi rrėnjėsor PDK-ja do tė dėshtojė. Limaj tha se prurjet nė parti me “jarani duhet tė marrin fund sikurse tė gjitha improvizimet, kėshtu nuk shkon mė”.
Duke folur pėr fatin e vendit, Limaj tha se nuk mund t’ia lejojnė vetes luksin qė tė gabojmė dhe qė pastaj t’i drejtohet gishti atij qė gaboi.
Ndėrsa, duke folur pėr koalicion, ai e ka quajtur sėrish gabim strategjik koalicionin PDK-AKR, dhe tha se ka se ēka tė bisedohet pėr kėtė ēėshtje brenda partisė. Limaj tha se Kryeministri ėshtė arkitekti i koalicionit dhe se ai duhet ta jep analizėn e vet pėr punėn e koalicionit, dhe pavarėsisht tė gjithave ai tha se edhe ndaj partnerit aktual duhet tė sillen me moral. Vetėm pas vlerėsimet tė punės sė koalicionit mund tė merret vendimi se ēfarė duhet tė bėhet. Sa i pėrket diskutimit tė njė koalicioni me AAK-nė, tha se do ta dėshironte atė si koalicion tė natyrshėm dhe jo tė domosdoshėm, siē po e shohin disa sot.
Sa i pėrket bisedave me serbėt apo Serbinė, Limaj tha se don qė qeveria tė mos i pėrsėris gabimet e bėra nė tė kaluarėn. Ai kėrkoi transparencė dhe proceset tė shkojnė nėpėrmjet Kuvendit. Ai tha se nuk ėshtė problem tė bisedohet me Serbinė si me ēdo vend fqinj. Por, tha se paraprakisht duhet tė bisedohet qartė e hapur. Ai tha se nuk mund tė arsyetohet gjithmonė duke u arsyetuar se kėshtu kėrkon Bashkimi Evropian. Limaj bėri thirrje qė tė kėrkohet hapur nga SHBA-ja dhe BE-ja qė t’i bėjė presion Serbisė qė nga Ibri e pėrtej t’i heq institucionet e saj, sepse ato janė institucione tė Serbisė dhe jo paralele, sepse institucionet paralele tha se ndodhen nė brendėsi tė Kosovės, si nė Graēanisė e tutje. Ai tha se nuk duhet tė preket rendi kushtetues, nuk duhet tė ketė polici tė veēantė, institucione tė drejtėsisė apo ēfarėdo rregullimi qė nėnkupton autonomi. Ai tha se nuk ka parė plan qė qeverisė pėr integrim tė serbėve. Ai tha se nuk ka mė ndėrrim tezash, duke ia ndėrruar emrin gjėrave, se nuk mund tė gėnjehet populli duke prekur pakon Ahtisari. Asnjė koalicion nuk mund tė shesė para popullit asgjė qė e prek veriun.
Limaj tha se e ka pėrshtypjen se janė duke e mbytur shpresėn, ndėrsa model mė nuk kemi. E mira dhe e keqja janė bėrė bashkė. Ai tha se duhet tė fillojė tė nis diferencimi i sė keqes.
Sa i pėrket privatizimit tha se duhet vlerėsuar momenti, dhe si tė bėhet ai. Ai tha se sa i pėrket privatizimit tė rrjetit tė shitjes dhe shpėrndarjes vetėm rrjeti i ri i ndėrtuar para pak kohėsh nė Istog dhe Rahovec, e tejkalon shitjen.
Sa i pėrket prefiksit, kodit telefonik, tha se mundet tė gjendet zgjidhja nė Bruksel duke ia bėrė tė qartė se kėshtu gjėrat mė nuk mund tė mbesin, se duhet hapur rrugė, dhe mund t’i jepet Kosovės njė prefiks gjeografik, ndėrsa tha se ėshtė problem marrja e prefiksit tė Shqipėrisė.

Sa i pėrket akuzave nė MTPT tha se ka thėnė para tre vjetėsh se ka qenė e gjitha njė spektakėl dhe ashtu do tė del, por tha se dėshiron qė ēėshtja tė mbyllet tek vendi, nė gjykatė ku do tė flasė me argumente. Ai tha se do tė luftojė qė tė ketė drejtėsi nė kėtė vend, pavarėsisht tė zezave qė i ka pėrjetuar ai vetė. BS

Komentet

Komente (70) | Kthehu

@Hastalavista- bile une nuk shkarraviti kot,paguhem per shkronjat qe i shkruaj,hahaha.Me ka marre ne qafe redaksija qe e ka pergjysmuar numrin e karaktereve,ma ka pergjysmu "rrogen" me ble buke.Allahile ēka eshte qajo "xhaho"?mos e ke mesu ket fjale diku ne Perendim,ose fisi yt ne mahallen e romeve thot diē me kete fjale.Per seri,do ta pyse Qumilin,ndoshta e di.

Destan Begu @ 19/09/2012 04:02

sami shaip barabar Destan Begu o xhaha i ndjer nese nuk mbron PDK do te mshelet furra e bukes pe ty, deshte se desht ti duhet te komentojsh xhaho se ke shit ...me lek.

Hastalavista @ 18/09/2012 23:17

edhe unė pajtohem qė kualicioni PDK-AAK tė jetė i natyrshem.ku mbeten tjerat komente...

mesuesi zvicėr @ 18/09/2012 22:23

siiii

ali.ulaj @ 18/09/2012 22:22

@ali asllan, para ca dite qeveria gjermane ka bere arrestimin, grumbullimin e azilkerkusve nga kosova (te deklaruarit si magjup, ashkali), dhe ka bere depertimin e tyre ne kosove! mungesa e nofkave tuaja ne kete portal, me beri te ndiej keqardhje per fshataret e fshatit tende! tani duhet ti numrojne PULAT, qdo mengjes!.

Sami Shaipi @ 18/09/2012 22:11

@Avni Kabashi UNE THASH QE NUK DO TE NDAHET PDK-ja, ku po i merrni more keto fjale, pse more gjithnje, ama gjithnje PO SHPIFNI, secili qe me replikon, se pari shpife e mandej me kritikon, po ku thash une qashtu?! Valla vertete analfabeta a. Kaq.

Fati (Vjene) @ 18/09/2012 22:09

se si do te zhvillohen ngjarjet mbrenda PDK-es nuk e di veq e di se ka paknaqsi mbrenda PDKes jan te paknaqur bashkthemelusit e PDKes qysh tha FATMIRI pa kurfar meritash marrin poste partiake e qeveritare, veq deshta me ju tregue se HASHIM THAQI nuk din me qeveris qe dy here po i deshtojn qeverit me skandale me afera me hetime etj etj

Guri i madh @ 18/09/2012 22:00

destan begu nga ras..., hahah, ti ne kohen e komunizmit me siguri kishe marre ndonje epitaf te larte te te sherbyerit ne kuzhinat ...e, pra ke hupe nje shanc te mire qe nuk ke shku me sh... kur jan shperngul per shkini, destan ho....

ali asllani @ 18/09/2012 21:39

@ali asllani- a qenke kthyer prej pisjine a?hahaha.Gjithnje ke pase imagjinate te bujshme.Ne ēfar gjuhe po te flasin femijet? E more i gjore, mua nuk me ka harruar as Zoti,as robi i Zotit,ngase nuk jam i detyruar te flase gjuhen e huaj per te blere nji buke,se lere me diēka tjeter.Ashte lepires je vet,por jo i ashtit te kafsheve te Kosoves,por i eshtrave te atyre kafsheve qe ua ldire plehun,e shkon e pastrohesh ne "pishine"

Destan Begu @ 18/09/2012 21:08

tini un sjam aq i lig te merrem me sharje un sjam autor i sharjes un merrem me fakte me analiza me humor mesele por asni her smerrem me sharje seshaj as mikun e as armikun te pershendes ty dhe te gjith comentusit tjer

fazi @ 18/09/2012 20:36