Kosova

Thaēi: Sė shpejti komuna e Mitrovicės veriore

Bota Sot | 14.09.2012 14:47
Thaçi: Së shpejti komuna e Mitrovicës veriore

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka shprehur bindjen pėr krijimin e shpejtė tė komunės sė Mitrovicės veriore.
Thaēi, nė Konferencėn III Ndėrkombėtare pėr Vetėqeverisjen Lokale, ka pranuar se sfidat janė tė mėdha, pėr pjesėn veriore tė qytetit, e cila ėshtė e banuar me shumicė serbe dhe nuk e njeh autoritetin e Prishtinės.

Kryeministri fjalim nė Konferencėn ndėrkombėtare pėr vetėqeverisjen lokale

Tani qė kemi krijuar njė sistem solid tė vetėqeverisjes lokale, kemi arritur tė sigurojmė kushte tė mira jetese pėr tė gjithė qytetarėt tanė, por mund ta avancojmė edhe mė tepėr kėtė proces me anė tė ngritjes sė kapaciteteve dhe resurseve njerėzore, tha kryeministri Hashim Thaēi, nė Konferencėn e tretė ndėrkombėtare pėr vetėqeverisjen lokale me temė: “Forcimi i Qeverisjes Lokale Pėrmes Promovimit tė Vlerave Evropiane”, organizuar nga Ministria e Administrimit tė Pushtetit Lokal
Kryeministri Thaēi tha se kjo ėshtė konferenca e parė pas pėrmbylljes sė mbikėqyrjes sė pavarėsisė. Kjo ėshtė shenja qė ne jemi tė pėrkushtuar tė vazhdojmė me implementimin e tė gjitha reformave tė nevojshme qė dalin nga pėrkushtimet dhe zotimet qė kemi marrė pėr ndėrtimin e Kosovės sė re, evropiane, demokratike dhe shumetnike.
Ai tha se pjesė e pandashme e projektit tė shtetndėrtimit dhe vizionit tonė tė Kosovės shumetnike nė integrimin e komuniteteve, qė nga ajo kohė ka qenė edhe procesi i decentralizimit, qė ka arritur qėllimin e tij, pra pjesėmarrja e qytetarėve nė vendimmarrje, qė ėshtė element thelbėsor i demokracisė.
Qė nga viti 2008, procesi i reformės sė pushtetit vendor dhe decentralizimit nė Kosovė ka pėrfshirė miratimin e ligjeve tė reja, dhe rishikimin e atyre ekzistuese, krijimin e komunave tė reja, bartje tė kompetencave sektoriale, reformė tė sistemit tė financave lokale, dhe ngritje kapacitetesh pėr vetėqeverisje lokale efektive.
Ai tha se synimi strategjik ka qenė krijimi i njė sistemi tė qėndrueshėm dhe efektiv tė vetėqeverisjes lokale nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. “Tani qė kemi krijuar njė sistem solid tė vetėqeverisjes lokale, kemi arritur tė sigurojmė kushte tė mira jetese pėr tė gjithė qytetarėt tanė, por mund ta avancojmė edhe mė tepėr kėtė proces me anė tė ngritjes sė kapaciteteve dhe resurseve njerėzore, financimit tė projekteve infrastrukturore, si dhe koordinimin me donatorė tė jashtėm dhe tė brendshėm”, tha ai.
Kryeministri Thaēi tha se tė gjithė janė tė vetėdijshėm se ndodhen para sfidės sė krijimit tė komunės sė Mitrovicės veriore. “Por kam besim se edhe kjo komunė do tė krijohet shumė shpejt, dhe gjithnjė duke u bazuar nė suksesin e integrimit nė veēanti tė komunitetit serb nė jug, por edhe komuniteteve tjera nė pėrgjithėsi”, tha Thaēi.
Ai tha se njė sfidė tjetėr tė cilėn duhet ta adresojnė nė tė ardhmen ėshtė kultivimi dhe zhvillimi i marrėdhėnieve tė institucioneve me qytetarėt serb nė veri.
Pėr kėtė qėllim, tha ai, Qeveria e Kosovės, nė maj tė kėtij viti, ka hapur Zyrėn Administrative tė Mitrovicės Veriore. “Kjo Zyrė, ėshtė e pėrkushtuar tė ofroj tė gjitha shėrbimet publike qė njė komunė i ofron, qė tė pėrmirėsoj kualitetin e jetės pėr qytetarėt nė veriun e Mitrovicės, nė mėnyrė transparente dhe shumė tė pėrgjegjshme”, tha ai.
Kryeministri tha se kanė arritur qė t’iu mundėsojmė qytetarėve tė vendosin vetė pėr gjėrat qė ndėrlidhen me vetėqeverisjen lokale. “Dua tė theksoj edhe njėherė se nė tė gjitha pėrkushtimet qė ju i keni si pushtet lokal, si Ministri e Pushtetit Lokal, tė gjitha ministritė qė ndėrlidhen me kėtė ēėshtje, dhe ju autoritete lokale, do ta keni pėrkrahjen maksimale tė Qeverisė”, tha ai. BS

Komentet

Komente (78) | Kthehu

@Fati(Vjene)-Perpiqu ta kuptosh drejte motren tuaj @deqanasen,ngase Ajo te ka mik dhe te rrespekton aq sa te kam pase Une mik.Mua nuk me ka larguar askush nga Ti,me ke larguar Ti qe nuk e ke perfille kerkesen time,ti shmangesh fjalosjes me komentuesit tjere.Askush nuk ka arsye te te urrej Fati,kuptoje kete njehere e pergjithmone.Ata qe ta duan te miren, te flasin si @deqanasja.

Destan Begu @ 15/09/2012 19:00

@deqanasja ky @urimi eshte nje mundesi tjeter e futjes se perēarjes mes neve sikur edhe @xxx21. Por te lus edhe njehere NOFKAT QE TI TREGOVA kur ti sheh ne komentet paraprake analizoi me njera tjetren dhe shih a kam te drejte Keta te gjithe jane ai MARK DEDA OSE Debatiku (se pak para gabim DEDA e kam shkruar DEMA) Ēkado qe te thone keta ti mbetesh MOTRA IME dhe kete e them me gjithe mend. Se di a ke vella, por une jam nje me shume. KLM.

Fati (Vjene) @ 15/09/2012 17:29

@Pushka ato fjale i ke thene vet ti me nje nofke tjeter. Nuk besoj qe mbetet nofke qe nuk e zbulon prokuroria. Do te ndalesh kesaj rradhe shume shpejt. Une shkoj rralle ne Vjene te miq, sikur edhe sot qe jam, por une jetoj ne tjeter qytet e din ku. Nuk pranoj asfar justifikimi tendin. Per fyerjet do te pergjigjesh kete here vertete. 1 vit durin, mos harro. Ke filluar si Maloja experti. te gjitha i kam te shenuara. Eh mora djal more djal ke zgjedhe njeriun e gabuar.

Fati (Vjene) @ 15/09/2012 17:09

Fati (Vjene) e paske bere lemsh pak.Kur eshte dashurija e vertete sa ma larg syrit,syri me i mallengjyer haahha mos te na keqkuptohen,ngatrrohen gjerat se un kam rrespect per ty e per te gjithe ketu. Un kritikoj kur ma thot mendja se nuk eshte diqka e drejte,por edhe mund te gaboj.Ne politik nuk jam e afte edhe pse politika me intereson shum.@urimi ani ani thanks klm

deqanasja @ 15/09/2012 17:00

Fati ,separi ndodhin skandalet,pastaj flitet per skandale!..ku eshte me ze...nuk eshte pa gje o redep mitrolozi!.

Pushka @ 15/09/2012 16:08

Moter @deqanase keto jane disa nga nofkat qe se fundi i ka perdore, kontrolloi kur ti hasesh: VIKTORI, TARALELI, MR Diaspora (jo Mr diaspora), Qaza, Qamili, Shani Dujaka (por edhe SHANI DUJAKA) F: B : D:, F E B A D I, Fati vjen (pa kllapa), KARADAKU, Pushka, Pellumbi, TT, A.Kastrati,Dardane. etj.

Fati (Vjene) @ 15/09/2012 14:58

Moter @deqanase, i kam shkruar edhe ADMINISTRATORIT TE RI te komenteve: TANI NUK PO VLENTE ME NJE KOMENTUES NJE IP-ADRESE, provoje vet pas ores 19:00. Une mendoja se ky po shkon kafe me kafe neper internete, ky vetem nofken po e nderron dhe nje E-Mail pa lidhje. Ashtu ka bere shume nofka, kinse shume persona, tash te lavderon ty e ma shane mua, kujdes, Destani e ka henger grrepin. Ma perzu Sherrin para kohe per Kanada kete „400 nofkeshin“ e quante mik e ky neve familjen na fyente.

Fati (Vjene) @ 15/09/2012 14:17

Fati (Vjene)mos u merr me kta mikrroba qe po ofendojne ne menyre cnjerzore, se keta jan vet fryt i dhunimeve qe kan ba shkijet ne te kaluaren mbi gabelet, magjupet egjiptaset dhe ne nje pjese shqipfolse, pra keta ne venat e tyne kan gjyse gjaku serrpi e gjysen e gjakut e kan urine, pra leje edhe ket deqanasen se ish pakurrizore dhe zvarranike, pra kjo e kish vetem interesin e jo relitetin dhe te drejten ne mendje, pra lej keta hiena dhe mos u merr me ta,

urimi @ 15/09/2012 14:15

@deqanase, krejt nofkat qe me drejtohen mua 90% jane te tijat qe 1 vit. Te kisha lute, shume te kisha lute, qe ti kontrollosh te gjitha keto nofka me kujdes, akuzat, fyerjet dhe gjuhen se si e shkruan dhe atehere me kritiko. Destanin e kam lute si ty, refuzoi edhe pse me thoshte qe mik me ka. Mos ma ben edhe ti kete! Ka mundesi qe edhe ky xxx21 eshte ai. Qellimi te me prishe mua me miqte, e din qe ju respektoj shume. Nuk u ndal qe 1 vit, por do ta ndali une. KLM.

Fati (Vjene) @ 15/09/2012 14:02

@deqanase nese ky thote qe gruaja ime ka bere skandal me vellezerit e Thaēit, kuptoje se ē“mendon, qe normal eshte shpifje e paskrupullt se asnjehere ne jete une nuk njoh as kam pare ndonje vella te Thaēit. Ky po me preke gjith kohen ne moralin familjar, une po flas kunder Thaēit ne politike. Qe 1 vit eshte ky duke me fyer familjen. VETEM MUA me shkruan askujt tjeter, atehere nese kjo te duket ty qe une duhet te hesht. OK pra mire ma befshi te gjithe.

Fati (Vjene) @ 15/09/2012 13:53