Kosova

30 ditė paraburgim pėr Sami Hamitin me shokė

Bota Sot | 12.09.2012 11:43
30 ditë paraburgim për Sami Hamitin me shokë

(I plotėsuar) Gjykatėsi i EULEX-it i ka caktuar masėn e paraburgimit prej 30 ditėsh kryesuesit tė Asamblesė Komunale tė Prishtinės Sami Hamiti.

E njėjta masė i ėshtė shqiptuar edhe Agim Ademit dhe Muharrem Ramės, tė cilėt po ashtu do tė jenė nė paraburgim pėr 30 ditė.

Nė arsyetimin e gjykatėsit thuhet se paraburgimi ka tė bėj “me kėrcenimin e mundshėm tė dėshmitarėve pėr rastin nė fjalė”.

* * * * *
Sami Hamiti del sot para Gjykatės sė Qarkut

- Sot nė mesditė, nė Gjykatėn e Qarkut pritet qė kryesuesi i Asamblesė sė Komunės sė Prishtinės Sami Hamiti tė dal para Gjykatėsit tė seancės paraprake. Hamiti ėshtė arrestuar tė mėrkurėn sė bashku me dy biznesmenė nėn dyshimin pėr zhvatje dhe korrupsion.

Sami Hamiti do tė pėrballet nė mesditė me dyshimet e njė prokurori tė EULEX-it se nė bashkėveprim me dy biznesmenė i kanė kėrkuar ryshfet njė qytetari pėr ndryshim tė njė plani urbanistik nė Prishtinė.

Dyshimet e prokurorisė lidhen me njė denoncim e pronarit tė njė kompanie tė patundshmėrive i cili akuzon Hamitin se pėrmes dy biznesmenėve i ka kėrkuar atij tri shtėpi dhe njė veturė nė kėmbim tė shndėrrimit tė njė zonė tė gjelbėr nė lagjen Sofalia nė zonė ndėrtimore.

Avokati i Hamitit Tomė Gashi ka thėnė se tė gjitha gjasat janė se fjala ėshtė pėr njė keqkuptim.

Prokuroria e EULEX-it i ka caktuar tė mėrkurėn Hamitit dhe nėnkryetarit tė Federatės sė Futbollit Agim Ademit dhe njė biznesmeni me emrin Muahrrem Rama masėn e ndalimit policor nė afat prej 24 orėve .

Komuna e Prishtinės deri mė tani ka heshtur ndaj arrestimit tė Hamitit dhe dyshimeve qė bien mbi tė.

Hamitit dhe tė tjerėve,i caktohet masa ndalim-policor

Prokurorėt e EULEX-it pas intervistimit po i mbajnė tė ndaluar tre tė dyshuarit pėr korrupsion, tė arrestuar paradite.

Tė arrestuar janė zyrtari i Komunės sė Prishtinės, Sami Hamiti, biznesmeni, Agim Ademi, ndėrtues banesash nė Prishtinė dhe njėkohėsisht nėnkryetar i Federatės Kosovare tė Futbollit dhe biznesmeni, Muharrem Rama.

Tė dyshuarit u arrestuan pasi dyshohen pėr zhvatje dhe vepra tė tjera qė lidhen me korrupsionin. Avokati Tomė Gashi, i cili e mbron Sami Hamitin, ka thėnė se ende nuk dihet se pse klienti i tij ėshtė ndaluar.

“Prokurori i EULEX-it ka hapur hetime kundėr Sami Hamitit, tė cilin unė e kam klient, dhe dy personave tė tjerė kinse pėr keqpėrdorim tė detyrės. Prokurori s’ka nxjerrė vendim pėr fillimin e hetimeve dhe nuk na ka pajisur neve sot - kjo ka qenė arsyeja qė me kėshillėn time nuk ka dhėnė kurrfarė deklarate. Se ēka do tė vendoset, nesėr do tė dihet lidhur me kėrkesėn e prokurorit se a do tė ketė kėrkesė pėr paraburgim apo jo. Sot ėshtė vendosur masa ndalim policor, qė do tė zgjasė deri nesėr paradite”, ka theksuar Gashi.

Sipas tij, dyshimet nuk kanė tė bėjnė me ndonjė keqpėrdorim lidhur me punėn e Sami Hamitit nė Kuvendin Komunal tė Prishtinės, por prokurori dyshon se ai ka njė aferė jashtė marrėdhėnies sė tij tė rregullt tė punės, si kryesues i Kuvendit Komunal.

Ndėrkohė zėdhėnėsi i Komunės sė Prishtinės, Asdren Osaj, ka thėnė pėr Radio Kosovėn se nuk kanė asnjė informacion zyrtarė pėr arrestimet nė fjalė.

Tė dyshuarit u arrestuan me autorizim tė gjyqtarit tė procedurės paraprake.

Rasti ėshtė duke u hetuar nga njė ekip i pėrzier i prokurorėve vendorė dhe ndėrkombėtarė nga radhėt e EULEX-it. Ata u arrestuan me urdhėr tė gjyqtarit tė procedurės paraprake.

Arrestohet Sami Hamiti, Kryesues i Kuvendit Komunal tė Prishtinės

Gjatė njė operacioni, sot policia e misionit evropian pėr sundimin e ligjit nė Kosovė, EULEX, ka arrestuar tre persona, nė mesin e tyre njė zyrtar tė lartė tė komunės sė Prishtinės.

Jozyrtarisht merret vesh se zyrtari i arrestuar ėshtė Sami Hamiti.

Tė dyshuarit u arrestuan me autorizim tė gjyqtarit tė procedurės paraprake, dhe dyshohen pėr zhvatje dhe vepra tė tjera qė lidhen me korrupsionin. Rasti ėshtė duke u hetuar nga njė ekip i pėrzier i prokurorėve vendorė dhe ndėrkombėtarė nga radhėt e EULEX-it.

Lajmin e ka konfirmuar zėdhėnėsi i EULEX-it, Blerim Krasniqi.

Komentet

Komente (70) | Kthehu

qyky dritro esht rrenci me i madh ne prishtin sa njerzve ju ka pare borq tu i rrejt se po ju ses banesa jau ka marr paret e ma sju kthen kat duhet me qit para drejtsis shpejt se ky nuk duhet meu shetit i lir neper prishtin me gjip keta duhet me dhum me shyie per maju kthye njerzve paret qe i kan me njers ky keshe pe gjykon dion per hajni e vet hajn shum o madh ku je drejtsi ne kosov

taulant @ 13/10/2012 21:23

Une mendoj se drejtesia duhet te fitoj ..z,Hamiti te deshiroj shume te mira ne villen e re :) gjegjesisht ne burg. Besoj se duhet edhe vuvuzelat me i fut nga do dite ne burg per deliktet e tyre rrugaqe , si prishje e rendit, falcifikimi i vulave , mashtrimi i opinionit e qiso senesh , keshtu qe te patrohet vendi nga keta rrugac :):)

Hoxha @ 14/09/2012 12:06

oo ska burg per keta veq duhet mu zhduk pej faqes dheut

lami.pz @ 14/09/2012 11:19

Vetem qe ta dini,e posaqerishte shoqi @Shaban Arusha,qe komentuesi me nofken "destani" qe e ka fyer Shaban Arushen, nuk jam une "Destan Begu".Ne fjalorin tim nuk ka fjale fyese per komentuesit qe e shprehin mendimin e vet per temen,me perjashtim te pergjegjeve ne ofendimet dhe sharjet qe me drejtohen mua,pa asnje shkas.Pershendetje!

Destan Begu @ 14/09/2012 10:56

Dritero Kadolli Hajn e rrenci I Anglis me te njejten firm ne Londer para 4 vjete I ka vjedh max £200.000 Nga e nje ta firm , ka vjedh golf, taureg e besa edhe mobilet e Shpis I ka te vjedhura Nga dfs I ka qu ne ks Bashk me gru e fmi , ne Angli jo qe sguxon me hi se perfundon ne burg po edhe prej kercnimit te shqiptarve , para 2 vjete e kan pas rreh Pak sa me psu infarkt e mu sheru ne shqiperi po sa po get su mush men.

Elfete telaku @ 14/09/2012 10:44

O @SHABAN ARUSHA keta, qe po thua ti te gjithe, JAN NJE NJERI o djale. Nje njeri me 400 nofka deri sot qe vetem mua me drejtohet. Edhe nje gje: Une nuk jam ne Vjene, kam qene moti kur e kam shkruar nofken, por tash jam ne Leobersdorf, ketu jetoj, KLM.

Fati (Vjene) @ 14/09/2012 09:36

FATI i VIENES AUSTRIS shoqi mir diqka sesht ne rregull me ty smujn me kjen te gjit gabim e vetem ti i ndrejt kjo do thot se nuk je bash ne udh te zotit po merre veten me te mir se mos je qu ne taksirat te kokes tande.Per ty te gjith qenkan budall e veq ti i menqur gabim je o Fati i bicirkave te Vienes.

SHABAN ARUSHA @ 14/09/2012 09:04

@kamer atashi ēfare fyerje? A s“e sheh qe kurre i pari askend s“e ze ne goje? Analizo vet. Une vetem kam replikuar nofkat qe i ka KY PERSON. Ti je p.sh. nje prej nofkave te tij. MUA NE KETE PORTAL ASKUSH, AMA ASKUSH NUK ME DREJTOHET PERVEĒ 300-NOFKES. Sepse une nuk fyej njeri, vetem replikoj fyeresit, kurre s“ia filloj. Me pare as qe kam replikuar, por tash po. Nofkat e tua i gjen pas ēdo nofke time, gjithnje me fyen familjen. Sillesh portaleve si i semure, e akuzon te tjeret. Kaq.

Fati (Vjene) @ 14/09/2012 08:26

@Sami Shaipi ia ke qelluar si me gisht ne m..., ti shiko pak ky MILI-RAHOVEC, ZEFI, FEBADI, TARALELI, MALESIA E MADHE, TRENDELINA etj. etj. a jane i njejti person pastaj me thuaj mua. Ku menjehere mua me beni nje noke tjeter, kur keto nofkat e ketij matrapazi syte po ti zene! KLM.

Fati (Vjene) @ 14/09/2012 08:13

ore ti FATI VJEN a i lxon ti pergjigjet apo vetem shkruan si te teket,une mendoj qe nuk eshte mire te ofendosh askend,perkundrazi duhet te pajtohesh per dhe t'i perkrahesh mendimet e mira pa mar parasysh nga kush vijne,p.sh.mua me pelqej dhe jam plotesisht dakord me propozimin e atij ka mishit per futjen ne faqe te pare ne librin e historise por edhe ne abetare fotografine KOMANDANTIT legjendar ADEM JASHRI edhe te tjerve...me respekt.

kamer atashi @ 13/09/2012 23:31