Kosova

Gurthemeli i xhamisė qendrore nė Prishtinė mė 8 tetor

Bota Sot | 10.09.2012 20:53
Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, njofton besimtarėt dhe opinionin e gjerė se mė 8 tetor, me njė manifestim solemn do tė vendos gurthemelin e xhamisė qendrore nė qendėr tė Prishtinės, afėr PTK-sė.

“Ndėrtimi i xhamisė sė re nė Prishtinė ėshtė njė nevojė e kahershėm pėr kryeqendrėn tonė, ka dashtė Zoti qė tani tė krijohen kushtet dhe mundėsitė qė tė nisim realizimin e njė projekti tė madh pėr vendin, Bashkėsinė Islame, besimtarėt dhe kryeqytetin tonė”, thuhet nė njė njoftim tė BIK.

Sipas njoftimit, fillimi i realizimit tė kėtij projekti ėshtė mundėsuar vetėm pasi kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa, Bordi i Drejtorėve dhe Asambleja komunale e Prishtinės iu pėrgjigjėn pozitivisht kėrkesės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, duke ndarė truallin pėr xhami.

BIK-u kėrkon pėrkrahje dhe ndihmė ‘morale e materiale’ nga qytetarėt, duke shtuar se pėr kėtė qėllim, Kryesia e BIK ka hapur edhe llogari bankare.

Komentet

Komente (81) | Kthehu

ky zoti Naim Terrnava me ket mjekrroshin Ramiqi e arriten qellimin e sollen ne kosov grupin e islamistave radikal per ndertimin e 280,xhamiave kta e kan sfidue edhe shtetin me kercnime teroriste po dot tja shohim sherrin nji dit se kto grupe qe japin miliona dollar per xhamia ne kosov po kta luftojn kunder Amerikes e BE

syla @ 11/09/2012 16:01

@Islami mire jemi po ju andej? Mos ma shkruj emrin tend pa "L" se shemtuar po duket. Po ku ka punetori kohe te shkoje ne ndeshje Islami Drenice? @Zefi, tybe e di, kur mberrine ne shtepi ndashta e ēon doren te Telekomanda me e leshu ne TV se me shkua atje pak si zor. Sa here une vet permblidhem te shkoj ne ndonje koncert shqip, valla ban mend e rri ne vend. KLM.

Fati (Vjene) @ 11/09/2012 15:56

fati@vien,jo zotni ne nuk po lehemi,perkundrazi , nuk jam kunder zotit,une besoj por jo ne menyr primitive,te besosh eshte gje private,ne kemi me shume probleme ne jeten e perditshme se sa te ndertojm gjdo dite nga nje xhami,kosova ka 2 milion banor e ka xhamija me shume se nje shtet islamik,

leoni @ 11/09/2012 14:27

oberhaus@ferizaj,ju islamistat keni jet vetem me shifra,nuk esht mirete punojme me shifra per qeshtje kombetare o i mjer,ne ketu po flasim tjeter tem,por mos te ishin rilindasit kombetar si fishta mjeda hil mosi dom kaqorri etj ti sot shqipen nuk do ta folshe e as te shkruajshe,me pas qen trim e besnik nuk do te konvertohesh e ti perbuz stergjyshat tend qe lan jeten per qlirim te shypnis,katuni qe shifet nuk do kallauz or i menqur,

leoni @ 11/09/2012 14:14

Pershendetje miqė.Islami Drenicė Fati Vjenė dhe krejt tjerėt.Islam unė e medoj se asnjeri prej nesh qė shkruajmė kėtu nuk jemi tė sinqertė me vetė vehten.Ndryshe jemi dhe ndryshe paraqitemi.Por nė fund vetėm zoti na e njef zemren dhe mendjen secilit.Unė nuk do shkoj Islami Drenicė se ka sa ditė qė nuk ka mė bileta dhe i rashė pak me vonesė.Edhe unė kam dėshirė qė tė ndahen barazim se kah do tė prekish nuk na bjen mirė.Mendoj se asht mir me besue,por mos ja mendue tjetrit tė keqen.Se i humb krejt

Zef Doda Ch @ 11/09/2012 13:18

98% ANALFABET TE LODHUR UNI,TESH NA USHQENE KISHA DHE XHAMIJA,HE MEDET PER KET POPULL TE PA SHKOLLE..DERI KURE 21 SHEKULL.....

daka-IT @ 11/09/2012 13:15

@labinit e dina qe ke lopet ma te mirat Katund ska nevoj me reklamu .Me ni hu nuk thuret gradhi o labinotooooooooo

islami Drenice @ 11/09/2012 13:08

pper fatin vien po te mos ishin katolikt shqyptare ti nuk do te kishe as pavaresi te shqipnise as gjuhe shqype po turki dhe turqisht.A te kujtohet marreveshja turko-jugosllave dhe deklarimi turk i shqiptareve qe sot sillen tokave te anadollit

labinoti @ 11/09/2012 12:49

Oishalla Sonet kalon mir kjo ndeshje Pa incidente .e NUKE TREGOJNA MARRINAT E E FUTBOLLIT KOSOVAR PARA BOTES LE QE KORITUM VET VETEN PO I KORITUM BASH ATADHETART QE PUNOJN E VEPROOJN ZVICER ,NUK MUNDEN ME QU KOKEN PREJ I TURPI.Se ne shqiptaret vlojna shpejt si qumshti ,sidomom vllav me vlla 200 .220 .Ne te fiton Sorti une mendoj rezulltati 2.2 ..Zef doda a dote jesh ne Ndeshje ,lype naj qysh afer Daljes .hahah jo kry oxhaku? lej tareqt ..hahaha klm ju pershendes mir u ndegjofshum

Isami DRENICE @ 11/09/2012 12:46

URIME ALLAHU JU NDIMOFTE SA MA SHPEJT ME E KRY KETE XHAMI SE I NEVOJITET POPULLIT MUSLIMAN SHQIPTARE E GZOFSHIM .

O bes @ 11/09/2012 12:37