Kosova

Jashari: Kosovėn do ta ēlirojmė nga banda e egėr e Xhavit Halitit

Bota Sot | 05.09.2012 17:32
Jashari: Kosovën do ta çlirojmë nga banda e egër e Xhavit Halitit

Murat Jashari, vėllai i ish komandantit Ismet Jashari “Kumanova”, ka reaguar kundėr akuzave tė bėra nga nėnkryetari i Kuvendit, deputeti i PDK-sė Xhavit Haliti, i cili e kishte shpallur tė ēmendur Muratin. Murat Jashari, i cili jeton nė vėshtirėsi ekonomike para disa javėsh kishte akuzuar drejtpėrdrejtė Xhavit Halitin pėr shumė ēėshtje qė kishin tė bėnin me organizimin e luftės, para pėr LPK-nė dhe pėr periudhėn e pas luftės, duke e vėnė nė pozita tradhtie dhe si keqpėrdorues tė milionave, nėpėrmjet qindra pyetjesh, shumė prej tė cilave ishin konstatime. Murat Jashari ėshtė bėrė i njohur pėr “letrat” publike, nėpėrmjet tė cilave ka akuzuar shumė figura publike nė Kosovė dhe Maqedoni. Sikurse edhe nė kėtė reagim paralajmėron vazhdimin e betejės deri nė arritjen e plotė tė lirisė nė Kosovė.

Pėrgjigje „neuropsikiatrit tim Xhavit Halitit ndaj deklaratės dhėnė TV 21 dhe botuar nė Kosova Times dhe nė njė varg portalesh tjerė mė 4 shtator 2012, thuhet nė pėrgjigjen e Murat Jasharit ndaj akuzave tė Xhavit Halitit ditėve tė fundit kundėr vėllait tė tė ndjerit Ismet Jasharit- komandantit “Kumanova”, i cili ka reaguar tė mėrkurėn.

Mė nė fund media e detyron kryemafian e Kosovės tė pėrgjigjet ndaj njė pjese tė pyetjeve publike qė ia kam parashtruar kohė mė parė. E vetėkuptueshme,duke i ikur ballafaqimit ai hidhet nė sulm, dhe mė akuzon si person tė papėrgjegjshėm juridikisht dhe „tė sėmurė psikik“! Dhe kush e bėnė kėtė akuzė kaq tė pacipė? Pikėrisht ai qė publikisht dihet se ka manipuluar me sistemin zviceran tė sigurimeve dhe atė tė shėndetėsisė, duke iu nėnshtruar pėr vite tė tėra terapisė nė psikiatritė e njohura tė Zvicrės, ashtu si kishte vepruar edhe „vartėsi“ a shefi i tij Azem Syla!

Pėr lexuesit e vėmendshėm, qė i kanė lexuar 510 pyetjet qė ia kam parashtruar kėtij manipulanti, tashmė dihet se si erdhi ai dhe katėrshja e famshme nė krye tė UĒK-sė dhe se si po e zhvatin ky soj Republikėn e Kosovės, duke e shndėrruar nė plaēkė tregu.

E vetėkuptueshme, ky soj nuk e kupton nacionalizmin si ideologji dhe idealizmin politik si kategori fisnike nė hierarkinė e vlerave politike, qė mua dhe shokėve tė mi qė u rreshtuan nė LPK dhe nė UĒK, na mbajti dhe na mbanė edhe sot me shpresa se njė ditė, ashtu si e kemi ēliruar Kosovėn nga pushtuesi serb, do ta ēlirojmė edhe nga kjo bandė e egėr, nė krye tė sė cilės pa dyshim ėshtė pikėrisht Xhavit Haliti.

Kush punon e vepron nė mėnyrė tė organizuar plot 30 vjet nė shėrbim tė popullit dhe atdheut, pėr tipin si Xhavit Haliti dhe sojin e tij, na qenka i sėmurė psikik!

Nga gjithsej 250 mijė kosovarė qė kanė qenė nė Zvicėr mė 1998, pak kujt ia ka mbajtur tė blejė, tė grumbullojė e tė transportoj armė tė llojeve tė ndryshme nga mė modernet pėr Shqipėri me destinacion UĒK , siē kam bėrė unė. Kjo ndėrmarrje imja pėr Xhavit Halitin na paskėrka qenė veprim prej tė marri, sėmundje psikike!

Mos tė abuzosh me mjetet e fondit tė shenjtė „Vendlindja Thėrret“, siē nuk kam bėrė unė edhe pse kam pasur mundėsi, kjo pėr Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike!

Tė mos tradhtosh gruan, shoqen e jetės, nėnėn e fėmijėve, pėr sojin e Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike!

Tė mos kesh fėmijė jashtė martesorė gjithandej nė Tiranė e Prishtinė, pėr Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike! Tė mos bashkėpunosh me UDB-n, pėr Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike! Tė mos i dekonspirosh shokėt e ilegales tek UDB, pėr Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike! Tė mos veprosh me tėrė qenien, siē ka bėrė ai, nė pėrgatitjen e kurthit ndaj kryesisė sė LPK dhe Shtabit Qendror tė UĒK-sė, pėr Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike!

Tė mos i blesh mbi 530 hektarė tokė nė rrethin e Pejės, siē ka bėrė ai, kur tė jepet mundėsia qoftė edhe me kapitalin e grumbulluar pėr armatim tė UĒK –sė apo me atė tė destinuar pėr zhvillim ekonomik tė Kosovės, pėr Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike!

Tė mos i blesh 13 kulla (ndėrtesa) nė Tiranė e gjetkė nė Shqipėrinė politike dhe atė nga fondi „Vendlindja Thėrret“, siē ka bėrė ai, pėr Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike.

Tė mos shitėsh e blesh drogė, kur tė jepet mundėsia pėr t` u shndėrruar nė bos mafie, siē ka bėrė ai, pėr Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike!

Tė mos abuzosh me pasurinė publike tė shtetit nga pozita e deputetit a shtetarit (Trepēėn, KEK-un, PTK …), kur e ke mundėsinė meqė je nė krye tė bandės, siē po bėn ai, pėr Xhavit Halitin ėshtė sėmundje psikike! Kjo bandė nė krye tė sė cilės ėshtė Xhavit Haliti, ka kohė qė e kanė shndėrruar Republikėn nė peng tė tyre dhe drejtėsinė e munguar nė Kosovė, nė strukturė inekzistente.

Tashti kur po pritet fillimi i protestave gjithėpopullore, ai dhe soji i tij e kanė tė qartė se ato nuk janė produkt i Murat Jasharit, qė na qenka rast i „sėmur psikik“, sipas Xhavit Haliti, por janė produkt i gjendjes sė padurueshme ekonomike e sociale.

Ky kolaps moral e politik, ku ėshtė zhytur vendi, nuk ėshtė produkt i idealistėve si unė, por i yti Xhavit Haliti dhe sojit tėnd tė paskrupullt.

Tashti kur shpejt do tė bėhet publike tradhtia ndaj njė pjese tė Atdheut, qė kjo bandė e ka ezauruar tinėzisht me tė deleguarit e qeverisė nazifashiste tė Beogradit, ku do tė gjesh shpėtim, ti Xhavit Haliti dhe banda juaj?

Ezaurimi i veprės sė tradhtisė ndaj Atdheut, qė nga antika e deri nė kohėn tonė, nė secilin kod penal tė ēdo shteti funksional, ėshtė sanksionuar si vepėr e rėndė penale. Nėse Prokuroria aktuale qė e keni zėnė peng nuk vepron dot sot, ju premtoj publikisht se nesėr unė do tė jem i pari qė do tė ngre akuzė ndaj teje dhe kodoshėve si ti, kur institucioni i Prokurorisė dhe vet Republika e Kosovės tė fitoj lirinė. E ajo ditė po ofrohet.

Populli kėtė vjeshtė do tė ngrihet pikėrisht kundėr bandės tėnde dhe rrjetit tė saj, qė ka vrarė shpresėn tek tė rinjtė!

Populli po gatitet tė ngrihet kundėr kėsaj bande horrash, kundėr kėtyre kolaboratorėve qė ne nė Maqedoni u themi kodosh, kundėr kėtyre dilenxhinjve … si kategori tė cilės me mendje, shpirt e zemėr i takon ti Xhavit Haliti.

Ora e historisė po vjen. Dhe fundi juaj gjithashtu. Kjo mė bėn mua dhe shokėt e mi mė tė jemi mė tė fortė e mė me shpresė, si dikur kur ishim nė kulmin e luftės kundėr Serbisė. Vetėm duke ju larguar ju dhe bandėn tėnde, ne dėrgojmė nė vend amanetin e dėshmorėve, ēlirojmė Kosovėn edhe nga vargonjtė e mafias dhe i hapim rrugė bashkimit tė kombit dhe prosperimit ekonomik. Nė kėtė kauzė, unė jam me popullin, ndėrkaq ti Xhavit Haliti, ku do tė jesh? - BS

Komentet

Komente (67) | Kthehu

o shaban arusha ose klyshi i xhavit halitit po qa kuron i llapit kameta thye qafen ty se nuk osht kurani veq i llapit por i krejt Muslimonve kudo qe jon !! se ty te kallzon karakteri i yt qe nuk kepas as bab e as nan met edukue qysh dukesh ti je njeri i rrugve se te kallzojn fjalet e tua qe je i ngat me ali shkrin po besoj...

Malsija e Llapit @ 07/09/2012 01:19

Fati(vjene),askush nuk synon te mohoj veprat kombtare dhe antikombtare te Albinit!!.mbaje mende o fati prizrenit se ate meselen e Hamz Kastriotit,askushe nuk e ka shpikur apo sajuar!!.Ti me shoket e tu jeni que peshe,po kerkoni plumba,litar,varrje per shqiptaret te cilet nuk mendojne si ju!!,edhe jugosllavet(titistat) kerkonin plumba,litar,burgosje,etj!!,por kur kersiten plubat e dajaki filluan te kukatin,e nuk po ndalen tu kukat,si qyqet e rremit.ai qe mburret gjithmon peson.KLM.

Sami Shaipi @ 06/09/2012 22:20

Xhaviti ka qene hero derisa nje ish student i 81-shit filloj te ja qese ne shesh te berat me serbin. Prej atehere Xhavit i lau duert

Zeka @ 06/09/2012 19:44

DEQANASE ku je pash kuranin e llapit je hup si faxi ktyne here...Edhe ti krejt dynjan pe njofshe vetem Shaban Arushen jo kjo esht per tu qudit.Me te then te verteten pak me dole hujit qe pe njofshe ket psikopat qe po ja korit varrin e luftarit ma te fort qe ka pas brigada 121.Kumanova.

SHABAN ARUSHA @ 06/09/2012 19:23

O lum Fati-(Vjene)- Te kam bere be ne shendetin e familjareve dhe ne koken e nipit 1 vjeqar qe kurr nuk kam perdore nofke tjeter dhe IP adrese tjeter per te fyer ty as komentuesit tjere, kur me ke akuzuar se une fshihem pas nofkave me te cilat je fjalose ti,ne dash beso,ne dash mos beso.Kam komentuar perkohsisht nga dy ip adresa,nga shtepija ime,ngase i kam pase dy lidhje te internetit,kur kam kaluar nga nji kompani ne tjetren.NUK TE KAM GENJY KURRE.

Destan Begu @ 06/09/2012 19:18

@Destan Begu, edhe ti me ke quajtur te pyfytyre, me shume fytyra, grua e burre, skizofren, armiqt e mi i ke quajtur miq etj, por ani se nuk behem une vertete sipas deshirave tua. A @Sherrin ke per ta lexuar nga Kanada shpejt shpejt. Vertete nuk te urrej, ani se duket ashtu, por qe me ben me Sherrin nje person e ke prishe krejt. Pak rrespekt per ate njeri te Zotit u desht te tregosh, ani se mua nuk me konsideron edhe aq. KLM.

Fati (Vjene) @ 06/09/2012 16:56

Moter @deqanase, lajkatar jemi te gjithe ngapak, OK, por genjeshtar jane pushtetarert dhe perkrahesit e tyre. A e shikove linkun? Une kur i thash @Destanit ke komentuar me dy IP-Adresa, ky bete e rrefete se JO, por FAKTI ESHTE FAKT. Rrena eshte rrene, nuk ka tjeter fjale, edhe 20 vjet me i vjeter nuk eshte, prape rrene. U mesova me. Edukate d.m.th. te mos rrejsh e jo ta zbulosh rrenen. KLM.

Fati (Vjene) @ 06/09/2012 16:46

Murat Jasharin e njof personalisht.E kam njoft ne Gjermani ne nje tobim te madh te BESLIDHJES SHQIPTARE.Djal si ky veshtir eshte te lind nana edhe nihere.Eshte djal zonti,i zellshem e shum besnik ndaj atdheut.Gjat qendrimit ne gjermani ja ka kushtuar shum Atdheut,dhe kurr su nda duke bashkpunuar per te miren e Kombit tone.Edhe metuetje sot po vazhdon te punoj per te miren e kombit tone.Te lumte!MbuRrem qe te njof.

deqanasja @ 06/09/2012 16:18

Ky eshte fillimi i fundit te Xhavit Halitit

M.H @ 06/09/2012 15:37

i vjen koha gjith qelpsinave trathtare te kombit

Agim Bajra @ 06/09/2012 15:24