Kosova

Blerta Deliu, deputetja nga Drenica milionere nė Prishtinė

Bota Sot | 14.04.2011 13:05 • Shqipe Osmani - Bota sot
Blerta Deliu, deputetja nga Drenica milionere në Prishtinë

Nė formularin e paraqitur nė KQZ Blerta Deliut ka deklaruar 1 hektar e 80 ari nė Sofali, 24 ari trull nė Veternik, 30 ari truall nė lagjen Prishtina e Re, banesė nė Prishtinė, shtėpi nė Ulqin.

***********

Janė tė rinj deputetė por tė rinj edhe nė politikė. Por nuk janė aq tė “varfėr’ pėr nga pasurua aq sa janė tė “varfėr” pėr nga pėrvoja e tyre nė Kuvendin e Kosovės. Janė deputetė pa ndonjė tė kaluara nė politikė, sikur qė nuk njihen as si biznesmenė, por deputetėt e rinj duket se kanė “trashėguar” njė pasuri “pėrrallore” edhe nė rrethana sociale nė Kosovė. Madje duket se edhe deputetėt i takojnė asaj kategorie tė zyrtarėve qė janė pasuruar “brenda natės”. Nė fakt disa deputetė tashmė janė tė njohur si biznesmenė dhe nuk ėshtė e ‘habitshme’, se nė formularėt e tyre tashmė figurojnė shifra milionėshe tė pasurisė sė tyre, por pak mė “tė pa imagjinueshme’, mbeten formularėt e disa nga deputetėt e rinj , qė nuk njė background tė gjatė politikė e as nė biznese, por mbase janė edhe milionerė. Jemi dėshmitarė se shumica prej, qytetarėve thėnė mė drejt pothuaj tė gjithė, para lufte kanė qenė tė papunė, nuk janė marrė me biznes, kanė jetuar jashtė shtetit si “azilantė”. Disa deputetėve tė tashėm mbase edhe kanė qenė pjesėmarrės tė luftės, ndėrsa pas lufte shumica prej tyre janė bėrė milionerė. Sido qė tė jetė mbetet pikėpyetje se prej nga dhe si vjen pasuria e disa deputetėve tė rinj qė edhe nuk janė tė njohur as edhe si biznesmen . Kėtė pėrgjigje do tė duhej ta kėrkonin zyrtarėt e Agjencionit Kundėrkorrupsionit tė Kosovės. Aq mė tepėr, prejardhjen e pasurisė edhe tė deputetėve , mbase janė zyrtarė tė lartė do tė duhej ta kėrkonin inspektorėt, prokurorėt, shteti i ligjit e drejtėsisė.

(Mė gjerėsisht mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės “Boa sot”)

Komentet

Komente (133) | Kthehu

po po pse se thua ti hajna se kishe shkru ma heret po i votoni hajnat e pra qeta hajnat mor ta sollen lirin e po merre shlir frym se paska vy me te lan te shkjavi gjeth e me te komandu shkavi pamar parasyesh se kush kryesore shqipetar eshte duhem me kan krenar

leku @ 05/03/2012 22:57

po po eshte shume e kjarrt se populli se kupton pse shkruan nje prej xhelozis tani normal se kush nuk enje familjen e burrit te blertes se kupton se qysh po keto jan argumente se normal se e xhitha kjo pasuri asht me ndjersen e xhith familjes se burrit te blertes ju lutm keni kuptim

luani @ 18/02/2012 23:57

po ju lutem mos thyeni popullin me keto fjal qe pash qka kishi shkruar komentuesit jo te xhith po ata se se kuptojn se esht me ndjersen e familjes se burrit te blertes pasurija me vjen keq qe spo e kuptoni albana

albana @ 18/02/2012 11:15

Blerta ka Sponsore te FORTE :) :) ai Turqia e ka humbe vendin per femra, edhe Shqiptaret me siguri ka dikush aq shume qe ika dhuru Blertes Toke, banesa etjera...OSEEE... eshte vetem si mbulese e dikujt se KISHE ii takon Blertes e aty luan bisnesi 50 me50.E qe po na shtina keto komente neper tripa te ndryshem.:):):)

Arbi @ 18/04/2011 13:41

ndashte more mire po jau bojne atyre ne kosove vete e kan zgjidhe beso se gjithka ka hajni po deri sa OSHTE ARDHE DERI TE HAJNIJA me se pari e kan ndreq temelin shume te forte per shtetin e vete flas per vendet e perendimit e tani qe vjedhin nga pak esht si me mare nje kofe me uje prej detit po per ne kosove mire ju bojne o popull se budalle jeni ishalla jau marin edhe ate kafshate qe e qoni te goja

kosova peje @ 18/04/2011 12:48

Do ju kisha lutur "Kaltrinės" qė tė mėsoj sė pari drejtėshkrimin e pastaj tė kritikoj "gurbetqarėt" .Shumė kritika po bėhen kohėve tė fundit nė drejtim tė gurbetqarve ,po mirė e keni se edhe kafshatėn e gojės e kemi nda vetėm e vetėm qė njerėz injoranta si kjo zonja tė ken sot "B" e lirė e tė zgarravishin edhe faqet e gazetave.

Lali - Hannover @ 18/04/2011 08:41

fshtirė = vėshtirė, gjum tė qetė kaltrina

i mėrguari @ 17/04/2011 22:33

Edhe une jame i te njejtit mendime si Drenicaku dhe dona...mos e perdhosni Drenicen per shkake te hashimit..nuk eshte ne rregull....

Fitim.D..... @ 17/04/2011 18:37

per vete jan ber shum te pasur por populli eshte gjithmon aj qe e vuan mjerimin e e skamjen,shum familje nuk kan dark me honger e kta jan ber milioner shummmmmm keqqqq duhet me ju ardh turppppppppppp

deqanasi @ 17/04/2011 11:47

ju lutem mos fyeni drenicen ,per shkak te politikes ditore,as ne nuk jemi te knaqur me keta idiota por qfar te bejm,kjo deputete dihet se si eshte pasuru,po te kishum shtet ka qen leht qe per dy or te vertetohet e ter pasuria e saj,por vete shteti eshte i korruptuar dhe kete e kan shfrytezu te gjith ata qe merren me politik,nga te gjitha rajonet,me thuani cili politikan nuk eshte hajn,me ket nuk dua te mbroi ket deputete por mos te fyejm drenicen sepse nuk e meriton.E gjith pasuri e politikajve eshte pasuri e popullit,dhe populli duhet te ngritet dhe ta kerkoi ket pasuri ti kethehet kjo eshte rruga e vetme dhe e domosdoshme

drenicaku @ 17/04/2011 09:18