Ekonomia

Ekonomia amerikane rritet me 2%, mė shumė se ē'parashikohej

Bota Sot | 26.10.2012 21:22
Ekonomia amerikane rritet me 2%, më shumë se ç

SHBA-Ekonomia e SHBA u rrit pėrtej parashikimeve tė ekspertėve gjatė 3-mujorit para shtatorit sipas shifrave zyrtare. Sipas Departamentit Amerikan tė Tregtisė, ekonomia mė e madhe e planetit u rrit me njė vlerė vjetore prej 2% gjatė 3-mujorit tė tretė.

Ky ndryshim erdhi si pasojė e rritjes sė shpenzimeve nga qeveria. Kėto shifra janė pjesėt e fundit tė pasqyrės ekonomike pėrpara zgjedhjeve presidenciale amerikane midis presidentit aktual, Barrack Obama, dhe kundėrshtarit tė tij Mitt Romney, tė 6 nėntorit. Shpenzimet federale dhe investimet bruto u rritėn me 9.6% nė krahasim me 3-mujorin e kaluar, ndėrsa shpenzimet pėr mbrojtjen kombėtare u rritėn me 13%.

Vėshtirėsitė

Gjatė njė thatėsire nė SHBA, e cila ishte mė keqja gjatė 50 vitesh, uli prodhimtarinė e fermave. Kjo ndikoi nė shifrat e PPB duke ia ulur pikėt me 0.4%, shprehet Departamenti Amerikan i Tregtisė. Me mė shumė se 20 milion amerikanė tė papunė dhe njė borxh publik tė stėrmadh, ekonomia ėshtė bėrė njė temat qendrore tė fushatės zgjedhore. Ekonomia e SHBA tashmė ėshtė nė rritje duke filluar nga qershori i vitit 2009. Megjithatė sipas Paul Ashworth, kryekonomisti i Capital Economics, ekonomia nuk po rritet me ritme tė atilla sa tė mundėsojė krijimin e punėve dhe tė ulė numrin e papunėsisė.

“Beteja ekonomike” e dy kandidatėve

Z. Romney e ka sfiduar shpesh rekordin e Presidentit Obama, duke thėnė: Ne nuk kemi berė progresin qė duhet tė kishim bėrė” ai vazhdon mė tej jo pa shpoti: “Nėse presidenti do tė rizgjidhej, ne do tė arrinim nė njė borxh kombėtar prej $20 trilion. Kjo na vė nė rrugė pėr nė Greqi”. Kėshtu u shpreh kundėrshtari i Obamės gjatė debatit tė dytė presidencial. Presidenti Obama replikoi se Z. Romney nuk kishte njė plan me 5 pika pėr tė zgjidhur kėtė rregulluar ekonominė por thjesht njė plan me “1 pikė” duke i dhėnė tė kuptonte se e gjithė fushata e tij kapej thjesht nė njė aspekt tė vetėm. Muajin e kaluar, papunėsia nė SHBA ra nga 8.1% nė 7.8% Kjo ėshtė ulja mė e madhe qė nga janari i 2009 kur Z. Obama mori mandatin si Presidenti i SHBA.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia