Ekonomia

Schaeuble: Kriza greke, faji i Athinės

Bota Sot | 26.10.2012 20:20
Schaeuble: Kriza greke, faji i Athinës

“Faji pėr situatėn e rėndė nė Greqi nuk ėshtė i askujt tjetėr pėrveē vetė Greqisė dhe politikanėve grekė”.

Kėshtu ka deklaruar ministri gjerman i Financave, Wolfgang Schaeuble, nė njė intervistė pėr televizionin gjerman ZDF, i cili ka publikuar njė pjesė tė saj.

“Nėse nė Greqi politikanėt bindin njerėzit se fajin e problemeve tė tyre e ka dikush nė Bruksel, nė Evropė apo nė Gjermani, atėherė ata janė demagogė tė papėrgjegjshėm”, ka thėnė Schaeuble.

Ndonėse gjatė vizitės sė fundit nė Greqi, kancelarja Angela Merkel shprehu mbėshtetjen e saj pėr shtetin helen, Berlini zyrtar nuk i rezervon akuzat nė adresė tė klasės politike greke pėr krizėn financiare.

Ditėn e mėrkurė ministri i Financave, Yannis Stournaras njoftoi se Greqisė iu dha mė shumė kohė pėr tė shlyer borxhet e saj dhe pėr tė realizuar reformat e domosdoshme.

Athina kishte kėrkuar mė parė dy vite mė shumė kohė, pėr tė realizuar shkurtimet buxhetore tė vendosura si kusht nga Trojka pėr akordimin e plotė tė tė gjithė kėsteve tė huasė prej 130 miliardė eurosh.

Huatė e trojkės, njė treshe qė pėrfshin Bashkimin Europian, Bankėn Qendrore Europiane dhe Fondin Monetar Ndėrkombėtar, janė ato qė po mbajnė ende nė kėmbė financat helene praktikisht tė falimentuara.

”Sot fituam shtyrjen e afatit”, deklaroi ministri i Financave pėr mediat greke gjatė pasdites sė dy ditėve mė parė, pa specifikuar se sa kohė i ėshtė dhėnė Athinės.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia