Ekonomia

Nė Spanjė thellohet recesioni

Bota Sot | 23.10.2012 22:42
Në Spanjë thellohet recesioni

Recesioni spanjoll u thellua mė tej nė tremujorin e tretė, duke rritur kėshtu presionin mbi kryeministrin Mariano Rajoy, i cili tashmė ėshtė i detyruar tė marrė parasysh masa edhe mė tė ashpra shtrėnguese dhe mundėsinė qė tė rishtrijė dorėn tek Bashkimi Europian.

Tė dhėnat paraprake tė Bankės Qendrore treguan tė martėn se ekonomia spanjolle u tkurr me 0,4% krahasuar me periudhėn mars-qershor tė tė njėjtit vit, me shpenzimet qė ranė si nė sektorin privat, ashtu edhe nė atė shtetėror.

Nė total, nė nėntė muajt e parė tė 2012-s, ekonomia spanjolle ka pėsuar njė rėnie prej 1,7%.

Kėto tė dhėna e bėjnė tė sigurt pėrfundimin e vitit me recesion, i dyti nė tre vitet e fundit.

Ē’ėshtė mė e keqja, vetė qeveria spanjolle, ashtu edhe Fondi Ndėrkombėtar Monetar, parashikojnė rėnien edhe pėr vitin e ardhshėm, ndėrsa niveli i kėsaj tkurrje ėshtė e pamundur tė pėrllogaritet.

Sė bashku me Greqinė, Spanja ka papunėsinė mė tė lartė nė Europė, me 25% tė krahut aktiv dhe si rrjedhojė e masave tė ashpra tė kursimit, sindikatat kanė realizuar protesta gjithmonė e mė popullore nė javėt e fundit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia