Ekonomia

Kosova pėrfaqėsohet nė Samitin Rajonal pėr Edukim nė Ndėrmarrėsi

Bota Sot | 23.10.2012 19:29
Kosova përfaqësohet në Samitin Rajonal për Edukim në Ndërmarrësi

Zėvendėskryeministrja dhe Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė Mimoza Kusari – Lila pėrfaqėsoi Kosovėn nė Samitin Rajonal tė organizuar nga Ministria e Ndėrmarrėsisė dhe Artizanateve dhe Ministria e Shkencės, Edukimit dhe Sportit tė Republikės sė Kroacisė nė bashkėpunim me Komisionin Evropian dhe me Qendrėn e Evropės Juglindore pėr Mėsim nė Ndėrmarrėsi (SEECEL). Ky samit, qė u mbajt nė Zagreb, u pėrqendrua nė kartėn e mėsimit nė ndėrmarrėsi si elemente kyēe pėr rritje dhe punėsim.

Zėvendėskryeministrja Kusari – Lila tha edukimi dhe punėtorėt e kualifikuar janė dy nga sfidat pėr tė cilat duhet tė punojmė mė tepėr “unė takoj pothuajse ēdo ditė ndėrmarrės, biznesmen tė cilėt kanė ankesa pėr staf tė kualifikuar dhe kjo nuk ėshtė duke ndodhur vetėm nė Kosovė por nė gjithė rajonit. Prandaj ėshtė tejet e rėndėsishme tė bashkėpunojmė mė qėllim tė forcimit tė edukimit dhe trajnimit tė punėtorėve” – theksoi ajo.

Mė tutje, zėvendėskryeministrja numėroj njė sėrė aktivitetesh qė aktualisht po mbahen pėrmes Agjencisė pėr Mbėshtetjen e Ndėrmarrjeve tė Vogla dhe tė Mesme me qėllim tė ngritjes sė dialogut publiko-privat dhe promovimin e zhvillimit tė ndėrmarrjeve pėr tė rinj dhe pėr gratė ndėrmarrėse.

Ajo falėnderoj edhe SEECEL pėr ndihmėn qė i ka ofruar Kosovės nė futjen e lėndės sė Ndėrmarrėsisė nė shkolla dhe universitete: “Ne jemi duke i kushtuar njė vėmendje tė veēantė kulturės sė ndėrmarrėsisė nėpėr shkolla, sepse ky mund tė jetė njė nga parakushtet pėr zhvillimin e bizneseve, i cili ėshtė katalizatori kryesor pėr gjenerimin e punėsimit- tha ministrja Kusari – Lila.

Para pėrfaqėsuesve mė tė lartė tė Evropės Juglindore zėvendėskryeministrja Kusari – Lila pėrmendi edhe raportin e Bankės Botėrore pėr tė Bėrit Biznes, ku Kosova ka bėrė njė kthesė tė madhe pozitive duke u ngritė 19 pozita mė lartė se sa vitin e kaluar.

Ky samit ėshtė hapur nga zėvendėskryeministri i Kroacisė Neven Mimica i cili tha se edukimi nė ndėrmarrėsi ėshtė tejet i rėndėsishėm pėr zhvillimin ekonomik tė njė vendi dhe se Kroacia me hyrjen nė BE do tė jetė zė i fuqishėm nė pėrkrahjen e kėtij procesi.

Pjesė e kėtij samiti ishin edhe pėrfaqėsues tė lartė tė Komisionit Evropian, Drejtoresha e programit SEECEL, ministra nga Shqipėria, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia dhe Turqia.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia