Ekonomia

Dėshton takimi mes koalicionit qeverisės grek

Bota Sot | 23.10.2012 19:21
Dështon takimi mes koalicionit qeverisës grek

Liderėt e PASOK e DIMAR nuk kanė rėnė dakord mbi masat e kėrkuara nga Treshės

Takimi i krerėve tė koalicionit qeverisės nė Greqi, nuk ka sjellė asnjė rezultat pėr arritjen e marrėveshjes mbi masat e kėrkuara nga Trojka. Ndėrhyrjet nė marrėdhėniet e punės, kanė qenė pika kritike, tė cilat janė kundėrshtuar nga tė dy pėrfaqėsuesit e koalicionit qeverisės tė Samaras, tė PASOK dhe DIMAR.

“Deputetėt e sė Majtės Demokratike nuk do tė votojnė pėr kėrkesat e papranueshme tė Trojkės dhe ky pozicion nuk do tė ndryshojė", ka deklaruar Fotis Kuvelis.

Edhe kreu i PASOK, Evangelos Venizelos ėshtė shprehur se duhet t’i jepet fund marrėveshjes, qė mban vendin nė pasiguri. “Greqia nuk ėshtė njė protektorat”, ka deklaruar ai. Kryeministri Samaras kėrkon qė masat tė kalojnė me procedura emergjente, pėr shkak tė presionit tė kohės dhe pėr shkak tė "rrjedhjeve" qė pritet tė ketė gjatė votimit tė tyre nė Parlament. Ai i dėrgoi njė mesazh tė qartė grupit parlamentar tė partisė sė tij me pėrjashtimin e deputetit Nikos Stavrojani, pas deklaratave tė tij se nuk do t’i votojė masat. Deri tani janė dy deputetė tė Demokracisė sė Re, tė cilėt kanė deklaruar qėndrimin e tyre “kundėr”, dhe nuk dihet sa do tė shkojė numri i tyre derisa tė vijė dita pėr miratim nė parlament. Tė shumtė janė "rebelėt" edhe nė gjirin e PASOK, qė kanė thėnė publikisht se do tė votojnė kundėr dhe deklarata e sotme e kreut tė DIMAR shton pasigurinė pėr votimin e paketės nga deputetėt e partive tė koalicionit. Nė dispozicion tė qeverisė greke mbeten vetėm disa ditė deri mė 12 nėntor, datė kur do tė zhvillohet takimi i Eurogroupit, dhe ku pritet tė hapet "drita jeshile" pėr dhėnien e kėstit tė radhės sė ndihmės prej 31.5 mld euro.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia