Ekonomia

Nishani: Shqipėria e pasur me burime tė rinovueshme

Bota Sot | 23.10.2012 17:18
Nishani: Shqipëria e pasur me burime të rinovueshme

Kreu i shtetit shqiptar mori pjesė nė Forumin e Energjisė, Dubai

Shqipėria mund tė japė njė shembull shumė tė rėndėsishėm si njė vend i vogėl, por me potenciale tė mėdha tė energjisė sė rinovueshme. Kėshtu u shpreh Presidenti, Bujar Nishani, nė Forumin Botėror tė Energjisė qė po zhvillohet nė Dubai nėn kujdesin e Kombeve tė Bashkuara me temėn “Njė Forum pėr Udhėheqėsit Botėrorė”. Kreu i shtetit shqiptar mer pjesė nė kėtė forum me ftesė tė Lartėsisė sė Tij, Sheikut Mohamed bin Rashid Al Maktum, Zėvendėspresidentit dhe Kryeministrit tė Emirateve tė Bashkuara Arabe dhe Sundimtarit tė Dubait.
Nė vlerėsimin e Presidentit Nishani zhvillimi dhe modernizimi i sektorit energjitik, me qėllim garantimin e sigurisė sė furnizimit me lėndė energjitike tė konsumatorėve, ėshtė njė nga qėllimet kryesore tė politikės sė Shqipėrisė, pėr njė zhvillim tė qėndrueshėm social-ekonomik dhe pėr integrimin evropian.
“Shqipėria ėshtė e pasur me burime tė rinovueshme energjitike. Rezervat totale tė fuqisė hidroenergjetike llogariten nė rreth 4500 MĖ. Fuqia aktuale e instaluar nė hidrocentrale ėshtė rreth 1460 MW. Deri tani janė shfrytėzuar rreth 35% tė kapaciteteve hidroenergjitike.
Njė nga synimet tona prioritare ėshtė tėrheqja e kompanive private pėr tė investuar nė ndėrtimin e hidrocentraleve dhe shfrytėzimin e burimeve tė tjera tė rinovueshme, si edhe krijimi i partneritetit tė shtetit me investitorėt privatė”, theksoi Presidenti nė fjalėn e tij.
Sipas tij, siguria nė sektorin e energjisė mund tė arrihet nėpėrmjet ndėrtimit dhe modernizimit tė rrjeteve tė interkonjeksionit rajonal, sigurimit tė rrjeteve tė naftės dhe gazit nga Lindja nė Perėndim pėrmes Rrugėve Ballkanike.
Nė kėtė aspekt Presidenti ka sjelle nė vėmendje memorandumin e mirėkuptimit trepalėsh Shqipėri–Greqi-Itali, nėnshkruar nė Nju-Jork nė shtator 2012 si njė hap te rėndėsishėm pėr zbatimin praktik tė projektit TAP.
“Gjeopolitika e rajonit, i cili pėrbėn njė rrugė kryesore lidhėse mes Lindjes dhe Perėndimit, do tė pasurohej kėsisoj me njė dinamikė tė re. Ky fakt do ta bėnte integrimin e tij tė shpejtė, tė domosdoshėm pėr vetė Evropėn, pasi pozicionimi i tij aktual si njė rajon i rrethuar me kufij tė BE-sė, por i paintegruar nė kėtė tė fundit, do tė ishte i dėmshėm pėr tė gjitha palėt. Ndėrkohė qė perspektiva e Ballkanit si njė vatėr e re zhvillimi ekonomik dhe punėsimi do tė lehtėsonte edhe vetė BE-nė nga njė sfidė qė ėshtė sa politike, po aq edhe ekonomike”, u shpreh Nishani.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia